Atrakcje okolic Ustrzyk Dolnych

Atrakcje okolic Ustrzyk Dolnych

Mapa ATRAKCJI W BIESZCZADACH

Witajcie w Bieszczadach!

Aby maksymalnie ułatwić Wam pobyt w naszym regonie przygotowaliśmy dla Was MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI. Nanieśliśmy ich już ponad 200 miejsc! Zakres atrakcji jest bardzo duży, od najważniejszych TOP 10, które każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, poprzez miejsca gdzie spróbujemy lokalnych potraw, serów czy nalewek aż do pomników, zapomnianych pamiątek dawnej historii. Mamy nadzieję że nasza mapa atrakcji będzie dla Was sporym ułatwieniem lub nawet pozwoli na odnalezienie – swoich magicznych Bieszczadów tylko dla siebie, tylko swoich miejsc!

Pełna lista atrakcji okolic Ustrzyk Dolnych

Cerkiew w Hoszowie

Budowę cerkwi w Hoszowie zaczęto w połowie lat trzydziestych XX wieku na miejscu poprzedniej, która najprawdopodobniej datowana jest na rok 1770. Przerwano ją w wyniku wybuchu II wojny światowej. Z ustnych przekazów wynika że jej budowę ukończono w 1948 roku i przez 3 lata  służyła wiernym w ZSRR jako cerkiew greckokatolicka (w wyniku równania granic, Hoszów po wojnie znalazł się na terytorium ZSRR). W roku 1951 Hoszów wrócił w granice terytorialne Polski i jego mieszkańcy wrócili w swoje rodzinne strony, zastając ją wybudowaną. Następne kilkanaście lat cerkiew była opuszczona a wierni uczęszczali do kościoła w Jasieniu, który w 1970 roku wcielił cerkiew jako kościół filialny swojej parafii rzymskokatolickiej. Budowla prezentuje styl ukraiński, tzw. narodowy, jest trójdzielna, na planie krzyża greckiego, jednokopułowa o konstrukcji zrębowej.  Na tyłach cerkwi znajdują się pozostałości dawnego przycerkiewnego cmentarza.

Cerkiew w Jałowym

Cerkiew greckokatolicka w Jałowem pw. św. Mikołaja z 1903 roku, jest druga cerkwią w tym miejscu. Poprzednia pochodzi z 1803 roku. Po 1951 r. użytkowana była jako kościół rzymskokatolicki, doprowadziło to do zamknięcia jej przez ówczesne władze do 1971 roku, od kiedy pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego pw. Wniebowzięcia Matki Bożej. Ma budowę zrębową orientowaną, trójdzielną, pokrytą gontem. W ołtarzu głównym zobaczymy obraz Wniebowzięcia Matki Bożej, po prawej ikone z Archaniołem Michałem, po lewej wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, a na północnej ścianie prezbiterium obraz Chrystusa Błogosławiącego. Przy cerkwi znajduje się również dzwonnica parawanowa, zbudowana z czerwonej cegły oraz kilka nagrobków z początku XXw.

Cerkiew w Ustrzykach Dolnych

Murowaną cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia najświętszej Marii Panny, zbudowano i konsekrowano w 1874 roku. Funkcjonowała jako cerkiew do roku 1951. Cerkiew wyremontowano w 1937 roku, dodano pseudokopułę w przedniej części świątyni, a dach pokryto blachą.  W latach 1951-1953 była kościołem rzymskokatolickim, następnie pełniła rolę magazynu do 1980 r., kiedy przejęła ją miejscowa parafia rzymskokatolicka. Kolejny remont odbył się w 1985 r. po czym została przekazana wiernym greckokatolickim. Dzisiaj jest to cerkiew filialna parafii Sanok. Obok świątyni stoi murowana dzwonnica parawanowa, zbudowana w 1847 roku i krzyż postawiony w rocznicę 950 Chrztu Rusi Kijowskiej. Cerkwie można zwiedzać z przewodnikiem.

