Atrakcje okolic Ustrzyk Dolnych

Atrakcje okolic Ustrzyk Dolnych

Mapa ATRAKCJI W BIESZCZADACH

Witajcie w Bieszczadach!

Aby maksymalnie ułatwić Wam pobyt w naszym regonie przygotowaliśmy dla Was MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI. Nanieśliśmy ich już ponad 200 miejsc! Zakres atrakcji jest bardzo duży, od najważniejszych TOP 10, które każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, poprzez miejsca gdzie spróbujemy lokalnych potraw, serów czy nalewek aż do pomników, zapomnianych pamiątek dawnej historii. Mamy nadzieję że nasza mapa atrakcji będzie dla Was sporym ułatwieniem lub nawet pozwoli na odnalezienie – swoich magicznych Bieszczadów tylko dla siebie, tylko swoich miejsc!

Pełna lista atrakcji okolic Ustrzyk Dolnych

Bieszczadzka Gra Terenowa

Udział w Bieszczadzkiej Grze Terenowej przygotowanej przez Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych, oprócz świetnej rozrywki dla całej rodziny, to także sposób na poznanie zakątków regionu, które można by było z łatwością pominąć podczas zwykłego zwiedzania.

Gra posiada dwie wersje – jedną dla piechurów (i to wytrwałych) ponieważ trasa prowadząca przez 20 punktów z różnymi 'questami” do rozwiązania liczy aż 20 km. Druga wersja Gry przygotowana jest dla posiadaczy dwóch lub czterech kółek i liczy sobie aż 33 punkty i 22 km długości.

Foldery Bieszczadzkiej Gry Terenowej dostępne są tylko w siedzibie Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych, bowiem ważna jest pieczęć rozpoczęcia gry i rejestracja.

Cerkiew św. Mikołaja w Hoszowie

Kościół filialny parafii Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu-Ustrzykach Dolnych.

Budowę cerkwi w Hoszowie zaczęto w połowie lat trzydziestych XX wieku na miejscu poprzedniej, która najprawdopodobniej datowana jest na rok 1770. Przerwano ją w wyniku wybuchu II wojny światowej. Z ustnych przekazów wynika że jej budowę ukończono w 1948 roku i przez 3 lata  służyła wiernym w ZSRR jako cerkiew greckokatolicka (w wyniku równania granic, Hoszów po wojnie znalazł się na terytorium ZSRR). W roku 1951 Hoszów wrócił w granice terytorialne Polski i jego mieszkańcy wrócili w swoje rodzinne strony, zastając ją wybudowaną. Następne kilkanaście lat cerkiew była opuszczona a wierni uczęszczali do kościoła w Jasieniu, który w 1970 roku wcielił cerkiew jako kościół filialny swojej parafii rzymskokatolickiej. Budowla prezentuje styl ukraiński, tzw. narodowy, jest trójdzielna, na planie krzyża greckiego, jednokopułowa o konstrukcji zrębowej.  Na tyłach cerkwi znajdują się pozostałości dawnego przycerkiewnego cmentarza.

Cerkiew św. Mikołaja w Jałowem

Kościół filialny parafii Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu-Ustrzykach Dolnych.

Cerkiew greckokatolicka w Jałowem pw. św. Mikołaja z 1903 roku, jest druga cerkwią w tym miejscu. Poprzednia pochodzi z 1803 roku. Po 1951 r. użytkowana była jako kościół rzymskokatolicki, doprowadziło to do zamknięcia jej przez ówczesne władze do 1971 roku, od kiedy pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego pw. Wniebowzięcia Matki Bożej. Ma budowę zrębową orientowaną, trójdzielną, pokrytą gontem. W ołtarzu głównym zobaczymy obraz Wniebowzięcia Matki Bożej, po prawej ikone z Archaniołem Michałem, po lewej wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, a na północnej ścianie prezbiterium obraz Chrystusa Błogosławiącego. Przy cerkwi znajduje się również dzwonnica parawanowa, zbudowana z czerwonej cegły oraz kilka nagrobków z początku XXw.

