Atrakcje okolic Soliny i Polańczyka

Atrakcje okolic Soliny i Polańczyka

Mapa ATRAKCJI W BIESZCZADACH

Witajcie w Bieszczadach!

Aby maksymalnie ułatwić Wam pobyt w naszym regonie przygotowaliśmy dla Was MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI. Nanieśliśmy ich już ponad 200 miejsc! Zakres atrakcji jest bardzo duży, od najważniejszych TOP 10, które każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, poprzez miejsca gdzie spróbujemy lokalnych potraw, serów czy nalewek aż do pomników, zapomnianych pamiątek dawnej historii. Mamy nadzieję że nasza mapa atrakcji będzie dla Was sporym ułatwieniem lub nawet pozwoli na odnalezienie – swoich magicznych Bieszczadów tylko dla siebie, tylko swoich miejsc!

WYCIECZKI z POLAŃCZYKA i okolic

Pełna lista atrakcji okolic Soliny i Polańczyka

Żaglówki i Łodzie elektryczne

Wypożyczalnie / Czarter

Jezioro Solińskie to raj dla miłośników żeglowania. Spokojna tafla wody i oblewające ja zielone wzgórza tworzą wyjątkowy klimat. Skomplikowana linia brzegowa sprawia , że jezioro ma wiele zakamarków – i zatoczek. Dla posiadających patent żeglarski możliwe jest wypożyczenie jachtów. Niektóre z wypożyczalni mają także specjalną ofertę 

ALFEA – czarter 

Eko- Marina Łodzie elektryczne

Przystań Caryńska

Green Yaht  Solina 

VIP JACHT SOLINA

Cerkiew w Górzance

Parafia Rzymsko-Katolicka Wniebowstąpienia Pana Jezusa

Przy drodze prowadzącej z Wołkowyji do Baligrodu, znajdziemy dawną drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. św. Paraskewy. Budowę stojącej do dziś cerkwi rozpoczęto w 1835 roku, wcześniej w jej pobliżu stała inna drewniana cerkiew. Fundatorem nowej był właściciel Górzanki – Feliks Giebułtowski (inne źródła mówią, że był to Piotr Glajzer). W 1912 roku została odnowiona i od roku 1948 funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki. Na początku filialny a od 1969 jako parafialny pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Wewnątrz znajdują się fragmenty rzadko spotykanego ikonostasu w formie płaskorzeźbionych figur, dwa ołtarze boczne, ołtarz główny z czasu budowy cerkwi, dwa ludowe krzyże procesyjne z XIX wieku, późnobarokowy krucyfiks z XVIII wieku oraz dwa cynowe lichtarze – z tego samego wieku, a w nawie rzeźbione konfesjonały.

Bieszczadzkie "Krupówki"

Jest to dojście do zapory o długości ok. 500 metrów, które jest jednocześnie największym skupiskiem budek w których możemy kupić wszelkiego rodzaju pamiątki z naszego regionu. Oprócz fast foodów, możemy znaleźć dużo ciekawsze rzeczy. Znajdziemy wykonane ręcznie pamiątki, bizuterię czy spróbujemy lokalnych serów. Większość pamiątek w tym miejscu jest niestety masowej produkcji – jednak wśród punktów sprzedażowych można wypatrzyć rękodzielnicze perełki. 

Kolejka Gondolowa PKL Solina

Polskie Koleje Linowe

Widokowa kolej linowa nad zaporą wodną w Solinie to niewątpliwie jedna najczęściej wybieranych atrakcji w Bieszczadach. Otwarcie ośrodka turystycznego PKL w Solinie odbyło się 1 lipca 2022roku, dzięki czemu gondole stały się hitem wśród turystów w sezonie letnim. Atrakcja jest wyjątkowa nie tylko pod względem lokalizacji oraz imponujących krajobrazów, które możemy oglądać z nowej perspektywy, ale również pod względem technologicznym. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typu w całej Polsce. Wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną.

