Biuro Podróży PAWUK ul. Bieszczadzka 5, 38-540 Zagórz tel. 721 215 453 e-mail: biuro@pawuk.pl
 

ATRAKCJE OKOLIC USTRZYK DOLNYCH


Mapa ATRAKCJI W BIESZCZADACH – wróć do strony głównej

Witajcie w Bieszczadach!

Aby maksymalnie ułatwić Wam pobyt w naszym regonie przygotowaliśmy dla Was MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI. Nanieśliśmy ich już ponad 200 miejsc! Zakres atrakcji jest bardzo duży, od najważniejszych TOP 10, które każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, poprzez miejsca gdzie spróbujemy lokalnych potraw, serów czy nalewek aż do pomników, zapomnianych pamiątek dawnej historii. Mamy nadzieję że nasza mapa atrakcji będzie dla Was sporym ułatwieniem lub nawet pozwoli na odnalezienie – swoich magicznych Bieszczadów tylko dla siebie, tylko swoich miejsc!

Cerkiew w Hoszowie
Cerkiew w Jałowym
Cerkiew w Ustrzykach Dolnych
Cerkiew w Równi
Izba pamięci Akcji HT – Ustajonowa
Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych
Pływalnia Delfin
Narciarskie trasy biegowe w Ustjanowej
Wyciągi narciarskie Laworta i Gromadzyń


Cerkiew w Hoszowie

Opis atrakcji

Budowę cerkwi w Hoszowie zaczęto w połowie lat trzydziestych XX wieku na miejscu poprzedniej, która najprawdopodobniej datowana jest na rok 1770. Przerwano ją w wyniku wybuchu II wojny światowej. Z ustnych przekazów wynika że jej budowę ukończono w 1948 roku i przez 3 lata  służyła wiernym w ZSRR jako cerkiew greckokatolicka (w wyniku równania granic, Hoszów po wojnie znalazł się na terytorium ZSRR). W roku 1951 Hoszów wrócił w granice terytorialne Polski i jego mieszkańcy wrócili w swoje rodzinne strony, zastając ją wybudowaną. Następne kilkanaście lat cerkiew była opuszczona a wierni uczęszczali do kościoła w Jasieniu, który w 1970 roku wcielił cerkiew jako kościół filialny swojej parafii rzymskokatolickiej. Budowla prezentuje styl ukraiński, tzw. narodowy, jest trójdzielna, na planie krzyża greckiego, jednokopułowa o konstrukcji zrębowej.  Na tyłach cerkwi znajdują się pozostałości dawnego przycerkiewnego cmentarza.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Cerkiew w Jałowym

Opis atrakcji

Cerkiew greckokatolicka w Jałowem pw. św. Mikołaja z 1903 roku, jest druga cerkwią w tym miejscu. Poprzednia pochodzi z 1803 roku. Po 1951 r. użytkowana była jako kościół rzymskokatolicki, doprowadziło to do zamknięcia jej przez ówczesne władze do 1971 roku, od kiedy pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego pw. Wniebowzięcia Matki Bożej. Ma budowę zrębową orientowaną, trójdzielną, pokrytą gontem. W ołtarzu głównym zobaczymy obraz Wniebowzięcia Matki Bożej, po prawej ikone z Archaniołem Michałem, po lewej wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, a na północnej ścianie prezbiterium obraz Chrystusa Błogosławiącego. Przy cerkwi znajduje się również dzwonnica parawanowa, zbudowana z czerwonej cegły oraz kilka nagrobków z początku XXw.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Cerkiew w Ustrzykach Dolnych

Opis atrakcji

Murowaną cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia najświętszej Marii Panny, zbudowano i konsekrowano w 1874 roku. Funkcjonowała jako cerkiew do roku 1951. Cerkiew wyremontowano w 1937 roku, dodano pseudokopułę w przedniej części świątyni, a dach pokryto blachą.  W latach 1951-1953 była kościołem rzymskokatolickim, następnie pełniła rolę magazynu do 1980 r., kiedy przejęła ją miejscowa parafia rzymskokatolicka. Kolejny remont odbył się w 1985 r. po czym została przekazana wiernym greckokatolickim. Dzisiaj jest to cerkiew filialna parafii Sanok. Obok świątyni stoi murowana dzwonnica parawanowa, zbudowana w 1847 roku i krzyż postawiony w rocznicę 950 Chrztu Rusi Kijowskiej. Cerkwie można zwiedzać z przewodnikiem.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Cerkiew w Równi

Opis atrakcji

Greckokatolicka cerkiew w Równi pw. Opieki Matki Bożej (Bogurodzicy), została wybudowana prawdopodobnie początkiem XVIII wieku. Budynek przeszedł cztery remonty: Pierwszy w 1790 lub 1792 roku, następny w 1890 roku, później w latach 60 XX wieku i ostatni w 1975 roku. Była cerkwią filialną parafii w Ustianowej i należała do dekanatu ustrzyckiego. Świątynia o  architekturze oreintowanej ma konstrukcje drewnianą, zrębową, trójdzielna i trójkopułową z opasaniem wspartym na wystających belkach zrębu.  Wielki barokowy krucyfiks, znajdujący się nad ołtarzem, został ofiarowany w 1973 roku przez bp. Józefa Tokarczuka. Po dawnym wyposażeniu cekrwi pozostały jedynie ślady m.in. po mocowaniu ikonostasu oraz otwory służące do zamocowania ołtarzy bocznych. W tym miejscu znajdowała się również cudowna ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem. W pobliżu znajdziemy cmentarz cerkiewny.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Izba pamięci Akcji HT – Ustajonowa 

