Atrakcje okolic Soliny i Polańczyka

Atrakcje okolic Soliny i Polańczyka

Mapa ATRAKCJI W BIESZCZADACH

Witajcie w Bieszczadach!

Aby maksymalnie ułatwić Wam pobyt w naszym regonie przygotowaliśmy dla Was MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI. Nanieśliśmy ich już ponad 200 miejsc! Zakres atrakcji jest bardzo duży, od najważniejszych TOP 10, które każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, poprzez miejsca gdzie spróbujemy lokalnych potraw, serów czy nalewek aż do pomników, zapomnianych pamiątek dawnej historii. Mamy nadzieję że nasza mapa atrakcji będzie dla Was sporym ułatwieniem lub nawet pozwoli na odnalezienie – swoich magicznych Bieszczadów tylko dla siebie, tylko swoich miejsc!

Pełna lista atrakcji okolic Soliny i Polańczyka

Cerkiew w Górzance

Pzy drodze prowadzącej z Wołkowyji do Baligrodu, znajdziemy dawną drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. św. Paraskewy. Budowę stojącej do dziś cerkwi rozpoczęto w 1835 roku, wcześniej w jej pobliżu stała inna drewniana cerkiew. Fundatorem nowej był właściciel Górzanki – Feliks Giebułtowski (inne źródła mówią, że był to Piotr Glajzer). W 1912 roku została odnowiona i od roku 1948 funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki. Na początku filialny a od 1969 jako parafialny pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Wewnątrz znajdują się fragmenty rzadko spotykanego ikonostasu w formie płaskorzeźbionych figur, dwa ołtarze boczne, ołtarz główny z czasu budowy cerkwi, dwa ludowe krzyże procesyjne z XIX wieku, późnobarokowy krucyfiks z XVIII wieku oraz dwa cynowe lichtarze – z tego samego wieku, a w nawie rzeźbione konfesjonały.

Indiańska wioska

DANE KONTAKTOWE

 

Indiańska wioska to atrakcja, organizowana w okolicach miejscowości Bukowiec. Zobaczymy indiańskie namioty Tipi, stroje, broń (łuki, tomahawki, rewolwery, maczugi) czy przedmioty codziennego uzytku. Można również spróbować własnych sił m.in. w strzelaniu z łuku.

Krupówki bieszczadzkie

Jest to dojście do zapory o długości ok. 500 metrów, które jest jednocześnie największym skupiskiem budek w których możemy kupić wszelkiego rodzaju pamiątki z naszego regionu. Oprócz fast foodów, możemy znaleźć dużo ciekawsze rzeczy. Znajdziemy wykonane ręcznie pamiątki, bizuterię czy spróbujemy lokalnych serów.

Muzeum Kultury Bojkowskiej

DANE KONTAKTOWE

MUZEUM KULTURY BOJKÓW W MYCZKOWIE

tel.:13 463 15 69

e-mail: poczta@muzeumbojkow.pl

strona internetowa: http://muzeumbojkow.pl/

Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie to inicjatywa, która ma uchronić od zapomnienia dziedzictwo największej grupy górali ruskich. Miejsce przeniesie każdego odwiedzjącego w dawne czasy Bojków, które są integralnie związane z korzeniami bieszczadzkiej kultury. Muzeum powstało w 2013 roku przy współpracy z Gminą Solina a jego początki sięgają lat 70–tych, kiedy obecny kustosz muzeum Stanisław Drozd wspólnie z mieszkańcami zaczął gromadzić swoje pierwsze prywatne zbiory. Eksponaty to ogromny zbiór: przedmiotów, strojów, dokumentów, nagrań i relacji prezentujących codziennie życie dawnych mieszkańców Myczkowa od momentu ich urodzenia aż do śmierci.

