Atrakcje okolic Olszanicy, Myczkowiec, Bóbrki, Orelca, Zwierzynia

Atrakcje okolic Olszanicy, Myczkowiec, Bóbrki, Orelca, Zwierzynia

Mapa ATRAKCJI W BIESZCZADACH

Witajcie w Bieszczadach!

Aby maksymalnie ułatwić Wam pobyt w naszym regonie przygotowaliśmy dla Was MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI. Nanieśliśmy ich już ponad 200 miejsc! Zakres atrakcji jest bardzo duży, od najważniejszych TOP 10, które każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, poprzez miejsca gdzie spróbujemy lokalnych potraw, serów czy nalewek aż do pomników, zapomnianych pamiątek dawnej historii. Mamy nadzieję że nasza mapa atrakcji będzie dla Was sporym ułatwieniem lub nawet pozwoli na odnalezienie – swoich magicznych Bieszczadów tylko dla siebie, tylko swoich miejsc!

Pełna lista atrakcji okolic Olszanicy

Bibułkarstwo w Bóbrce – G.A Bazyl

Dorota i Andrzej Kusz

Bóbrka 60A, 38-623 Uherce

Warsztaty i pokazy bibułkarstwa artystycznego to jedna z atrakcji jaką oferuje Gospodarstwo Agroturystyczne BAZYL w Bóbrce k. Soliny. Miało to być zwykłe zajęcie, które wypełniało czas gościom, ale zainteresowanie tymi warsztatami przerosło oczekiwania gospodarzy. Efekty ich prac są doceniane i dostrzegane na różnego rodzaju jarmarkach, kiermaszach oraz targach turystycznych.

Bieszczad.ski Wyciąg w Wańskowej

W Wańkowej nieopodal Olszanicy powstał nowy wyciąg narciarski w Bieszczadach o nazwie BIESZCZAD.ski.

Obiekt został otwarty w styczniu 2022 roku, jest to największa i najnowocześniejsza stacja narciarska w województwie podkarpackim. Dysponuje najdłuższą w regionie czteroosobową koleją linową o długości niespełna kilometra (953m), wyciągiem talerzykowym, trzema ruchomymi chodnikami (najdłuższy 190m) oraz przedszkolem narciarskim. Dolna stacja mieści się na wysokości  408m n.p.m. zaś górna na 620m n.p.m.

Na terenie obiektu znajduje się także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego, szkoła narciarsko-snowboardowa oraz przeszklona od strony południowej dwupoziomowa restauracja z dwoma zewnętrznymi tarasami.

Do dyspozycji gości jest również kilkadziesiąt miejsc noclegowych w znajdującym się nieopodal nowo wybudowanym Hotelu BIESZCZAD.ski oraz sporych rozmiarów parking.

Browar Ursa Maior

Centrum Ursa Maior
(Dom Wielkiej Niedźwiedzicy)

Uherce Mineralne 122A

38-623 Uherce Mineralne

Ursa Maior to przede wszystkim ciekawe miejsce i inicjatywa, która skupia wokół siebie masę przedsięwzięć. To mikrobrowar, centrum sztuki, kreatywności i designu, które stało się bardzo szybko popularne w Bieszczadach. Centrum stanowi budynek w Uhercach Mineralnych położony przy głównej drodze prowadzącej w Wysokie Bieszczady oraz w kierunku przejścia granicznego w Krościenku. Przestrzeń to 5000 metrów sześciennych, na których znajduje się sala koncertowa Ursa Hall, sklep z produktami regionalnymi i informacją turystyczną oraz Bieszczadzka Wytwórnia Piwa.