Opis atrakcji

Izba Pamięci Akcji Przesiedleńczej H-T 1951 przypomina o Polakach wysiedlonych z terenów woj. lubelskiego, na podstawie  umowy o korekcie granic, zawartej w 1951 r. pomiędzy Rządem PRL i ZSRR. Zostali osiedleni na terenie Bieszczadów, opuszczając swoje rodzinne strony. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Ustjanowej wyremontowano stary budynek strażnicy granicznej, a później szkoły podstawowej. Dzisiaj w jego pomieszczeniach zobaczymy zbiór dokumentów i pamiątek bezpośrednich uczestników akcji przesiedleńczej, przypominających o ich tragicznych losach. Projekt został dofinansowany z Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Ustyan

Izba pamięci Akcji HT – Ustajonowa 

Ustjanowa Górna 9, 38-700 Ustrzyki Dolne

Budynek Filii Biblioteki Miejskiej

strona internetowa: http://izbapamieci.ht1951.pl/

 

POWRÓT DO MAPY  


Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Opis atrakcji

Z pomysłu „Społecznego Komitetu Organizacyjnego Muzeum Fauny Bieszczadzkiej” i miejscowych myśliwych w 1968 r., rozpoczęto gromadzenie pierwszych eksponatów przyrodniczych. W 1986 r. oddano do użytku nowy obiekt, który w 1992 r. został przekazany Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu. Od tego momentu swoje funkcjonowanie zaczyna Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych, które prowadzi działalność naukową, dydaktyczną oraz muzealną. Do dyspozycji zwiedzających jest 7 ekspozycji stałych: „Bieszczady dawniej i dziś”, „Biologia i systematyka świata zwierząt”, „Wybrane zagadnienia z paleontologii”, „Geologia Bieszczadów na tle Karpat”, „Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów”, “Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”, „Flora I zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów”. Organizowane są również wystawy okresowe związane z regionem.

Godziny otwarcia

Muzeum mozna zwiedzać od wtorku do soboty w godz. 9:00 – 17:00 (od 15 listopada do 15 kwietnia w godz 800 – 1600), dodatkowo w okresie letnim (lipiec-sierpień) jest czynne również w niedziele w godz. 9:00 – 14:00

Dane kontaktowe

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

Bełska 7, 38-700 Ustrzyki Dolne

Tel. 13 461 10 91

POWRÓT DO MAPY  


Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych

Opis atrakcji

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych to przedsięwzięcie Bożeny i Janusza Bałkota, które powstało w 2013 r. Funkcjonuje w miejscu dawnego młyna, powstałego końcem XIX. Na pięciu kondygnacjach możemy podziwiać maszyny i urządzenia młynarskie z lat międzywojennych, narzędzia i urządzenia rolnicze z XIX i XX wieku. Przy muzeum funkcjonuje również karczma z potrawami regionalnymi przygotowywanymi w tradycyjny sposób.

Godziny otwarcia

Otwarte codziennie w godz. 10:00 – 18:00.

Istnieje także możliwość zwiedzania o innej porze po wcześniejszym ustaleniu z właścicielami pod nr. tel. 13 461 1312 albo 607 477 110.

Dane kontaktowe

Muzeum Młynarstwa i Wsi MŁYN
ul. Fabryczna 12
38-700 Ustrzyki Dolne

tel: + 48 13 461 13 12; + 48 607 477 110

e-mail: info@mlynbieszczady.pl

strona internetowa: http://mlynbieszczady.pl/

POWRÓT DO MAPY  


Pływalnia Delfin

Opis atrakcji

Zespół Basenów Delfin – to kryta pływalnia przeznaczona do celów sportowych i rekreacyjnych. W jej skład wchodzą: basen pływacki (o wym. 25 x 12,5), oraz basen rekreacyjny (o pow. 43m2 , głębokości od 0,6 m do 0,8 m) z biczem wodnym, gejzerem, masażem ściennym dwu-dyszowym i brodzikiem dla dzieci. Basen posiada zjeżdżalnię o dł. 65 m z basenem hamownym oraz „mini-zjeżdżalnię” dla dzieci w wieku do 6 lat. W skład Zespołu Basenów Delfin wchodzą również nowe obiekty basenów zewnętrznych, a także Kompleks Boisk Sportowych (boiska wielofunkcyjne, takie jak: kort tenisowy, boisko do koszykówki, boisko do siatkówki, boisko do piłki plażowej).