Cerkiew w Ustrzykach Dolnych

Parafia greckokatolicka p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny

Murowaną cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia najświętszej Marii Panny, zbudowano i konsekrowano w 1874 roku. Funkcjonowała jako cerkiew do roku 1951. Cerkiew wyremontowano w 1937 roku, dodano pseudokopułę w przedniej części świątyni, a dach pokryto blachą.  W latach 1951-1953 była kościołem rzymskokatolickim, następnie pełniła rolę magazynu do 1980 r., kiedy przejęła ją miejscowa parafia rzymskokatolicka. Kolejny remont odbył się w 1985 r. po czym została przekazana wiernym greckokatolickim. Obok świątyni stoi murowana dzwonnica parawanowa, zbudowana w 1847 roku i krzyż postawiony w rocznicę 950 Chrztu Rusi Kijowskiej. Cerkwie można zwiedzać z przewodnikiem.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Równi

Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych

Greckokatolicka cerkiew w Równi pw. Opieki Matki Bożej (Bogurodzicy), została wybudowana prawdopodobnie początkiem XVIII wieku. Budynek przeszedł cztery remonty: Pierwszy w 1790 lub 1792 roku, następny w 1890 roku, później w latach 60 XX wieku i ostatni w 1975 roku. Była cerkwią filialną parafii w Ustianowej i należała do dekanatu ustrzyckiego. Świątynia o  architekturze oreintowanej ma konstrukcje drewnianą, zrębową, trójdzielna i trójkopułową z opasaniem wspartym na wystających belkach zrębu.  Wielki barokowy krucyfiks, znajdujący się nad ołtarzem, został ofiarowany w 1973 roku przez bp. Józefa Tokarczuka. Po dawnym wyposażeniu cekrwi pozostały jedynie ślady m.in. po mocowaniu ikonostasu oraz otwory służące do zamocowania ołtarzy bocznych. W tym miejscu znajdowała się również cudowna ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem. W pobliżu znajdziemy cmentarz cerkiewny.

Cmentarz Żydowski w Ustrzykach Dolnych

Kirkut w Ustrzykach Dolnych powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie XVIII wieku, co miało ścisły związek z szybkim rozwojem społeczności żydowskiej – w 1900 roku żydzi stanowili już ponad 60% społeczności tego miasteczka. Cmentarz został zniszczony podczas II Wojny Światowej, a cześć nagrobków wykorzystano do utwardzania ulic i budowy mostów – podczas prac remontowych w latach 1993-95 część z nich odnaleziono i przywrócono na cmentarz. W czasie wojny nekropolia była miejscem masowych pochówków podczas masowej eksterminacji ludności żydowskiej miasta, a także miejscem egzekucji uciekinierów z transportów do obozu zgłady w Bełżcu.

Odnaleźć go można na północnym zboczu góry Gromadzyń, tuż nad linią kolejową 108. Dojść tam można czarnym szlakiem spacerowym. Obecnie na cmentarzu wg danych z 2006 roku znajduje się 300 macew.

Izba pamięci Akcji "H-T"

Stowarzyszenie Ustyan, budynek Filli Biblioteki Miejskiej

Izba Pamięci Akcji Przesiedleńczej H-T 1951 przypomina o Polakach wysiedlonych z terenów woj. lubelskiego, na podstawie  umowy o korekcie granic, zawartej w 1951 r. pomiędzy Rządem PRL i ZSRR. Zostali osiedleni na terenie Bieszczadów, opuszczając swoje rodzinne strony. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Ustjanowej wyremontowano stary budynek strażnicy granicznej, a później szkoły podstawowej. Dzisiaj w jego pomieszczeniach zobaczymy zbiór dokumentów i pamiątek bezpośrednich uczestników akcji przesiedleńczej, przypominających o ich tragicznych losach. Projekt został dofinansowany z Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Z pomysłu „Społecznego Komitetu Organizacyjnego Muzeum Fauny Bieszczadzkiej” i miejscowych myśliwych w 1968 r., rozpoczęto gromadzenie pierwszych eksponatów przyrodniczych. W 1986 r. oddano do użytku nowy obiekt, który w 1992 r. został przekazany Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu. Od tego momentu swoje funkcjonowanie zaczyna Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych, które prowadzi działalność naukową, dydaktyczną oraz muzealną. Do dyspozycji zwiedzających jest 7 ekspozycji stałych: „Bieszczady dawniej i dziś”, „Biologia i systematyka świata zwierząt”, „Wybrane zagadnienia z paleontologii”, „Geologia Bieszczadów na tle Karpat”, „Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów”, “Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”, „Flora I zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów”. Organizowane są również wystawy okresowe związane z regionem.