 

Godziny otwarcia od wtorku do soboty w godzinach 09:30 – 15:30

Park Linowy

DANE KONTAKTOWE

PARK LINOWY KAMIKAZE

Dołżyca 34, 38-607 Cisna

Tel: 507 701 092

Tel: 512 722 444

e-mail: poczta@nadsolinka.pl

strona internetowa: https://www.nadsolinka.pl/park-linowy/

Bieszczadzki Park Linowy „KAMIKAZE” funkcjonuje przy Ośrodku Wypoczynkowym „Nad Solinką” od 2009 r. Obiekt położony w pobliżu rzeki, to: 22 platform i przeszkód linowych (mostki, belki, kładki, pętle, siatki, drabinki oraz tyrolka) o różnym poziomie trudności, zainstalowanych na drzewach (na wysokości od 1 do 15 m) przygotowane dla każdej osoby bez względu na stopień sprawności fizycznej. Dotyczy to również dzieci o minimalnym wzroście 140 cm (z rękami uniesionymi do góry) i za pisemną zgodą rodziców.

Polańczyk cypel

Cypel w Polańczyku to tak naprawdę duży półwysep głęboko wcinający się w wody Zalewu Solińskiego. Zlokalizowany jest na nim główny deptak oraz cała część uzdrowiskowa miejscowości. Wzdłuż ulicy Zdrojowej znaleźć można liczne sklepy z pamiątkami, restauracje, bary, cukiernie, ośrodki wypoczynkowe i sanatoria. Znajduje się tam również amfiteatr – miejsce licznych koncertów i imprez kulturalnych. Ulica kończy się dużym parkingiem, z którego już tylko kilka kroków dzieli nas od plaży, przystani i wypożyczalni sprzętu wodnego.

Punkt widokowy w Polańczyku

Punkt położony na cyplu, nad Zalewem Solińskim, to niewątpliwie ciekawe miejsce jeśli chcemy zobaczyć rozległą panoramę na Bieszczady Wysokie, Jezioro Solińskie i jego otoczenie. Można dojrzeć z tego punktu: Smerek (1222 m n.p.m.), Łopiennik (1069 m n.p.m.), Trohaniec 9939 m n.p.m.), Magóre Łomiańską (1016 m n.p.m.) oraz pasma górskie, Połoninę: Caryńską (1297m n.p.m.) i Wetlińską (1255 m n.p.m.). Do punktu dojdziemy ulicą Zdrojową, znajduje się 400 metrów przed końcem ulicy i ośrodkiem WOPR.

Rejsy statkiem po Zalewie Solińskim

Rejsy po Jeziorze Solińskim zwykle odbywają się od kwietnia do końca października (lub dłużej, jeżeli pozwalają na to warunki pogodowe). Organizowane są codziennie i są idealnym rozwiązaniem jeśli chcemy poznać historię jeziora i okolic z pomocą przewodnika. To także dobra propozycja w szczególności dla grup zorganizowanych. Wszystkie potrzebne informacje znajdą Państwo w danych kontaktowych.

Port Solina

Solina Góra Jawor (zlokalizowany jest w miejscowości Solina przy samej Zaporze.)

Przystań przy zaporze

Nr tel.: +48 693 373 866 lub +48 530 159 311

e-mail: biuro@port-solina.pl

strona internetowa:http://port-solina.pl/

Przystań wodna „KOMANDOR” Henryk Tkacz

Solina- Zatoka Jawor

tel.  607 829 214

e-mail: info@rejsysolina.pl

strona internetowa: http://www.rejsysolina.pl/

Ośrodek Usług Wodnych – Biała Flota 

Solina – Jawor
38-612 Solina

tel. 13 469 18 21

tel. 600 496 689

e-mail: bialaflota@op.pl

strona internetowa: http://www.bialaflota-solina.pl/

STATEK SPACEROWY TRAMP W POLAŃCZYKU 
przystań ATRIUM TRAMP

Rezerwacja poza sezonem:
Jan Zajda – tel. 0 603 860 234
Tadeusz Gurgul – tel. 0 604 484 715

tel. 0 603 860 234

e-mail: statektramp@onet.eu

strona internetowa: http://www.bieszczady.net.pl/tramp

Statek Pasażerski „Bryza”