Na ponad 1,5 kilometrowej trasie widokowej, nad samą zaporą solińską zamontowano 25 przeszklonych gondoli 8-osobowych, z których można podziwiać panoramę okolicy Soliny. Czas przejazdu to około 5 minut w jedną stronę. Podróż gondolami możemy rozpocząć ze stacji początkowej, mieszczącej się w bardzo popularnym dla turystów miejscu, mianowicie tuż przy słynnym solińskim deptaku z pamiątkami (zwanym również bieszczadzkimi Krupówkami) na zboczu góry Plasza.

Jednak zanim przejedziemy gondolą, już w dolnej stacji kolejki czekają na nas atrakcje. W multimedialnej sali znajdziemy wiele ciekawych informacji o największej polskiej zaporze i elektrowni wodnej, a także o bieszczadzkiej przyrodzie.

Zaś po drugiej stronie zapory przy górnej stacji kolejki, na górze Jawor znajduje się karczma – restauracja z regionalnymi przysmakami, wieża widokowa z kawiarnią oraz Tematyczny Park Rozrywki „Tajemnicza Solina”- polecamy najmłodszym wizytę w tym miejscu.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje wieża widokowa o wysokości aż 55 metrów, z tarasu widokowego możemy podziwiać krajobrazy na połoniny oraz rozległe doliny. Odważni mają szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tzw. „skywalk”, by jeszcze bardziej poczuć siłę tutejszej natury oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z fenomenalnym tłem.

Muzeum Kultury Bojkowskiej

Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie

Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie to inicjatywa, która ma uchronić od zapomnienia dziedzictwo największej grupy górali ruskich. Miejsce przeniesie każdego odwiedzjącego w dawne czasy Bojków, które są integralnie związane z korzeniami bieszczadzkiej kultury. Muzeum powstało w 2013 roku przy współpracy z Gminą Solina a jego początki sięgają lat 70–tych, kiedy obecny kustosz muzeum Stanisław Drozd wspólnie z mieszkańcami zaczął gromadzić swoje pierwsze prywatne zbiory. Eksponaty to ogromny zbiór: przedmiotów, strojów, dokumentów, nagrań i relacji prezentujących codziennie życie dawnych mieszkańców Myczkowa od momentu ich urodzenia aż do śmierci.

Godziny otwarcia od wtorku do soboty w godzinach 09:30 – 15:30

Park Linowy

Park Linowy Lemur

Wyprawa do Parku Linowego to fantastyczna przygoda dla całej rodziny. 5 tras o zróżnicowanym stopniu trudności – od najłatwiejszej trasy niebieskiej, która jest dostępna już dla 3-latków. Pozostałe 4 trasy dedykowane są starszym dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Wszystko odbywa się pod okiem instruktorów, którzy pomagają dobrać odpowiedni sprzęt oraz prowadzą szkolenia z jego używania i zasad bezpieczeństwa.

Park czynny jest od maja do końca września

Park Zdrojowy w Polańczyku

Pod koniec września 2022 otwarto oficjalnie nowy Park Zdrojowy w Polańczyku, znajduje się nad zachodnim brzegiem jeziora Solińskiego. Dzięki temu odwiedzający to miejsce mogą napawać się różnorodnym widokiem gór oraz jeziora. Takie połączenie zapewnia także unikalny, zdrowotny mikroklimat, a położenie z dala od miejskiego zgiełku zapewnia wysoką czystość powietrza.

Na terenie Parku Zdrojowego znajduje się siłownia na świeżym powietrzu, plac zabaw dla najmłodszych, altany rekreacyjne oraz ścieżki zdrowotne. Jednak największym zainteresowaniem cieszy się tężnia, przy której odpoczniemy w otoczeniu przepięknej przyrody.