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych to przedsięwzięcie Bożeny i Janusza Bałkota, które powstało w 2013 r. Funkcjonuje w miejscu dawnego młyna, powstałego końcem XIX. Na pięciu kondygnacjach możemy podziwiać maszyny i urządzenia młynarskie z lat międzywojennych, narzędzia i urządzenia rolnicze z XIX i XX wieku. Przy muzeum funkcjonuje również karczma z potrawami regionalnymi przygotowywanymi w tradycyjny sposób.

Otwarte codziennie w godz. 10:00 – 18:00.

Istnieje także możliwość zwiedzania o innej porze po wcześniejszym ustaleniu z właścicielami

Muzeum Młynarstwa i Wsi MŁYN

Muzeum Rozmaitości Bieszczadzkich

Dawna Leśniczówka Łodyna

Mini-Muzeum w Brzegach Dolnych w budynku dawnej leśniczówki założył i prowadzi emerytowany leśniczy – pan Zbigniew Kosakiewicz. Oprócz ogromu eksponatów – od militariów, poprzez ikony, zegarki czy trofea łowieckie, każdorazowo wizyta w Muzeum okraszona jest barwnymi opowieściami gospodarza co stanowi wspaniałą lekcję bieszczadzkiej historii.

Narciarskie trasy biegowe w Ustjanowej

Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji

Jeśli lubisz narciarstwo biegowe, szukasz malowniczych tras i jesteś w Bieszczadach, to idealnym miejscem dla Ciebie jest Ustjanowa Górna. Znajdują się tam specjalnie przygotowane trasy w paśmie Żukowa, które są podzielone na dwie pętle: rekreacyjną o długości 10 km (oznaczoną kolorem niebieskim) oraz wyczynową, 5 km(oznaczoną kolorem czerwonym). Trasy są częścią ścieżki przyrodniczej „Na stokach Żukowa”, a także miejscem, w którym odbywa się szereg zawodów o randze ogólnopolskiej i Bieszczadzki Bieg Lotników. Wszystkie są regularnie ratrakowane, a samochód możemy zostawić na parkingu.

Ośrodek Urzędu Rady Ministrów "W-2" Arłamów

Dziś znajduje się tu luksusowy hotel, ale historia tego miejsca jest zgoła inna. W latach 70-tych XX w UMR utworzył tu ściśle tajny ośrodek wypoczynkowy dla najważniejszych urzędników państwowych. Obejmował on powierzchnię 30 tyś ha! Otoczony wysokim ogrodzeniem o długości niemal 100 km, którego strzegli dzień i noc uzbrojeni po zęby żołnierze MSW przez lata funkcjonowania obrastał w liczne anegdoty i legendy. Główną rozrywką gości ośrodka było biesiadowanie i polowania – w celu zapewnienia zwierzyny w ogrodzeniu otaczającym teren utworzono specjalne przejścia pozwalające wejść tylko do środka.

Edward Gierek czy Piotr Jaroszewicz to tylko niektórzy z najważniejszych państwowych dygnitarzy odwiedzających Arłamów. Owczesna władza gościła tu takie postacie jak szach Iranu Reza Pahlawi, król Belgii Baudouin, prezydent Jugosławii Josip Broz Tito, prezydent Francji Valery Giscard d’Estaigne oraz wielu innych dostojników. Mury ośrodka były świadkiem wielu nieoficjalnych spotkań „na szczycie”.

Wraz z dojściem do władzy Wojciecha Jaruzelskiego przeminęły złote czasy ośrodka, a wkrótce po wprowadzeniu stanu wojennego do listy sław goszczących w Arłamowie dopisał się przywódca „Solidarości” Lech Wałęsa. Był tam internowany przez 9 miesięcy. Zajmował apartament nr. 52 – dziś ten pokój może wynająć każdy z gości.

Pływalnia DELFIN

Zespół Basenów DELFIN

Zespół Basenów Delfin – to kryta pływalnia przeznaczona do celów sportowych i rekreacyjnych. W jej skład wchodzą: basen pływacki (o wym. 25 x 12,5), oraz basen rekreacyjny (o pow. 43m2 , głębokości od 0,6 m do 0,8 m) z biczem wodnym, gejzerem, masażem ściennym dwu-dyszowym i brodzikiem dla dzieci. Basen posiada zjeżdżalnię o dł. 65 m z basenem hamownym oraz „mini-zjeżdżalnię” dla dzieci w wieku do 6 lat. W skład Zespołu Basenów Delfin wchodzą również nowe obiekty basenów zewnętrznych, a także Kompleks Boisk Sportowych (boiska wielofunkcyjne, takie jak: kort tenisowy, boisko do koszykówki, boisko do siatkówki, boisko do piłki plażowej).