Artur Tworek
Kapitan Żeglugi Śródlądowej
Armator
38-610 Polańczyk
ul. Zdrojowa 58

tel. 721 08 08 08

email: artur@tworek.pl

strona internetowa: http://bryza.bieszczady.pl/

Szlaki piesze w rejonie Jeziora Solińskiego

Zalew Soliński jest jedną z największych atrakcji bieszczadów  a już na pewno najbardziej rozpoznawalną. Każdego roku w sezonie letnim ściągają tu tłumy turystów. Dla tych, którzy chcą odpocząć od zatłoczonych plaż i restauracji przygotowane zostały liczne szlaki i trasy spacerowe. Ścieżki są zróżnicowane zarówno pod względem długości, jak i trudności przejścia.

  • Ścieżka spacerowa „ZIELONE WZGÓRZA NAD SOLINĄ” – kolor znaków: CZERWONY, czas przejścia: ok 5 godz., trasa niezbyt trudna, ale długa – istnieje możliwość przejścia jednego z odcinków w dowolnym kierunku, a następnie powrót autobusem PKS. Uwaga! Liczne potoki na trasie pokonujemy w bród, stąd konieczność odpowiedniego stroju, zwłaszcza obuwia. Początek i koniec ścieżki znajduje się opodal przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko.Więcej…

  • Ścieżka spacerowa „NIEBIESKA ŁEZKA” – kolor  znaków: NIEBIESKI, czas przejścia: ok. 5 godz., trasa niezbyt trudna, ale długa – prowadzi Jeziora Myczkowskiego. Istnieje możliwość przejścia w dowolnym kierunku, lub jednego odcinka ścieżki, a następnie powrót autobusem PKS. Początek, a zarazem koniec ścieżki znajduje się obok przystanku PKS w centrum Soliny.Więcej…

  • Ścieżka spacerowa „CYPEL POLAŃCZYKA”  – kolor znaków: ZIELONY, czas przejścia: ok. 2 godz., trasa łatwa, ale uwaga! Po opadach, niektóre odcinki mogą być śliskie i błotniste. Początek i koniec ścieżki znajduje się w pobliżu przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko.Więcej…

  • Ścieżka spacerowa „PERLĄ POLAŃCZYKA” – kolor znaków: ŻÓŁTY, czas przejścia: ok. 2 godz., trasa łatwa, bardzo widokowa, możliwa do przejścia w dowolnym kierunku i w odcinkach. Początek i koniec ścieżki znajduje się opodal przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko

Wycieczki z Polańczyka

Boisz się nudy podczas wypoczynku w Bieszczadach? Z nami Ci to nie grozi – Biuro podróży PAWUK zaprasza na wycieczki jednodniowe i nie tylko. Specjalnie przygotowany z wielką starannością pakiet wycieczek „Przygoda w Bieszczadach” zyskał uznanie nie tylko naszych klientów – wyróżniony został  certyfikatem NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY PODKARPACIA 2018!

Wypożyczalnie sprzętu wodnego

Rowery wodne, kajaki, łódki, łodzie itp. to  nadal niesłabnąca popularnością atrakcja nad Jeziorem Solińskim. Mamy do wyboru kilka ośrodków, w których  możemy wypożyczyć sprzęt wodny i spędzić ciekawie czas na wodzie.

