Atrakcje okolic Ustrzyk Górnych, Wetliny i Cisnej

Atrakcje okolic Ustrzyk Górnych, Wetliny i Cisnej

Mapa ATRAKCJI W BIESZCZADACH

Witajcie w Bieszczadach!

Aby maksymalnie ułatwić Wam pobyt w naszym regonie przygotowaliśmy dla Was MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI. Nanieśliśmy ich już ponad 200 miejsc! Zakres atrakcji jest bardzo duży, od najważniejszych TOP 10, które każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, poprzez miejsca gdzie spróbujemy lokalnych potraw, serów czy nalewek aż do pomników, zapomnianych pamiątek dawnej historii. Mamy nadzieję że nasza mapa atrakcji będzie dla Was sporym ułatwieniem lub nawet pozwoli na odnalezienie – swoich magicznych Bieszczadów tylko dla siebie, tylko swoich miejsc!

Pełna lista atrakcji okolic Wetliny i Ustrzyk Górnych

Bacówki z Serami pod Połoninami

Karpaty są kolebką polskiego serowarstwa – dlatego też przyjeżdżając w Bieszczady koniecznie musimy spróbować tutejszych tradycyjnych serów spod Połonin. Znajdziemy je najpewniej w jednej z rozsianych po całych Bieszczadach bacówek. Nasz wybór to bacówki z okolic Brzegów Górnych. Do wyboru mamy: bundz (w wielu konfiguracjach z dodatkami m.in czosnku niedźwiedziego), formowane sery wędzone (na Podhalu znane jako oscypki) nazywane w Bieszczadach serami gazdowskimi, pucokami, bruskami, lub po prostu scypkami, redykołki, bryndzę, fetę.

Bieszczadzka Ciuchcia

Główna stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej  

Majdan 17
38-607 Cisna

Jedną z najsłynniejszych kolejek wąskotorowych w Polsce jest legendarna „Bieszczadzka Kolejka Leśna”, kursująca górskimi dolinami z Majdanu koło Cisnej w kierunku połonin do Przysłupia oraz na zachód, wzdłuż słowackiej granicy aż do Balnicy. Co roku podróżują nią rzesze turystów, co czyni ją jedną z największych atrakcji w Bieszczadach.

Kasa biletowa czynna jest od godziny 9:00

Cerkiew w Chmielu

38-713 Chmiel

Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja biskupa, obecnie należąca do parafii Dwernik, to świątynia, która powstała w 1906 roku. Wcześniej w tym miejscu istniały dwie cerkwie. Wzmianka o pierwszej pojawia się  w 1584 roku, natomiast druga powstała w 1795 roku i istniała do 1904 roku. Gdy w 1947 roku wysiedlano ludność  z tamtejszych terenów, została ona opuszczona, a w swojej historii służyła też jako magazyn. Dopiero w 1969 roku stała się rzymsko-katolickim kościołem filialnym. Na okolicznym cmentarzu możemy znaleźć: nagrobek właściciela miejscowych dóbr ziemskich Emila Rici (zm.1875), kamienną płytę nagrobną Fieroii F. z roku 1644 z inskrypcją w języku starocerkiewnosłowiańskim oraz klasycystyczny pomnik miejscowego proboszcza Feliksa Dołżyńskiego (zm.1903).

Chata Bojkowska w Zatwarnicy

Chata Bojkowska to miejsce, w którym poznamy codzienne życie dawnym mieszkańców okolicznych terenów. Jak pracowali i żyli pokaże nam ekspozycja różnych narzędzi, przedmiotów, monet, czy scen rodzajowych. Dowiemy się o wydarzeniach związanych z okolicą, legendach przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz otaczającej przyrodzie.

Chata czynna  od maja do października, codziennie w godzinach 900 – 2000

"Chatka Puchatka" - Schron Turystyczny

Schron Turystyczny BdPN „Chatka Puchatka”

Popularnie nazywana Chatka Puchatka to najwyżej położone w Bieszczadach schronisko na Połoninie Wetlińskiej.  Znajduje się na wysokości 1232 m i powstało w latach pięćdziesiątych pełniąc funkcję wojskowego punktu obserwacyjnego. W 1956 r. przejęło je PTTK, a od 1967 r. zaczęło działa jako całoroczny obiekt. Przez większość działania tego obiektu opiekę nad nim sprawował jeden z najbardziej znanych bieszczadzkich pionierów – Ludwik Pińczuk. 

Obecnie na miejscu dawnego schroniska górskiego na Połoninie Wetlińskiej, po dwóch latach remontu został oddany do użytku nowy budynek we wrześniu 2022. Od teraz nosi on nazwę Schron Turystyczny BdPN „Chatka Puchatka”. W Chatce Puchatka znajduje się sezonowa dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Posterunek Meteorologiczny IMiGW, a także baza dla straży parku narodowego.