Cerkiew w Równi

Greckokatolicka cerkiew w Równi pw. Opieki Matki Bożej (Bogurodzicy), została wybudowana prawdopodobnie początkiem XVIII wieku. Budynek przeszedł cztery remonty: Pierwszy w 1790 lub 1792 roku, następny w 1890 roku, później w latach 60 XX wieku i ostatni w 1975 roku. Była cerkwią filialną parafii w Ustianowej i należała do dekanatu ustrzyckiego. Świątynia o  architekturze oreintowanej ma konstrukcje drewnianą, zrębową, trójdzielna i trójkopułową z opasaniem wspartym na wystających belkach zrębu.  Wielki barokowy krucyfiks, znajdujący się nad ołtarzem, został ofiarowany w 1973 roku przez bp. Józefa Tokarczuka. Po dawnym wyposażeniu cekrwi pozostały jedynie ślady m.in. po mocowaniu ikonostasu oraz otwory służące do zamocowania ołtarzy bocznych. W tym miejscu znajdowała się również cudowna ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem. W pobliżu znajdziemy cmentarz cerkiewny.

Izba pamięci Akcji HT – Ustajonowa

DANE KONTAKTOWE

Stowarzyszenie Ustyan

Izba pamięci Akcji HT – Ustajonowa 

Ustjanowa Górna 9, 38-700 Ustrzyki Dolne

Budynek Filii Biblioteki Miejskiej

strona internetowa: http://izbapamieci.ht1951.pl/

Izba Pamięci Akcji Przesiedleńczej H-T 1951 przypomina o Polakach wysiedlonych z terenów woj. lubelskiego, na podstawie  umowy o korekcie granic, zawartej w 1951 r. pomiędzy Rządem PRL i ZSRR. Zostali osiedleni na terenie Bieszczadów, opuszczając swoje rodzinne strony. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Ustjanowej wyremontowano stary budynek strażnicy granicznej, a później szkoły podstawowej. Dzisiaj w jego pomieszczeniach zobaczymy zbiór dokumentów i pamiątek bezpośrednich uczestników akcji przesiedleńczej, przypominających o ich tragicznych losach. Projekt został dofinansowany z Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego

DANE KONTAKTOWE

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

Bełska 7, 38-700 Ustrzyki Dolne

Tel. 13 461 10 91

Z pomysłu „Społecznego Komitetu Organizacyjnego Muzeum Fauny Bieszczadzkiej” i miejscowych myśliwych w 1968 r., rozpoczęto gromadzenie pierwszych eksponatów przyrodniczych. W 1986 r. oddano do użytku nowy obiekt, który w 1992 r. został przekazany Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu. Od tego momentu swoje funkcjonowanie zaczyna Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych, które prowadzi działalność naukową, dydaktyczną oraz muzealną. Do dyspozycji zwiedzających jest 7 ekspozycji stałych: „Bieszczady dawniej i dziś”, „Biologia i systematyka świata zwierząt”, „Wybrane zagadnienia z paleontologii”, „Geologia Bieszczadów na tle Karpat”, „Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów”, “Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”, „Flora I zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów”. Organizowane są również wystawy okresowe związane z regionem.

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych

DANE KONTAKTOWE

Muzeum Młynarstwa i Wsi MŁYN ul. Fabryczna 12 38-700 Ustrzyki Dolne

tel: + 48 13 461 13 12; + 48 607 477 110

e-mail: info@mlynbieszczady.pl

strona internetowa: http://mlynbieszczady.pl/

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych to przedsięwzięcie Bożeny i Janusza Bałkota, które powstało w 2013 r. Funkcjonuje w miejscu dawnego młyna, powstałego końcem XIX. Na pięciu kondygnacjach możemy podziwiać maszyny i urządzenia młynarskie z lat międzywojennych, narzędzia i urządzenia rolnicze z XIX i XX wieku. Przy muzeum funkcjonuje również karczma z potrawami regionalnymi przygotowywanymi w tradycyjny sposób.

Otwarte codziennie w godz. 10:00 – 18:00.

Istnieje także możliwość zwiedzania o innej porze po wcześniejszym ustaleniu z właścicielami pod nr. tel. 13 461 1312 albo 607 477 110.