Polańczyk Cypel

Cypel w Polańczyku to tak naprawdę duży półwysep głęboko wcinający się w wody Zalewu Solińskiego. Zlokalizowany jest na nim główny deptak oraz cała część uzdrowiskowa miejscowości. Wzdłuż ulicy Zdrojowej znaleźć można liczne sklepy z pamiątkami, restauracje, bary, cukiernie, ośrodki wypoczynkowe i sanatoria. Znajduje się tam również amfiteatr – miejsce licznych koncertów i imprez kulturalnych. Ulica kończy się dużym parkingiem, z którego już tylko kilka kroków dzieli nas od plaży, przystani i wypożyczalni sprzętu wodnego.

Punkt Widokowy w Polańczyku

Punkt położony na jednym ze wzgórz okalających Zalew Soliński, to niewątpliwie ciekawe miejsce jeśli chcemy zobaczyć rozległą panoramę na Bieszczady Wysokie, Jezioro Solińskie i jego otoczenie. Można dojrzeć z tego punktu: Smerek (1222 m n.p.m.), Łopiennik (1069 m n.p.m.), Trohaniec 939 m n.p.m.), Magóre Łomiańską (1016 m n.p.m.) oraz pasma górskie, Połoninę: Caryńską (1297m n.p.m.) i Wetlińską (1255 m n.p.m.). Do punktu dojdziemy boczną uliczką Zdrojowej,  tuż za Punktem Informacji Uzdrowiskowo Turystycznej.

Rejsy Statkiem po Zalewie Solińskim

Rejsy po Jeziorze Solińskim zwykle odbywają się od kwietnia do końca października (lub dłużej, jeżeli pozwalają na to warunki pogodowe). Organizowane są codziennie i są idealnym rozwiązaniem jeśli chcemy poznać historię jeziora i okolic z pomocą przewodnika. To także dobra propozycja w szczególności dla grup zorganizowanych. Wszystkie potrzebne informacje znajdą Państwo w danych kontaktowych.

Port Solina

Przystań wodna „KOMANDOR” Henryk Tkacz

Ośrodek Usług Wodnych „BIAŁA FLOTA”

Statek Spacerowy „TRAMP”

Statek Pasażerski „BRYZA”

Szlaki Piesze w rejonie Jeziora Solińskiego

Zalew Soliński jest jedną z największych atrakcji bieszczadów  a już na pewno najbardziej rozpoznawalną. Każdego roku w sezonie letnim ściągają tu tłumy turystów. Dla tych, którzy chcą odpocząć od zatłoczonych plaż i restauracji przygotowane zostały liczne szlaki i trasy spacerowe. Ścieżki są zróżnicowane zarówno pod względem długości, jak i trudności przejścia.

  • Ścieżka spacerowa „ZIELONE WZGÓRZA NAD SOLINĄ” – kolor znaków: CZERWONY, czas przejścia: ok 5 godz., trasa niezbyt trudna, ale długa – istnieje możliwość przejścia jednego z odcinków w dowolnym kierunku, a następnie powrót autobusem PKS. Uwaga! Liczne potoki na trasie pokonujemy w bród, stąd konieczność odpowiedniego stroju, zwłaszcza obuwia. Początek i koniec ścieżki znajduje się opodal przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko.Więcej…

  • Ścieżka spacerowa „NIEBIESKA ŁEZKA” – kolor  znaków: NIEBIESKI, czas przejścia: ok. 5 godz., trasa niezbyt trudna, ale długa – prowadzi Jeziora Myczkowskiego. Istnieje możliwość przejścia w dowolnym kierunku, lub jednego odcinka ścieżki, a następnie powrót autobusem PKS. Początek, a zarazem koniec ścieżki znajduje się obok przystanku PKS w centrum Soliny.Więcej…

  • Ścieżka spacerowa „CYPEL POLAŃCZYKA”  – kolor znaków: ZIELONY, czas przejścia: ok. 2 godz., trasa łatwa, ale uwaga! Po opadach, niektóre odcinki mogą być śliskie i błotniste. Początek i koniec ścieżki znajduje się w pobliżu przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko.Więcej…

