Gondole nad Soliną
Kolej linowa nową atrakcją w Bieszczadach

GONDOLE NAD SOLINĄ - JEDNA Z NAJPOPULARNIEJSZYCH ATRAKCJI W BIESZCZADACH

Widokowa kolej linowa nad zaporą wodną w Solinie to niewątpliwie jedna najczęściej wybieranych atrakcji w Bieszczadach. Otwarcie ośrodka turystycznego PKL w Solinie odbyło się 1 lipca 2022roku, dzięki czemu gondole stały się hitem wśród turystów w sezonie letnim. Atrakcja jest wyjątkowa nie tylko pod względem lokalizacji oraz imponujących krajobrazów, które możemy oglądać z nowej perspektywy, ale również pod względem technologicznym. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typu w całej Polsce. Wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną.

Na ponad 1,5 kilometrowej trasie widokowej, nad samą zaporą solińską zamontowano 25 przeszklonych gondoli 8-osobowych, z których można podziwiać panoramę okolicy Soliny. Czas przejazdu to około 5 minut w jedną stronę. Podróż gondolami możemy rozpocząć ze stacji początkowej, mieszczącej się w bardzo popularnym dla turystów miejscu, mianowicie tuż przy słynnym solińskim deptaku z pamiątkami (zwanym również bieszczadzkimi Krupówkami) na zboczu góry Plasza.

Jednak zanim przejedziemy gondolą, już w dolnej stacji kolejki czekają na nas atrakcje. W multimedialnej sali znajdziemy wiele ciekawych informacji o największej polskiej zaporze i elektrowni wodnej, a także o bieszczadzkiej przyrodzie.

Zaś po drugiej stronie zapory przy górnej stacji kolejki, na górze Jawor znajduje się karczma – restauracja z regionalnymi przysmakami, wieża widokowa z kawiarnią oraz Tematyczny Park Rozrywki „Tajemnicza Solina”- polecamy najmłodszym wizytę w tym miejscu.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje wieża widokowa o wysokości aż 55 metrów, z tarasu widokowego możemy podziwiać krajobrazy na połoniny oraz rozległe doliny. Odważni mają szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tzw. „skywalk”, by jeszcze bardziej poczuć siłę tutejszej natury oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z fenomenalnym tłem.

PODRÓŻ GONDOLAMI Z PSEM

Polskie Koleje Linowe w Solinie z przyjemnością zapraszają również Waszych czteronożnych przyjaciół. Jednak pieski obowiązkowo muszą być na smyczy oraz w kagańcu (opłata dodatkowa szczegóły w cenniku). 

PODRÓŻ GONDOLAMI Z WÓZKIEM DZIECIENCYM

Wejście do stacji kolejki gondolowej i zejście jest również bezstopniowe, co ułatwia podróżowanie rodzinom z dziećmi w wózkach (istnieje opłata dodatkowa za „rozłożony” wózek szczegóły w cenniku). 

 

CENNIK - Kolejka gondolowa – bilety normalne i ulgowe.

Cennik kolejki gondolowej w Solinie jest mocno rozbudowany, przewiduje zniżki a nawet darmowe przejazdy, polecamy dokonać zakupu biletów przez internet, ponieważ możemy zaoszczędzić.  

Bilet normalny w dwie strony w sklepie internetowym PKL w Solinie kosztuje 39 zł, ulgowy – 32 zł. W kasie zapłacimy odpowiednio 45 zł i 35 zł.

Koszt biletu w jedną stronę to 32 zł (normalny) i 26 zł (ulgowy) przy zakupie online zaś w kasie stacjonarnej i „biletomacie” to 35 zł (normalny) i 29 zł (ulgowy).

PKL Solina oferuje także zniżki dla rodzin oraz pakiety wejść do atrakcji ośrodka.

Bilet rodzinny 2+1 kosztuje 99 zł, 2+2 – 119 zł. Za kolejne dziecko trzeba dopłacić 25 zł (cena taka sama przy zakupie online oraz w kasie stacjonarnej).

Dodatkowa opłata za bagaż, psa i rozłożony wózek to 10 zł.

Wstęp na wieżę widokową to koszt 10 zł (bilet ulgowy) i 15 zł (bilet normalny).

Co ważne dzieci do 4 roku życia korzystają z wszystkich usług bezpłatnie oczywiście oferta jest ważna tylko przy zakupie biletu wraz z opiekunem. Z kolei bilety ulgowe przysługują dzieciom do 16 roku życia, seniorom po 65 roku życia, studentom/uczniom do 26 roku życia, osobom z niepełnosprawnością oraz opiekunom grup.

Honorowana jest także Karta Dużej Rodziny.

W przypadku grup zorganizowanych PKL przygotowały ofertę specjalną – szczegóły na stronie internetowej PKL SOLINA.

Wstęp do PARKU TEMATYCZNEGO „TAJEMNICZA SOLINA” jest możliwy aktualnie od wiosny 2023, w sezonie ZIMOWYM park jest NIECZYNNY.

GODZINY OTWARCIA

W sezonie letnim gondole w Solinie są czynne codziennie od 9:00 do późnych godzin popołudniowych.

24 października do 10 listopada trwają przegląd techniczny kolei linowej Solina.

W trakcie przeglądu w ośrodku PKL Solina Karczma Jawor, Wieża Widokowa oraz Kawiarania na Wieży będą czynne stąd też przygotowano specjalne oferty rabatowe zachęcające do odwiedzenia wymienionych wcześniej atrakcji Ośrodka PKL Solina – szczegóły na stronie internetowej.  

Od 11 listopada kolejka czynna wyłącznie w weekendy (piątek, sobota, niedziela) w godzinach 9:00-16:00 przy czym sprzedaż biletów odbywa się do godziny 15:30 więcej informacji o aktualnych godzinach otwarcia https://www.pkl.pl/solina/kolej-gondolowa.html.