Godziny otwarcia sklepu Esencja Karpat w Ursa Maior:
poniedziałek – sobota, godz. 10:00 – 16:00

Cerkiew w Orelcu

Drewniana cerkiew znajduje się w centrum Orelca i połozona jest na wzgórzu. Jej początki to 1740 rok, inne źródła mowią o roku 1759. Mówi się też jakoby wcześniej pełniła funkcję kościoła w pobliskich Uhercach, a po wybudowaniu tam murowanego kościoła została przeniesiona. Była odnawiana w 1933 roku, natomiast po wysiedleniach w 1947 roku, została opuszczona i pełniła funkcję magazynu dla leśnictwa. W latach sześćdziesiątych została przejęta przez rzymskokatolicką parafię Uherce i stała się jej kościołem filialnym. W późniejszym okresie po remoncie w 1985 roku, była częścią parafii rzymskokatolickiej w Bóbrce. Obok cerkwi znajdziemy drewnianą dzwonnice.

Cerkiew w Zwierzyniu

Dawną cerkiew Zmartwychwstałego Chrystusa z lat 1750 – 1799, znajdziemy niedaleko mostu w Zwierzyniu. Cerkiew była murowana i jest budowlą trójdzielną – orientowaną. We wnętrzu znajduje się zabytkowy kielich gładki z sześciolistną stopą z 1840 r. Dziś jest to rzymskokatolicki kościół Św. Jana Chrzciciela należący do parafii w Myczkowcach.

Cudowne Źródełko w Zwierzyniu

Cudowne źródełko, jest miejscem, dzięki któremu mała miejscowość w powiecie Leskim przyciąga wielu turystów jak i miejscowych ludzi. Dzieje się tak ponieważ słynie z prozdrowotnych i uzdrawiających właściwości. Związana jest z nim miejscowa legenda, gdzie kobieta wydobyła z niego XIII-wieczny krzyż procesyjny. Obecnie, oprócz tego, że jest to atrakcja turystyczna, w tym miejscu odbywa się wiele uroczystości religijnych. Między innymi droga krzyżowa, podczas której malowniczo położone stacje prowadzą do źródełka.

Chatka Wariatka

Chatka Wariatka – Domek na Dachu w Bieszcadach

Uherce Mineralne 63

38-623 Uherce Mineralne

W miejscowości Uherce Mineralne znajdziemy atrakcję turystyczna o nazwie „Chatka Wariatka” – to domek na dachu, który jest odwrócony podstawą do góry. Jednakże wnętrzem chatki rządzi grawitacja, która nie jedną osobę przyprawiła o zawroty głowy. Tego typu atrakcja jest alternatywą podczas niekorzystnej pogody lub dodatkiem do zgłębienia innych atrakcji rejonu.

Szczegółowy cennik oraz godziny otwarcia znajdują się na stronie internetowej prezentowanej atrakcji.

Czar PGRu – Nikosowe Sery

Czar PGRu

Wańkowa 3A 38-711 Ropienka

Czar PGR-u to miejsce stworzone przez greka, pochodzącego ze Szczecina. Nikos Molonopulos postanowił zamieszkać w Bieszczadach po maturze i dziś jest kojarzony z jednymi z lepszych serów w tym regionie. Dostaniemy u niego krowiego hucuła, bundz, sery solankowe i oczwyiście fetę. Również jesienią jego produkty są znakomite, kiedy mleko krowie nabiera cech podobnych do mleka owczego. Oprócz serów poznajemy świat Nikosa, zwięrzęta, ogród, oferuje również pokoje gościnne.

Dawna Cerkiew w Olszanicy

Cerkiew Wniebowzięcia Matki Bożej w Olszanicy, została zbudowana w 1923 roku, zastępując drewnianą budowlę z 1815 roku. W trakcie przesiedleń pod koniec lat 40- tych XX wieku, została opuszczona i stała się częścią parafii w Uhercach Mineralnych. W 1967 roku utworzono osobną parafię rzymskokatolicką. Obecnie kościół nosi nazwę Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Drezyny Rowerowe

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Stacja Główna

Uherce Mineralne 62a, 38-623 Uherce Mineralne (dawna stacja PKP)

Bieszczady mają bogatą historię związaną z koleją. Po raz pierwszy ciuchcia zaczęła ciągnąć wagony krętymi dolinami rzek już w 1874 roku. Powstały przy tej okazji dwa tunele kolejowe, z czego jeden – pod Przełęczą Łupkowską – jest do dziś największym w Polsce. W Zagórzu – gdzie znajduje się nasze Biuro Podróży – powstał ważny węzeł kolejowy z dwoma dworcami kolejowymi oddalonymi od siebie o niespełna kilometr. Koleją w zacofane Bieszczady przyjechały technologie, nowinki cywilizacyjne i społeczne, przyjechały idee i różne cenne dobra. Dzięki pierwszej w Polsce wypożyczalni drezyn rowerowych, historia odżyła na nowo.

