Atrakcje okolic Czarnej i Lutowisk
Mapa ATRAKCJI W BIESZCZADACH
Witajcie w Bieszczadach!
Aby maksymalnie ułatwić Wam pobyt w naszym regonie przygotowaliśmy dla Was MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI. Nanieśliśmy ich już ponad 200 miejsc! Zakres atrakcji jest bardzo duży, od najważniejszych TOP 10, które każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, poprzez miejsca gdzie spróbujemy lokalnych potraw, serów czy nalewek aż do pomników, zapomnianych pamiątek dawnej historii. Mamy nadzieję że nasza mapa atrakcji będzie dla Was sporym ułatwieniem lub nawet pozwoli na odnalezienie – swoich magicznych Bieszczadów tylko dla siebie, tylko swoich miejsc!
Pełna lista atrakcji okolic Czarnej i Lutowisk
Bieszczadzka Koza – to gospodarstwo w Smolniku które zajmuje się hodowlą kóz. Państwo Ola i Miłosz Dybowscy robią bezkonkurencyjne sery kozie! Obiekt znajduje się w niewielkiej odległości od cerkwi UNESCO w Smolniku.
Cerkiew UNESCO w Smolniku
Parafia rzymsko – katolicka w Lutowiskach pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
- 38-713 Smolnik
- 13 461 03 40
- parafialutowiska@o2.pl
Pierwsze wzmianki o cerkwi w Smolniku pochodzą z 1589 roku i najprawdopodobniej istniała już w momencie powstania wsi. Druga cerkiew po tym jak poprzednia uległa pożarowi lub powodzi, powstała w 1602 roku. Przypuszcza się, że właśnie z tą datą należy wiązać powstanie obecnie istniejącej cerkwi, jej proboszczem był Jan Hryniewiecki. W wyniku najazdu Tatarów została zniszczona i dopiero po 1672 roku wybudowano kolejną w nowy miejscu mającym zapewnić lepszą ochronę przed rzeką. Od 1697 roku została podporządkowana unickim strukturom. Budowa czwartej świątyni zakończyła się 1 sierpnia 1791 roku, po czym wyposażenie poprzedniej, przeniesiono do nowej. Funkcję parafialnej świątyni greckokatolickiej pełniła do 1951 roku, później została opuszczona, była wielokrotnie ograbiana, dewastowana i zamieniona w magazyn. Część wyposażenia została przeniesiona do pocerkiewnych ruchomości w Łańcucie. Parafia rzymskokatolicka dążyła do przejęcia świątyni od lat 70, osiągneła swój cel w 1974 roku i przystosowała ją do własnych celów. Remont zewnętrzny został przeprowadzony dopiero w latach 2004-2005. Cerkiew w Smolniku reprezentuje typ bojkowski. Jest to dzisiaj jedyny zachowany obiekt sakralny tego typu w Bieszczadach i jeden z trzech w całym kraju. 21 czerwca 2013 roku smolnicka cerkiew została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Cerkiewka w Bystrem
Cerkiew św. Michała Archanioła w Bystrem
- 38-710 Bystre
Obecna cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła powstała w latach 1901-1902, zaprojektowana przez lwowskiego architekta Wasyla Nahirna, który stworzył podobne cerkwie w Lipiu oraz Lutowiskach, dzisiaj już nie istniejące. Konstrukcja jest drewniana, osadzona na podmurówce z kamienia łamanego. Zalicza się ją do tzw. narodowego stylu ukraińskiego, nawiązującego do cerkwi huculskich. Jest jedną z czterech takich cerkwi, które się zachowały w Bieszczadach. Cerkiew zawdzięcza swoje istnienie i obecny stan w dużej mierze dzięki powstałemu w roku 1985 Bieszczadzkiemu Oddziałowi Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Chociaż już wcześniej uporządkowano wnętrze cerkwi i zabezpieczono elementy wyposażenia. Część z tych rzeczy dzisiaj można oglądać w łańcuckim muzeum są to m.in. ikony, figury i krzyże. W roku 2012 zawiązała się społeczna inicjatywa ratowania cerkwi, której celem jest wsparcie działań Bieszczadzkiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Przy cerkwi znajduje się niewielki cmentarz z kilkunastoma nagrobkami.