Godziny otwarcia

Otwarte codziennie od 700 do 2200

Dane kontaktowe

ZESPÓŁ BASENÓW DELFIN
UL. GOMBROWICZA 49
38-700 USTRZYKI DOLNE
tel. (13) 461-31-86 tel./fax 461-45-51 

e-mail:  delfin@ustrzyki-dolne.pl

strona internetowa: basen-ustrzyki.pl

POWRÓT DO MAPY  


Narciarskie trasy biegowe w Ustjanowej 

Opis atrakcji

Jeśli lubisz narciarstwo biegowe. szukasz malowniczych tras i jesteś w Bieszczadach, to idealnym miejscem dla Ciebie jest Ustjanowa Górna. Znajdują się tam specjalnie przygotowane trasy w paśmie Żukowa, które są podzielone na dwie pętle: rekreacyjną o długości 10 km (oznaczoną kolorem niebieskim) oraz wyczynową, 5 km(oznaczoną kolorem czerwonym). Trasy są częścią ścieżki przyrodniczej „Na stokach Żukowa”, a także miejscem, w którym odbywa się szereg zawodów o randze ogólnopolskiej i Bieszczadzki Bieg Lotników. Wszystkie są regularnie ratrakowane, a samochód możemy zostawić na parkingu.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Wyciągi narciarskie Laworta i Gromadzyń

Opis atrakcji

Stacja narciarska Gromadzyń to: 4 Wyciągi, 3 trasy, a najdłuższa trasa ma długość 900m. Stacja Narciarska „Gromadzyń” posiada dwa 2-osobowe wyciągi orczykowe o długości 700 metrów. Jeden wyciąg talerzykowy o długości 300 metrów i wyciąg mały o długości 200 metrów. Różnica wzniesień 164 metry. Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżone i ratrakowane. Stacja posiada wypożyczalnie i serwis sprzętu narciarskiego oraz szkołę narciarską X-Scream. Stoki zabezpieczane są przez ratowników medycznych.

Na stoku znajdują się trzy trasy:

trasa I – 750 m – posiada homologację „FIS” na slalom
trasa II – 800 m
trasa III – 900 m


Stacja narciarska Laworta to: 3 Wyciągi, wyciąg krzesełkowy, 2 trasy, a najdłuższa trasa to 1300m. Stacja narciarska „Laworta”, to największy i jedyny w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy. Główna trasa stoku „Laworta” posiada homologację „FIS”. Stok jest oświetlony i sztucznie śnieżony. Stacja oferuje wypożyczalnie i serwis sprzętu. Główna trasa o długości 1250 metrów posiada homologację „FIS” na slalom i slalom gigant. Różnica wzniesień wynosi 256 metrów. Stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżone i ratrakowane, zabezpieczane przez ratowników medycznych. Do dyspozycji narciarzy jest wypożyczalnia i serwis sprzętu.

Stacja posiada trzy wyciągi:

krzesełkowy o długości 1300 metrów – zdolność przewozowa: 1200 osób/h
orczykowy o długości 1250 metrów – zdolność przewozowa: 1100 osób/h
orczykowy o długości 300 metrów (dla początkujących) – zdolność przewozowa: 350 osób/h

Godziny otwarcia

Gromadzyń otwarty od 09:00 do 20:00

Laworta otwarta  od 09:00 do 18:00

Dane kontaktowe

Wyciąg narciarski – Gromadzyń

Naftowa, 38-700 Ustrzyki Dolne

Tel. +48 13 461 14 37

e-mail: pjarosiewicz@onet.pl

strona internetowa: http://ustrzyki-narty.pl/


Wyciąg narciarski – Laworta

Tel. +48 13 461 17 85

Tel. +48 570 611 785

Tel. +48 509 335 050

e-mail: info@lawortaski.pl

strona internetowa: http://www.lawortaski.pl/

POWRÓT DO MAPY  


 

 

 

 

 

Informacja Turystyczna/ IT

Zadzwoń, doradzimy w kwestii wycieczek lub zagospodarowania czasu w słoneczne i deszczowe dni.

 +48 697 075 795

  • Paweł Wójcik
  • licencjonowany przewodnik górski

 

Biura Informacji Turystycznej

w bieszczadzkich miejscowościach:

 

Cisna

Gminne Centrum Informacji Turystycznej
38-607 Cisna
tel:13 468 64 65

Wetlina

Centrum Informacji Turystycznej
tel:500 047 743
Czynne sezonowo w wakacje, 30m od sklepu ABC.

Komańcza

Centrum Promocji i Informacji Turystycznej
 Komańcza 166 
13 467 70 76

Lutowiska

Gminne Centrum Informacji
Lutowiska 14 przy Urzędzie Gminy
tel:13 461 03 13

Lesko

Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej
38-600 Lesko, ul. Rynek 
tel:13 469 66 95

Polańczyk

Centrum Informacji Turystycznej
38-610 Polańczyk, ul. Wiejska 2

tel:13 470 30 28

Sanok

Centrum Informacji Turystycznej
38-500 Sanok , ul. Rynek 14
tel:13 464 45 33

Ustrzyki Dolne

Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji Turystycznej
38-700 Ustrzyki Dolne, ul. Rynek 16
tel:13 471 11 30