Elektrownia Wodna w Zwierzyniu

Elektrownia wodna w Zwierzyniu znajduje się na przełomie Sanu, po przeciwległej stronie stoku Grodziska. Elementem charakterystycznym jest oddzielenie zapory i zalewu, woda z jeziora do elektrowni doprowadzana jest wykutą w skale sztolnią.

Gry Terenowe

Biuro Podróży BTK PAWUK

Bieszczady mają bogatą historię związaną z koleją. Po raz pierwszy ciuchcia zaczęła ciągnąć wagony krętymi dolinami rzek już w 1874 roku. Powstały przy tej okazji dwa tunele kolejowe, z czego jeden – pod Przełęczą Łupkowską – jest do dziś największym w Polsce. W Zagórzu – gdzie znajduje się nasze Biuro Podróży – powstał ważny węzeł kolejowy z dwoma dworcami kolejowymi oddalonymi od siebie o niespełna kilometr. Koleją w zacofane Bieszczady przyjechały technologie, nowinki cywilizacyjne i społeczne, przyjechały idee i różne cenne dobra. Dzięki pierwszej w Polsce wypożyczalni drezyn rowerowych, historia odżyła na nowo.

Kamieniołom w Bóbrce

Kamieniołom położony jest na stoku góry Koziniec w Bóbrce, w pobliżu Zalewu Myczkowickiego. Warto go odwiedzić przede wszystkim ze względu na to, że jest to doskonały punkt widokowy na Zalew Myczkowiecki, zaporę w Solinie i fragment solińskiego zbiornika, Bóbrkę z charakterystycznym Żukowcem oraz Jawor i połoniny (tlyko przy dobrej widoczności). Dojść do niego można z pobliskich Myczkowiec niebieskim szlakiem, ale najprościej jest dostać się tu z drogi Myczkowce – Bóbrka.

Kościół w Uhercach Mineralnych

Kościół parafialny w stylu późnobarokowym pw. św. bp Stanisława wybudowany został w latach 1754-1757. Posiada odnowione wnętrze, dzwonnicę wolnostojącą, i jest otoczony murem obronnym z otworami strzelniczymi z tego samego okresu.

Martwy San w Zwierzyniu

Martwy San to 7 kilometrowy odcinek pomiędzy Zaporą w Myczkowcach a Elektrownią wodną w Zwierzyniu, na którego obszarze jest bardzo niski stan wody. Jest ciekawy ze względu na otaczającą go przyrodę i rzadkie gatunki ptaków.

Pałac w Olszanicy

Zabytkowy zespół pałacowy w Olszanicy powstał w miejscu starego dworu obronnego z XVI wieku, w 1905 roku z inicjatywy Jordanów. W jego pobliżu zachowały się fragmenty otoczonych fosą, ziemnych fortyfikacji bastionowych z II połowy XVI w. Dziś pełni rolę ośrodka konferencyjno-wypoczynkowego.

