Tarnica - królowa Bieszczadów
Wyjątkowy szczyt i ciekawostki z nim związane

Tarnica - królowa Bieszczadów

Tarnica to najczęściej odwiedzany szlak Bieszczadów, przyciąga wielu turystów nie tylko faktem że to najwyższy szczyt regionu ale przede wszystkim przepięknymi widokami na polską i ukraińską część Bieszczadów. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek o królowej Bieszczadów.

1️⃣ Nazwa „Tarnica” – pochodzi od rumuńskiego słowa „tarniţa”, które oznacza „siodło” (w języku rumuńskim literę „ţ” – takie „t” z haczykiem czytamy jak „c” po polsku). Patrząc od strony Wołosatego faktycznie możemy w kształcie Tarnicy dostrzec końskie siodło, choć są i tacy, którzy widzą samego… leżącego konia. 

2️⃣ Wysokość – Tarnica to najwyższy szczyt polskiej części Bieszczadów, ma 1346 m n.p.m., ale co ciekawe jeszcze w okresie powojennym mapy i przewodniki podawały wysokość 1348 m n.p.m. 

3️⃣ Jaskinia w Tarnicy – w 2003 r. w naturalny sposób ujawniło się wejście do jaskini przy żółtym szlaku z Przełęczy pod Tarnicą na sam szczyt, ale w 2008 r. zostało zasypane przez pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego z uwagi na bezpieczeństwo turystów. Jaskinia ma 16 metrów długości, a deniwelacja wynosi 6 metrów. 

4️⃣ Karol Wojtyła – przyszły papież był na Tarnicy co najmniej trzykrotnie, w: 1953, 1956 i 1957 r. 

5️⃣ Krzyż na Tarnicy – w ostatnich dziesięcioleciach na szczycie stało już kilka krzyży. Pierwszy, drewniany ustawili klerycy z sierpniu 1980 r.; drugi ustawiono w 1981 r. i obecnie znajduje się na szczycie Halicz; trzeci o wysokości 7 m, wniesiony w częściach ustawiono w 1987 r., ale na wiosnę 2000 r. złamał się pod naporem lodu i śniegu; obecny – czwarty ustawiono we wrześniu 2000 r. 

6️⃣ Park narodowy – Tarnica znajduje się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego od samego początku, czyli jego powstania w 1973 r. Wtedy park był dużo mniejszy niż obecnie i składał się z 2 części. Jedna obejmowała Tarnicę i przyległości, a druga – Połoninę Caryńską. 

7️⃣ Punkt widokowy – Tarnica to świetny punkt widokowy z dookolną panoramą. Najdalszy punkt do tej pory zaobserwowany to szczyt w Rumunii o nazwie Vârful Vlădeasa (1836 m n.p.m.), odległy od Tarnicy o 257 km. Przy dobrej widoczności można z niej dostrzec szczyty w 5 państwach: Polsce, Ukrainie, Słowacji, Rumunii i Węgrzech. 

8️⃣ Dyżurka GOPR – w latach 1964-2009 pod Tarnicą, w pobliżu przełęczy 1160 m n.p.m. (ob. Przełęcz Goprowców) funkcjonowała sezonowa dyżurka namiotowa bieszczadzkich ratowników górskich. 

9️⃣ Piorun na Tarnicy – z uwagi na otwartą przestrzeń oraz metalowy krzyż w szczyt często uderzają pioruny. Ostatni przypadek zgonu miał miejsce 17 lipca 2014 r., gdy od uderzenia pioruna na Tarnicy zginął mężczyzna, który – jak goprowców poinformowała rodzina – w plecaku miał gotówkę w wysokości ok. 100 000 zł. 

🔟 Grechoty skalne – szczególnie na południowych zboczach Tarnicy możemy dostrzec rumowiska skalne nazywane w Karpatach Wschodnich: grechotami, rumowiskami lub gorganami (stąd nazwa pasma na Ukrainie – Gorgany). Geneza ich powstania jest taka sama jak w przypadku słynnych gołoborzy w Górach Świętokrzyskich.

1️⃣1️⃣ Wzgórze w Antarktyce – nazwę „Tarnica” nosi także wzgórze w Antarktyce, na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Nadała mu ją w nawiązaniu do bieszczadzkiej Tarnicy polska ekspedycja naukowa. Wzgórze wznosi się na wysokość 115 m n.p.m., ponad Lodowiec Ekologii. 

Szukasz innych ciekawostek dotyczących regionu? Chcesz poznać naszą ofertę?

Zapraszamy na nasz fanpage