Cerkiew św. Dymitra w Czarnej
Parafia rzymsko – katolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej Górnej
- Czarna Górna 110 38-710 Czarna
- 13 461 94 40, 605 836 145
- parafiaczarna2015@interia.pl
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Wielkiego Męczennika Dymitra została zbudowana w 1834 roku, w miejscu poprzedniczki z roku 1795. To, że przetrwała zawdzięcza w dużej mierze księdzu Edwardowi Godlewiczowi, który przybył w to miejsce z wygnańcami z Sokalszczyzny po tym jak Czarna wróciła w granice Polski. Cerkiew znajduje się w bliskim sąsiedztwie z obwodnicą i dojazd jest oznakowany. Jest świątynią orientowaną o konstrukcji zrębowej osadzoną na betonowej podmurówce. Uważanym za najbradziej oryginalny jej element jest klasycystyczna fasada z portykiem zwieńczonym trójkąntnym szczytem, który opiera się na 6 kolumnach doryckich – wykonanych z drewna. We wnętrzu zobaczymy niekompletny, oryginalny ikonostas z 1882 roku. Przy cerkwi znajduje się dzwonnica drewniana z XX w. i cmentarz cerkiewny.
Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy w Michniowcu
Parafia rzymsko – katolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej Górnej
- 38-710 Michniowiec
- 13 461 94 40, 605 836 145
- parafiaczarna2015@interia.pl
Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy w Michniowcu położona jest w miejscu poprzednich cerkwi, w bliskiej odległości z granicą Ukrainy. O pierwszej cerkwi w Michniowcu wzmianka pojawia się w 1557 roku. Obecny obiekt to konstrukcja drewniana położona na kamiennej podmurówce, swoją architekturą nawiązuje do budownictwa bojkowskiego. Chociaż pojawiają się głosy, że powinna być zakwalfikowana do zupełnie innej kategori. Remont cerkwi kiedy dobudowano zakrystię i przedsionek odbył się w 1924 roku. Ikonostas tworzą: wrota diakońskie, ikona św. Olgi i Włodzimierza. W nawie wiszą wyjęte z niej ikony: św. Mikołaja, Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz scena zabicia Abla. W pobliżu cerwki jest drewniana dzwonnica z 1904 roku i cmentarz.
Czynny Szyb Naftowy
UWAGA – Obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania. Okolice Czarnej – Polany słyną z wydobycia ropy naftowej. Pozyskuje się tutaj już niewielkie ilości, ponieważ zostały one w większości wyeksploatowane. Z drogu zobaczymy po wschodniej stronie czynny kiwon – czyli urządzenie do pompowania ropy naftowej. Pierwsza kopalnia ropy naftowej została założona w Czarnej już w 1889 roku.
Krzyże kamienne
Lipie, Michniowiec, Bystre
W okolicach miejscowości: Lipie, Michniowiec i Bystre, można napotkać stare przydrożne kamienne krzyże – łącznie 19. Geneza ich powstania wciąż pozostaje zagadką, zwłaszcza, że na tych terenach piaskowiec z którego są wykonane nie był nigdy popularnym surowcem, nie znajdował się tu także żaden znaczący ośrodek kamieniarski.
OŚRODEK EDUKACYJNY BIESZCZADZKIEGO PARKU NARODOWEGO
Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Lutowiskach
- Lutowiska 2, 38-713 Lutowiska
- (013) 461 03 50
- oie@bdpn.pl
- http://www.bieszczady.pl/
Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Lutowiskach położony jest przy głównej obwodnicy bieszczadzkiej. Posiada biuro informacji turystycznej z recepcją (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.30, w soboty i w niedziele – nieczynne). W jej ofercie znajdziemy: filmy przyrodniczo- edukacyjne, wydawnictwa BdPN oraz informatory turystyczne i aktualne mapy Bieszczadów do sprzedaży, zmienne wystawy w okresie całego roku, o różnorodnym charakterze (m.in. przyrodnicze, twórców rzemiosła, naukowe, okazjonalne), salę konferencyjno – wystawową czy miejsca noclegowe. Ośrodek zajmuje się też organizacją: szkoleń, konferencji, rajdów konnych i narciarskich.