Zapora w Solinie

DANE KONTAKTOWE

Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej

przy Elektrowni Wodnej Solina

tel. 13 492 12 75

e-mail: zwiedzanie.eos@gkpge.pl

strona internetowa: http://solina.pl/zwiedzanie-zapory/

strona internetowa: http://www.nadsolinka.pl/Parklinowy

Zalew Soliński to największy sztuczny zbiornik w Polsce/ Jego maksymalna pojemność to ponad 500 000 000 m3 (pięćset milionów metrów sześciennych) wody. Powstał aby uregulować kapryśne wody rzeki San. Zapora która spiętrzyla wodę rzeki San i Solinki to prawdziwe arcydzieło polskiej inżynierii. W liczbach 2 000 000 ton betonu, 2,5 km wewnętrznych korytarzy. Długa jest na 664 metry a wysoka na 82 metry. Dziś zbiornik powstały w sercu Bieszczadów, to serce turystyczne całego regionu, miejsce w którym po górskiej wędrówce zasmakujemy orzeźwienia podczas kąpieli. Budowla ma wiele tajemnic, także mrocznych..

Grupy zorganizowane w godzinach:

7.00, 8.00, 9.00, 10,00, 12.00, 13.00

Zwiedzanie dla osób indywidualnych w godzinach:

11.00 i 14.00

(minimalna ilość osób w grupie – 15)

Zatoka Drewniana – Bulb, Tyrolka i Wakepark

DANE KONTAKTOWE

Zatoka Drewniana w Solinie.
100 m za OW Brzoza w Solinie 
 
tel. 604 537 732
e-mail: aksu@vp.pl
strona internetowa: http://aksupolska.pl/

Zatoka Drewniana to propozycja dla osób szukających wrażeń, które przyspieszą ich bicie serca. Do dyspozycji jest największa bieszczadzka tyrolkę o długości 300 metrów i wysokości 20 metrów. Miłośnicy sportów wodnych mają do dyspozycji  pierwszy na Podkarpaciu wyciąg do sportów Wodnych idealny dla Wakebordingu, nart wodnych, jest też możłiwość przejażdżki tubą wodną przez Zatokę, skoki na trampolinie oraz Blob Jump – skoki do wody.

Tyrolka jest czynna od Maja do Listopada dla grup zorganizowanych.. W okresie wakacji Lipiec Sierpień Czynna Codziennie od godz. 9:30 do 18:30. W okresie jesiennym Wrzesień Tyrolka czynna jest w weekendy (Piątek- Sobota Niedziela) od godz.11 do 17 (po uprzednim kontakcie telefoniczny) .

Wake Park jest otwarty od maja.

Maj – czerwiec – weekendy (Piątek Sobota Niedziela) godz. 10-17

Podczas wakacji Lipiec Sierpień wyciąg czynny jest codziennie od 9 do 19.

Zwiedzanie wnętrza Zapory w Solinie

DANE KONTAKTOWE

Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej

przy Elektrowni Wodnej Solina

tel. +48 605 442 511

e-mail: zwiedzanie.eos@gkpge.pl

strona internetowa: https://solina.pl/Zapora-Solina/Zwiedzanie-zapory

Na początku wycieczki, odwiedzającym przedstawiany jest krótki filmik, podczas którego można poznać mechanikę zapory oraz procesy, które wpływają na jej działanie. Po zapoznaniu się z materiałem multimedialnym, grupa rusza za przewodnikiem, na wycieczkę po wnętrzach kompleksu.

Warto wiedzieć, że wewnątrz zapory panuje stała temperatura na poziomie 7-8 ºC i wilgotność wynosząca 100%. Uczestnicy wycieczki będą mieli do pokonania około 100 schodków. Na drodze wycieczki będą znajdować się także rogatki ze strażnikami, którzy pilnują porządku w kompleksie. Od tego momentu ich minięcia nie można korzystać z kamer, ani aparatów, a wspomnienia można utrwalać jedynie w pamięci.

Godziny otwarcia: pn – sb 9.00 – 17.00

Grupy zorganizowane w godzinach:

7.15, 8.00, 9.00, 10.00,11.00, 12.00, 13.00, 14.00

(minimalna ilość osób w grupie – 15)