Pływalnia Delfin

DANE KONTAKTOWE

ZESPÓŁ BASENÓW DELFIN UL. GOMBROWICZA 49 38-700 USTRZYKI DOLNE tel. (13) 461-31-86 tel./fax 461-45-51 

e-mail:  delfin@ustrzyki-dolne.pl

strona internetowa: basen-ustrzyki.pl

Zespół Basenów Delfin – to kryta pływalnia przeznaczona do celów sportowych i rekreacyjnych. W jej skład wchodzą: basen pływacki (o wym. 25 x 12,5), oraz basen rekreacyjny (o pow. 43m2 , głębokości od 0,6 m do 0,8 m) z biczem wodnym, gejzerem, masażem ściennym dwu-dyszowym i brodzikiem dla dzieci. Basen posiada zjeżdżalnię o dł. 65 m z basenem hamownym oraz „mini-zjeżdżalnię” dla dzieci w wieku do 6 lat. W skład Zespołu Basenów Delfin wchodzą również nowe obiekty basenów zewnętrznych, a także Kompleks Boisk Sportowych (boiska wielofunkcyjne, takie jak: kort tenisowy, boisko do koszykówki, boisko do siatkówki, boisko do piłki plażowej).

Otwarte codziennie od 700 do 2200

Narciarskie trasy biegowe w Ustjanowej

Jeśli lubisz narciarstwo biegowe. szukasz malowniczych tras i jesteś w Bieszczadach, to idealnym miejscem dla Ciebie jest Ustjanowa Górna. Znajdują się tam specjalnie przygotowane trasy w paśmie Żukowa, które są podzielone na dwie pętle: rekreacyjną o długości 10 km (oznaczoną kolorem niebieskim) oraz wyczynową, 5 km(oznaczoną kolorem czerwonym). Trasy są częścią ścieżki przyrodniczej „Na stokach Żukowa”, a także miejscem, w którym odbywa się szereg zawodów o randze ogólnopolskiej i Bieszczadzki Bieg Lotników. Wszystkie są regularnie ratrakowane, a samochód możemy zostawić na parkingu.

Wyciągi narciarskie Laworta i Gromadzyń

DANE KONTAKTOWE

Wyciąg narciarski – Gromadzyń Naftowa, 38-700 Ustrzyki Dolne Tel. +48 13 461 14 37 e-mail: pjarosiewicz@onet.pl strona internetowa: http://ustrzyki-narty.pl/
Wyciąg narciarski – Laworta Tel. +48 13 461 17 85 Tel. +48 570 611 785 Tel. +48 509 335 050 e-mail: info@lawortaski.pl strona internetowa: http://www.lawortaski.pl/

Stacja narciarska Gromadzyń to: 4 Wyciągi, 3 trasy, a najdłuższa trasa ma długość 900m. Stacja Narciarska „Gromadzyń” posiada dwa 2-osobowe wyciągi orczykowe o długości 700 metrów. Jeden wyciąg talerzykowy o długości 300 metrów i wyciąg mały o długości 200 metrów. Różnica wzniesień 164 metry. Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżone i ratrakowane. Stacja posiada wypożyczalnie i serwis sprzętu narciarskiego oraz szkołę narciarską X-Scream. Stoki zabezpieczane są przez ratowników medycznych.

Na stoku znajdują się trzy trasy:

trasa I – 750 m – posiada homologację „FIS” na slalom
trasa II – 800 m
trasa III – 900 m


Stacja narciarska Laworta to: 3 Wyciągi, wyciąg krzesełkowy, 2 trasy, a najdłuższa trasa to 1300m. Stacja narciarska „Laworta”, to największy i jedyny w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy. Główna trasa stoku „Laworta” posiada homologację „FIS”. Stok jest oświetlony i sztucznie śnieżony. Stacja oferuje wypożyczalnie i serwis sprzętu. Główna trasa o długości 1250 metrów posiada homologację „FIS” na slalom i slalom gigant. Różnica wzniesień wynosi 256 metrów. Stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżone i ratrakowane, zabezpieczane przez ratowników medycznych. Do dyspozycji narciarzy jest wypożyczalnia i serwis sprzętu.

Stacja posiada trzy wyciągi:

krzesełkowy o długości 1300 metrów – zdolność przewozowa: 1200 osób/h
orczykowy o długości 1250 metrów – zdolność przewozowa: 1100 osób/h
orczykowy o długości 300 metrów (dla początkujących) – zdolność przewozowa: 350 osób/h

Gromadzyń otwarty od 09:00 do 20:00

Laworta otwarta  od 09:00 do 18:00