Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz

już czynne

Godna konkurencja dla Centrum Nauki Kopernik

W podrzeszowskiej Jasionce powstało wyjątkowe miejsce – nie jest to muzeum, nie jest to też plac zabaw. Mowa tu o Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz – jest to naprawdę godny konkurent Centrum Nauki Kopernik. Na powierzchni 6,5 tys. m2 stworzono nieograniczoną przestrzeń dla wyobraźni, dającą nieskończenie wiele możliwości dla odkrywców w każdym wieku. Ponad 200 interaktywnych eksponatów pozwala eksperymentować, testować i doświadczać niemal bez końca. PCN oddaje też do Waszej dyspozycji 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, pracownię robotyki, laboratorium biologiczno-ekologiczne, laboratorium chemiczne i laboratorium fizyczne.

Wydaje się, że na mapie podkarpacia zyskaliśmy nowy obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek szkolnych. Czy warto zwiedzanie centrum wpleść w program swojej wycieczki albo zielonej szkoły? Przekonajmy się!

Oferta edukacyjna

Wyjątkowa w skali kraju jest oferta programowa centrum powiązana z paletą specjalizacji naszego województwa obejmującą m.in.: lotnictwo, kosmonautykę, informatykę i telekomunikację oraz szeroko rozumianą jakość życia. Misją PCN Łukasiewicz jest nie tylko pobudzenie zainteresowania naukami ścisłymi, ale też promocja województwa Podkarpackiego, a w szczególności jego dziedzictwa naukowego, kulturowego i przyrodniczego.

Oferta skierowana jest do osób w każdym wieku – od przedszkolaków poprzez licealistów po osoby dorosłe – studenci, nauczyciele czy nawet seniorzy. Wiedzę w PCN przyswajamy multisensorycznie angażując w to wszystkie zmysły – pomaga to lepiej przyswoić nowe informacje.

Wystawy

Tematyka wystaw jest nieprzypadkowa – oprócz promocji Podkarpacia ma kształtować wśród młodzieży zainteresowania i przyszłe preferencje zawodowe, wskazywać ścieżkę przyszłej kariery a także ma pomóc odkrywać talenty i nowe zainteresowania.

Struktura wystaw także ma przemyślany, głębszy sens. Odzwierciedla ona nieformalny podział regionu na strefy aktywności:

  • strefa północno-wschodnia – to przede wszystkim działalność przemysłowa odzwierciedlona na wystawie „Lotnictwo”
  • strefa południowo-wschodnia – to wystawa pt. „Przyroda” odzwierciedlająca zasoby naturalne i historyczne regionu
  • strefa centralna to Rzeszów ukierunkowany na przemysł oraz interdyscyplinarną działalność naukową w tym informatykę i nauki o życiu (medycynę) – tą działalność przedstawia wystawa pt. „Życie”.

Całość ekspozycji to 6 wystaw zajmujących 3 tyś m2 (z 6,5 tyś całości). Są to:

  • Lotnictwo – wystawa poprowadzi Was od zalążka lotnictwa, wyjaśniając prawa fizyki warunkujące poruszanie się obiektów latających, poprzez rozwój i różne typy latających konstrukcji po konstruowanie obiektów latających a nawet zarządzanie ruchem lotniczym. Niektóre eksponaty pozwolą Wam wcielić się w rolę pilota, mechanika czy kontrolera lotów.
  • Żyję – jest najbardziej rozbudowaną wystawą PCN, prowadzi przez wszystkie 3 kondygnacje centrum. Skupiona wokół człowieka i jego zmysłów pozwala poznać wszystkie procesy i mechanizmy odpowiedzialne za funkcjonowanie naszego organizmu. Za pomocą interaktywnych stanowisk mechatronicznych i multimedialnych omawia wszystkie procesy chemiczne, fizyczne i biologiczne jakie zachodzą wewnątrz nas. Jest podzielona na 5 stref tematycznych: Poruszam się, Jem i oddycham, Widzę, Słyszę, Myślę.
  • Przyroda – wystawa oparta jest na koncepcji kręgu 4 żywiołów i podzielona na 3 zasadnicze strefy: Przyroda jaką znamy, Przyroda którą tracimy, Potęga przyrody – misja ratunkowa. Oprócz prezentacji widzowi świata natury w różnorodnej skali, wystawa promuje i kreuje zachowania proekologiczne – możecie stworzyć swoje miasto przyszłości ze zbilansowaną energetycznie i komunikacyjnie infrastrukturą, w formie interaktywnej makiety
  • Zabawki edukacyjne – to interdyscyplinarna wystawa dla dzieci w wieku 3 – 6 lat – czyli wieku w którym ciekawość świata jest największa. To właśnie wtedy dzieci poznają zagadnienia związane z otaczającymi ich zjawiskami przyrodniczymi, rozwijają zdolności matematyczne poprzez klasyfikowanie, sortowanie, tworzenie zbiorów. W tym wieku kształtuje się mowa, maluchy rozwijają się ruchowo, poznają schemat i działanie własnego ciała. To właśnie na tych zagadnieniach skupia się wystawa, wspierając ich rozwój.
  • Wystawa uzupełniająca – interdyscyplinarna, stacjonarna, uzupełniająca
  • Wystawa mobilna – interdyscyplinarna, mobilna

Otwarcie

Chociaż oficjalne otwarcie miało miejsce już w połowie grudnia zeszłego roku, to Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz otwarte na zwiedzających będzie od 31 marca. Za to dziś już można wziąć udział w warsztatach tematycznych, jak np. budowanie budek lęgowych dla ptaków.