Otwarte codziennie od 700 do 2200

Stacja narciarska Gromadzyń

Stacja narciarska Gromadzyń to: 4 Wyciągi, 3 trasy, a najdłuższa trasa ma długość 900m. Stacja Narciarska „Gromadzyń” posiada dwa 2-osobowe wyciągi orczykowe o długości 700 metrów. Jeden wyciąg talerzykowy o długości 300 metrów i wyciąg mały o długości 200 metrów. Różnica wzniesień 164 metry. Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżone i ratrakowane. Stacja posiada wypożyczalnie i serwis sprzętu narciarskiego oraz szkołę narciarską X-Scream. Stoki zabezpieczane są przez ratowników medycznych.

Na stoku znajdują się trzy trasy:

trasa I – 750 m – posiada homologację „FIS” na slalom
trasa II – 800 m
trasa III – 900 m

Stacja narciarska LawortaSKI

Stacja narciarska Laworta to: 3 Wyciągi, wyciąg krzesełkowy, 2 trasy, a najdłuższa trasa to 1300m. Stacja narciarska „Laworta”, to największy i jedyny w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy. Główna trasa stoku „Laworta” posiada homologację „FIS”. Stok jest oświetlony i sztucznie śnieżony. Stacja oferuje wypożyczalnie i serwis sprzętu. Główna trasa o długości 1250 metrów posiada homologację „FIS” na slalom i slalom gigant. Różnica wzniesień wynosi 256 metrów. Stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżone i ratrakowane, zabezpieczane przez ratowników medycznych. Do dyspozycji narciarzy jest wypożyczalnia i serwis sprzętu.

Stacja posiada trzy wyciągi:

krzesełkowy o długości 1300 metrów – zdolność przewozowa: 1200 osób/h
orczykowy o długości 1250 metrów – zdolność przewozowa: 1100 osób/h
orczykowy o długości 300 metrów (dla początkujących) – zdolność przewozowa: 350 osób/h

"Szlak naftowy - Jak to drzewiej z ropą bywało"

Nasz region posiada bardzo bogatą tradycję kopalnictwa naftowego i obfituje w paamiątki po zarówno nieistniejących już kopalniach, jak i wciąż tych czynnych. Szlak rozpoczyna się przy Izbie Regionalnej w Ustrzykach Dolnych, następnie wiedzie przez deptak w rynku i ulicę Fabryczną, do Brzegów Dolnych, Łodyny, Leszczowatego oraz Ropienki. Stamtąd można powrócić do miasteczka przez Serednice i Dźwiniacz Dolny zataczając w ten sposób atrakcyjną pętlę.

Na trasie szlaku zobaczyć można m.in. Mini-muzeum kopalnictwa i wciąż pompujące ropę naftową kiwony.

Szlak Umocnień Obronnych i Pomników Przeszłości

Bieszczady to nie tylko dzika przyroda i piękne widoki. Nie należy zapominać o burzliwej przeszłości tego przygranicznego rejonu.

Szlak Umocnień Obronnych i Pomników Przeszłości jest częścią większego projektu, który w przyszłości ma objąć zasięgiem całą gminę Ustrzyki Dolne. Zakłada on odsłonięcie okopów z okresu I i II Wojny Światowej na czterech wzgórzach okalających miasto – Kamiennej Laworcie, Małym Królu, Gromadzyniu i Orliku. Rozpoczyna się w ustrzyckim Rynku, skąd prowadzi do „Zębów Smoka” – żelbetowych umocnień przeciwczołgowch. Dalej mają zostać rozmieszczone odpowiednie kierunkowskazy, które poprowadzą szlak przez miasto, gdzie obejmie on: pomnik pomordowanym przez hitlerowców (kamienny orzeł), pomnik pomordowanym przez UPA (naprzeciwko SP nr 1), pomnik poświęcony Sybirakom (park miejski), pomnik ku czci żołnierzy poległych na frontach II wojny światowej (park miejski) oraz pomniki przy kościele w Jasieniu