  • Ścieżka spacerowa „PERLĄ POLAŃCZYKA” – kolor znaków: ŻÓŁTY, czas przejścia: ok. 2 godz., trasa łatwa, bardzo widokowa, możliwa do przejścia w dowolnym kierunku i w odcinkach. Początek i koniec ścieżki znajduje się opodal przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko

WYCIECZKI JEDNODNIOWE z Polańczyka

Boisz się nudy podczas wypoczynku w Bieszczadach? Z nami Ci to nie grozi – Biuro podróży PAWUK zaprasza na wycieczki jednodniowe i nie tylko. Specjalnie przygotowany z wielką starannością pakiet wycieczek „Przygoda w Bieszczadach” zyskał uznanie nie tylko naszych klientów – wyróżniony został  certyfikatem NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY PODKARPACIA 2018!

Wyprawy widokowe Land Roverami

Zaułki Bieszczadów

Zapraszamy na wyprawę po Bieszczadzkich zaułkach Landroverami Defenderami. Do Waszej dyspozycji mamy kilka samochodów terenowych, które dzięki legendarnej niezawodności wykorzystywane są przez służby mundurowe tym Bieszczadzką Straż Graniczną czy Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 

Na pokład samochodu  zabieramy po 5-7 osób. W przypadku osób dorosłych najbardziej komfortowo będzie przy 5 osobach w samochodzie. Jeśli w skład naszej załogi wchodzą dzieci do 13 lat wtedy załoga może liczyć 6-8 osób.

Zapalimy wspólnie ognisko na ciekawym punkcie widokowym z niesamowitym widokiem na  najwyższe partie Bieszczadów, podczas którego spróbujemy lokalnych kiełbasek i podkarpackich proziaków. 

Wypożyczalnie sprzętu wodnego

Rowery wodne, kajaki, łódki, łodzie itp. to  nadal niesłabnąca popularnością atrakcja nad Jeziorem Solińskim. Mamy do wyboru kilka ośrodków, w których  możemy wypożyczyć sprzęt wodny i spędzić ciekawie czas na wodzie.

Zapora w Solinie

Zalew Soliński to największy sztuczny zbiornik w Polsce/ Jego maksymalna pojemność to ponad 500 000 000 m3 (pięćset milionów metrów sześciennych) wody. Powstał aby uregulować kapryśne wody rzeki San. Zapora która spiętrzyla wodę rzeki San i Solinki to prawdziwe arcydzieło polskiej inżynierii. W liczbach 2 000 000 ton betonu, 2,5 km wewnętrznych korytarzy. Długa jest na 664 metry a wysoka na 82 metry. Dziś zbiornik powstały w sercu Bieszczadów, to serce turystyczne całego regionu, miejsce w którym po górskiej wędrówce zasmakujemy orzeźwienia podczas kąpieli. Budowla ma wiele tajemnic, także mrocznych..

Zwiedzanie Wnętrza Zapory w Solinie

Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej przy Elekrowni Wodnej Solina

Na początku wycieczki, odwiedzającym przedstawiany jest krótki filmik, podczas którego można poznać mechanikę zapory oraz procesy, które wpływają na jej działanie. Po zapoznaniu się z materiałem multimedialnym, grupa rusza za przewodnikiem, na wycieczkę po wnętrzach kompleksu.

Warto wiedzieć, że wewnątrz zapory panuje stała temperatura na poziomie 7-8 ºC i wilgotność wynosząca 100%. Uczestnicy wycieczki będą mieli do pokonania około 100 schodków. Na drodze wycieczki będą znajdować się także rogatki ze strażnikami, którzy pilnują porządku w kompleksie. Od tego momentu ich minięcia nie można korzystać z kamer, ani aparatów, a wspomnienia można utrwalać jedynie w pamięci.