CHANUKA
Żydowskie Święto Świateł

Żydowskie Święto Świateł - Chanuka

Przpomnieliśmy wczoraj pradawny zwyczaj słowian – obchody Szczodrych Godów. Grudzień to ważny miesiąc w kalendarzu świąt także dla innych wyznań. Bieszczady niegdyś zamieszkiwał spory odsetek ludności wyznania mojżeszowego – Żydów. Obchodzą oni przez 8 dni, począwszy od 25 kislew, a kończąc 2 tewet wg. kalendarza judaistycznego (co w 2022 roku przypada na dni 18-26 grudnia) święto chanuka.

Chanuka, podobnie jak chrześcijańskie święta Bożego Narodzenia, to czas radosny i bardzo rodzinny. Jego nazwę – Hag ha-Urim z języka hebrajskiego tłumaczymy dosłownie jako Święto Świateł. Jest to święto historyczne nie wywodzące się wprost z Tory. Głównym jego elementem jest zapalanie świateł – jednego pierwszego dnia, dwóch drugiego dnia, trzech trzeciego i tak aż do ośmiu ósmego dnia. Ich celem jest upamiętnienie tzw. chanukowego cudu: miał się on zdarzyć w II w p.n.e. w starożytnej Judei, podczas wojny o wolność religijną pomiędzy żydowskimi powstańcami – Machabeuszami, a syryjskim okupantem. Kiedy powstańcom udało się odzyskać świątynię, wznowili w niej rytuał zapalania menory, używając do tego naczynia na oliwę wystarczającego na jeden dzień – tymczasem menora paliła się aż 8 dni.

Kolejnym cudem wspominanym w modlitwach podcas chanuki jest zwycięstwo garstki słabo uzbrojonych powstańców nad potężną armią syryjską króla Antiocha IV.

Tradycja każe, aby zapalać lampki oliwne – na wzór cudownej menory. Zapalaniu świateł – chanukij, towarzyszą pieśni i błogosławieństwa. Przygotowuje się na tą okazję specjalne potrawy – pączki i placki ziemniaczane. Dzieci dostają prezenty, a później grają w „drejdel” – grę której stawką jest gelt – czekoladowe złote dukaty i inne łakocie. Jest to specjalny bączek, podzielony na cztery części, z których każda oznaczona jest hebrajską literą: nun, gimel, hej i szin. Każda z nich jest początkiem słowa, jednocześnie symbolizując wygraną lub przegraną. Gracz kręci bączkiem, a po wylosowaniu odpowiedniej litery musi ułożyć zdanie: „wielki cud stał się tam” (hebr. nes gadol haja szam).

Galeria zdjęć z SYNAGOGI znajdującej w SANOCKIM SKANSENIE

Szukasz innych ciekawostek dotyczących regionu? Chcesz poznać naszą ofertę?

Zapraszamy na nasz fanpage