BIESZCZADY ZIMĄ - ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO
Zimowe górskie wędrówki potrafią być równie niebezpieczne jak i piękne. Mimo iż Bieszczady nie należą do wysokich gór, nie zwalnia nas to z obowiązku korzystania ze zdrowego rozsądku. Poniżej prezentujemy kilka prostych zasad, których przestrzeganie uchroni Was przed przykrymi niespodziankami na szlaku.
1️⃣ Sprawdź prognozę pogody i zapytaj o warunki
2️⃣Zaplanuj dobrze trasę
3️⃣Zadbaj o odpowiedni sprzęt
4️⃣W miarę możliwości nie wędruj sam
5️⃣Spakuj swój plecak
6️⃣Ubierz się stosownie do pogody
8️⃣Poinformuj gdzie idziesz i o której godzinie wrócisz
9️⃣Przestrzegaj przepisów i regulaminów
🔟Przestrzegaj przepisów i regulaminów
Zdjęcia z magicznymi widokami z Połoniny Caryńskiej dzięki uprzejmości kolegi Arkadiusza Dudziaka.
ODPOWIEDNIA ODZIEŻ - SZCZEGÓŁY
- BUTY: Dziś zdecydowana większość rakiet śnieżnych nie wymaga specjalnego obuwia. Oczywiście musi być to obuwie rozsądnie dobrane na zimowe wędrówki. Sugerujemy wybrać ciepłe, nieprzemakalne buty trekkingowe, najlepiej sięgające ponad kostkę.
- RAKIETY musimy przede wszystkim dopasować do swojej wagi. Ich skuteczność w terenie zależy głównie od tego czy wybraliśmy rakiety z odpowiednim zakresem wagowym, w przeciwnym razie ciężar nie zostanie rozłożony odpowiednio i nasza rakieta zacznie zanadto tonąć w śniegu. Nasza wypożyczalnia oferuje rakiety o trzech zakresach wagowych: < 65 kg | 50-90 kg | 70-140 kg.
- KIJKI na górskie wycieczki warto zaopatrzyć się także w kijki. Ich przydatność w trudnym górskim terenie jest nie do przecenienia. Kijki powinny być o ok. 15 cm dłuższe, niż te, których używamy latem (w przypadku kijków regulowanych zwiększamy ich długość) lub posiadać duży i szeroki talerzyk zabezpieczający przed zapadaniem się w śnieg.
- ODZIEŻ: Sprawa niby oczywista, jednak często popełniamy błędy wybierając odzież na zimowe wyprawy. Ważną zasadą jest ubieranie się na tzw. cebulkę. Nawet cieńsze ubrania w większej ilości działają efektywniej niż mniej bardzo ciepłych ubrań. Zalecamy używanie termo aktywnej bielizny, doskonale odciągającej pot od skóry, następnie warstwę termiczną np. polar lub softshell. Okrycie wierzchnie powinno składać się z odzieży membranowej, która jako materiał oddychający nie pozwoli nam się zanadto spocić. Bardzo ważne w tym przypadku są spodnie. Musimy pamiętać, że śnieg często będzie dotykał naszych nogawek, więc najlepiej sprawdzą się spodnie ze śliskiego materiału, do których śnieg nie przywiera. Doskonale spisują się także stuptuty. Specyficzne przy chodzeniu na rakietach jest to, że przy pewnych ustawieniach (zamkniętej blokadzie) śnieg jest podrzucany przez ogon rakiety i ląduje na udach i pośladkach. Musimy pamiętać, by także tą część ciała zabezpieczyć przed przemarznięciem. Koniecznie w góry zabierzcie także nieprzewiewaną czapkę i rękawiczki. Odkryta głowa i dłonie to potężna strata ciepła, łatwa droga do wychłodzenia.
Komfort i bezpieczeństwo WĘDRÓWEK PO POŁONINACH i nie tylko, znacząco poprawiają rakiety śnieżne, które rekomendujemy! W drodze na zimowe wyprawy możecie je wypożyczyć w naszym biurze. Serdecznie zapraszamy!!!
Szczegóły: https://wycieczki-bieszczady.pl/oferta/rakiety-sniezne-w-bieszczadach/