Pomnik Tołhaja w Orelcu

W okresie staropolskim, bieszczadzkich zbójników nazywano róznie: beskidnikami, tołhajami, opryszkami, zbójcami, spisakami, hultajami czy swawolnymi. W tamtym czasie byli  prawdziwym postrachem w Bieszczadach dla mieszkańców, kupców czy szlachty. W sierpniu 2009 w Orelcu odsłonięto pierwszy na tym terenie pomnik zbójnika. Jej autorem jest Adam Przybysz z Sanoka, a pomysłodawcą Janusz Demkowicz, lider zespołu Tołhaje i gospodarz Zagrody Magija w Orelcu. Miejsce jest nieprzypadkowe, są z nim związane legendy dotyczące zbójników. Jedna z nich mówi o napadzie na dwór mieszanej bandy polsko-węgierskiej złożonej z poddanych Jana Drugetha z Humennego i okolicznych beskidników. Złapano wtedu i uwięziono „tołhaja”, kóry gdy ze skruchą spojrzał w stronę kościoła dokonał się cud. Kute, żelazne kraty wygięły się dając mu wolność. Widząc jego przemianę miejscowi chłopi przyjęli go do swojej społeczności. Druga mówi, że tołhaje upodobali sobie Orelec, z powodu najpiękniejszych kobiet w okolicy.  Brali je w niewolę, aż wreszcie mieszkańcy wsi mieli tego dość i przygotowali na zbójów zasadzkę. W czasie walki jeden z tołhajów wpadł w ich ręce. Osadzono go w żelaznej klatce i wystawiono na publiczne pośmiewisko. Skruszyło to serce jego poźniejszej wybranki, która tak odmieniła zbójnika, że wyznał skruchę. Tołhaj poślubił mieszkankę Orelca a jego potomkowie do dzisiaj mieszkają w tej wsi, żyjąc cnotliwie. Koło pomnika znajdziemy dyby, w których można zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Rezerwat przyrody Bobry

Rezerwat znajduje się na obszarze gmin Olszanica i Solina, zajmuje się ochroną bobra eruopejskiego. W Kotlinie Uherczańskiej przepływa przez niego potok Olszanka, a w jego obrębie znajdują się kolonie bobrów. Możemy zobaczyć jedynie ślady ich obecności: tamy czy ściete drzewa (wierzbowo-topolowe) ponieważ prowadzą nocny tryb życia.

Trasy Nordic Walking

Nordic Walking, kiedyś bardzo popularna forma aktywności fizycznej, dziś już trochę zapomniana ale wciąż mająca wielu sympatyków. Właśnie dla nich Ośrodek Wypoczynkowo – Rehabilitacyjny „Caritas” w Myczkowcach i Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty” w Sanoku, przy wsparciu gmin Solina i Olszanica oraz Nadleśnictwa Lesko i Ustrzyki Dolne, stworzyło 18 tras spacerowych Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking. Łączą one 9 miejscowości: Myczkowce – Zwierzyń – Kostryń – Glinne – Uherce Mineralne – Orelec – Bóbrkę – Zabrodzie i Solinę na obszarze trzech gmin: Lesko, Olszanica i Solina. Każda z miejscowości posiada od 3 do 9 własnych tras spacerowych zapoznających każdą osobę z okolicą i przyrodą. Niektóre z nich np. „Śladami bobrów do Uherzec”, „Śladami rysia w pasmach Kozińca i Żukow” czy „Śladami wilka w paśmie Żukowa” cieszą się dużą popularnością wśród osób zainteresowanych wędrówkami ścieżkami leśnymi. Większość tras prowadzi przez doliny i niewielkie wzniesienia, głównie z myślą o dzieciach, wycieczkach szkolnych czy osobach starszych.

Tunel kolejowy Kostrzyń

Wybierając się na przejażdżkę Drezynami Rowerowymi w stronę Jankowiec, po kilkunastu minutach od startu trafimy na tunel przebiegający pod DK84 – jeden z dwóch w całych Bieszczadach!

Wodospad w Uhercach Mineralnych

Ten pomnik przyrody nieożywionej jakim jest wodospad w Uhercach Mineralnych to wynik erozyjnej działalności wód płynących. Jest najszerszy jeśli chodzi o ten rejon Bieszczad i liczy 38 metrów a jego wysokość to od 2,5 do 3 metrów. U jego podnóża znajduje się tzw. „kociołek erozyjny” o głębokości 2 metrów. Najłatwiej do wodospadu dojść trasą ekomuzeum „W krainie bobrów”, który jest bardzo dobrze oznakowany.