Park Gwiezdnego Nieba
Pokazy astronomiczne organizowane są w różnych punktach Bieszczadów
Park Gwiezdnego Nieba to unikatowy obszar, nietknięty sztucznym światłem. Jego założeniem jest ochrona przed zanieczyszczeniem środowiska nocnego. Jest nietypowym rezerwatem przyrody, który pełni rolę nie tylko ekologiczną ale i edukacyjną. Takie warunki to idealne miejsce na obserwację nieba dlatego temu miejscu towarzyszą warsztaty, obserwację astronomiczne (również za dnia) i pokazy dla młodzieży.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących Parku Gwiezdnego Nieba lub strony www.gwiezdnebieszczady.pl, proszę kontaktować się przez adres mailowy kontakt@gwiezdnebieszczady.pl
Wszelkie pytania dotyczące pokazów astronomicznych proszę kierować do pokazy@gwiazdywbieszczadach.pl
Pokazowa Zagroda Żubra
Żubry oglądać można codziennie w godzinach 900 – 1900. Zwiedzanie jest bezpłatne.
- Stuposiany 1A, 38-713 Muczne
- +48 13 461 00 10
- +48 13 461 01 71
- +48 13 461 01 73
- stuposiany@krosno.lasy.gov.pl
- https://stuposiany.krosno.lasy.gov.pl/
Obecna zagroda powstała w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa” i jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 r. zagrodą aklimatyzacyjną nad potokiem Zwir w Nadleśnictwie Stuposiany. Możemy obserwować żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji w ich naturalnym środowisku ze specjalnie przygotowanych tarasów widokowych. Pokazowa zagroda żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym, ok. 2 km przed miejscowością Muczne.
Istnieje możliwość zwiedzania zagrody z leśniczym – przewodnikiem.
Punkt widokowy na Bieszczady Wysokie
Lutowiska
- 38-713 Lutowiska
Jeśli podróżujemy samochodem z Ustrzyk Dolnych trasą Dużej Obwodnicy Bieszczadzkiej, warto zatrzymać się w tym punkcie. Punkt widokowy i parking znajdziemy przed zjazdem do Lutowisk, to stąd rozpościera się piękny widok na Bieszczady Wysokie, położone po stronie polskiej jak i ukraińskiej.
Stadnina koni w Trohańcu
Trohaniec – Stadnina koni huculskich
- Lutowiska 43a, 38-713 Lutowiska
- http://www.konie-bieszczady.pl/
RAJDY, HODOWLA KONI, JAZDA KONNA POZA SEZONEM LETNIM:
- 667 662 203
JAZDA KONNA ZAPISY I SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE W SEZONIE LETNIM:
- 609 674 721
Stadnina koni w Trohańcu proponuje jazdę konną na Hucułach, Małopolakach czy Arabach. Jazdy dostosowywane są do wieku i umiejętności osób, odbywają się na ujeżdżalni i w terenie. Możemy jeździć w siodle angielskim, amerykańskim, lub bez siodła, a cała oferta jest przygotowana dla klientów indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Oczywiście z tej atrakcji mogą także korzystać osoby początkujące, również w terenie, wtedy koń jest prowadzony przez przewodnika.
Wieża widokowa na szczycie Jeleniowatego
19 listopada 2020 roku, oficjalnie otwarto drewnianą wieżę widokową w pobliżu Mucznego, dokładnie w paśmie górskim Jeleniowaty (907 m). Wieża ma 35 metrów wysokości i prowadzi na nią ponad 175 schodów. Widać z niej m.in. Muczne, Tarnawę Niżną, Sokoliki (cerkiew), Dwerniczek czy Lutowiska oraz pasmo górskie Bukowe Berdo, Krzemień, Wołowy, Halicz. Jest to obecnie największa tego typu budowla w Bieszczadach.