Kolejka nad zaporą
Kolej linowa nową atrakcją w Bieszczadach

           Polskie Koleje Linowe zaprezentowały podczas uroczystego spotkania na zaporze w Solinie inwestycję budowy kolei widokowej w Bieszczadach, której data zakończenia planowana jest na 2022 rok.
         Spektakularne krajobrazy, żywiołowość natury oraz możliwość spędzenia czasu w otoczeniu dzikiej przyrody to jedne z wielu cech, które sprawiają,że Bieszczady i Solina są uznawane za jedne z najbardziej atrakcyjnych
i magicznych miejsc w Polsce.

         Kolej linowa będzie przebiegać nad zaporą solińską, a długość trasy będzie wynosić ponad 1.5 kilometra. Podróżni będą przemieszczać się 8-osobowym wagonikiem.
Na jej trasie znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach – najniższa będzie miała 17 metrów, a najwyższa 75 metrów, co będzie czyniło ją najwyższą podporą kolei linowej w Polsce.
Na ponad półtorakilometrowej trasie wagony pokonają odległość aż 682 metrów pomiędzy podporami nr 2 i 3, co również będzie rekordową odległością w naszym kraju.

         Grupa PKL stawia sobie za cel zapewnienie wyjątkowych przeżyć wszystkim podróżującym odwiedzających ośrodki turystyczne należące do niej.   Kolej w Solinie ma zostać wyposażona w najnowsze technologie i systemy napędu awaryjnego oraz newralgiczne elementy kolei, które zostaną zdublowane aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo podróżującym i turystom.
Montaż rozciągania liny kolei także zostaną wykorzystane nowoczesne technologie. Przy pomocy specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina o średnicy 4 mm wykonana z kevlaru, a następnie rozmieszczone zostaną liny docelowe o długości 3080 metrów.

         Początek trasy odbędzie się ze stacji Plasza, która zlokalizowana jest przy solińskim deptaku do stacji Jawor, gdzie powstanie wieża widokowa oraz park tematyczny o powierzchni ponad 4.5 hektarów,  w którym każdy, będzie mógł aktynie spędzić czas, a także poznać legendarną historię tego wyjątkowego regionu Polski.
Przy wieży zlokalizowana będzie karczma.

         Koszt inwestycji ośrodka turystycznego w Solinie, który buduje Grupa PKL i PFR szacowny jest na poziomie 110 mln złotych.