Cmentarz Bojkowski w Brzegach Górnych

Cmentarz i miejsce po niegdyś zlokalizowanej w tym miejscu cerkwi znajdują się przy szlaku wiodącym na Połoninę Caryńską ok. 200 m od skrzyżowania dróg Wetlina – Ustrzyki Górne – Dwernik. Cerkiew była kilkukrotnie odbudowywana, ze względu na swoją historię. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1589 roku. Ostatecznie w 1897 roku wzniesiono drewnianą cerkiew pw. św. Michała Archanioła w stylu bojkowskim. Dziś są to głównie przypuszczenia co do charakterystyki budowli oparte na pozostałej podmurówce. Nie zachowały się żadne plany czy zdjęcia tej budowli. W 1946 roku cerkiew została spalona, a w jej miejscu postawiono drewniany krzyż (1988 r.). Cmentarz znajdował się w bliskim sąsiedztwie z cerkwią. Dziś otoczony jest zachowanym we fragmentach kamiennym murkiem i przetrwało 11 nagrobków. Jego stan jest jednym z lepszych jeśli chodzi o tego typu nekropolie.

Galeria Fantasmagoria

Przysłup 27,
38-608 Wetlina

Agnieszka i Krzysztof Banaszek

Pomysł stworzenia galerii przez Agnieszkę i Krzysztofa Banaszaka pojawił się w latach 90-tych. Na początku jej celem było wypromowanie twórczośći Jarka Trojanowskiego w Bieszczadach. W 1997 stanełą drewniana chata, gdzie artysta tworzył i gromadził swoje pracę, które przyciągały coraz większą liczbę ludzi. Galeria przyniosła mu sukces, zaliczjąc go do grona Zakapiorów Bieszczadzkich. W 1998 roku galerię zaczeła prowadzić Agnieszka Banaszak, stawiając na promocje bieszczadzkich artystów. Celem stało się ich wyszukiwanie i pokazywanie ich ciekawych i oryginalnych prac. Znajdziemy tutaj różne gatunki sztuki, mniej lub bardziej nowoczesne m.in. pejzaże, rzeźby, ikony. Przede wszystkim to co najbardziej przyciąga do tego miejsca to jego klimat. To miejsce spotkań bieszczadzkich artystów, których można też czasem spotkać podczas ich pracy.

Kaskady na Sanie w Chmielu

Jednym z ciekawszych miejsc, gdzie można spokojnie poobserwować przełom Sanu i to ze znacznej wysokości jest miejscowość Chmiel. Funkcjonuje tam punkt widokowy pod nazwą Chmielowe kaskady, znajduje się tuż przy drodze, zaraz obok tablicy oznaczającej teren zabudowany w Chmielu (jadąc od Dwernika). Ciekawa propozycja dla miłośników pięknych widoków.

Kino studyjne – Końkret

Kino „Końkret”
Zatwarnica (były park konny)
38-713 Lutowiska

Odrestaurowany drewniany budynek stajni (byłego Parku Konnego w Zatwarnicy), który kiedyś stanowił scenografię do filmów jest dziś miejscem w którym nie zobaczymy komercji a oryginalność i kulture. W kinie znajduje się również wystawa stała dotycząca historii parku konnego, ścieżka dendrologiczna i pracownia artystyczna „Na Dwie Ręce”.

Leśny zwierzyniec w Lisznej

Leśny Zwierzyniec

Liszna 9, 38-607 Cisna

Leśny zwierzyniec w Lisznej to ponad 30 różnych gatunków zwierząt, m.in.daniele, jelenie, muflony, dziki, szopy, skunksy, lisy czy jenoty. Jest prowadzony przez leśniczego Tomasza Gawrycha z żoną Joanną. Liczba zwierząt stale się powiększa, są przyzwyczajone do człowieka, można je nakarmić, czy pogłaskać.

Leśny zwierzyniec jest otwarty tylko w sezonie letnim (od maja do końca września),w godzinach 10:00-17:00.

Połonina Caryńska

Pasmo połonin to jedno z kilku pasm, które rozróżniamy w Bieszczadach. Skupia przy sobie Połoninę Wetlińską (1255m n.p.m.) i sąsiadującą Połoninę Caryńską (1297 m n.p.m.). To także najwyższy szczyt leżący po polskiej stronie Bieszczadów – Tarnica, wznoszący się na wysokość 1346 m n.p.m. To jedyne góry w Polsce gdzie spotkamy trzy piętra roślinne: piętro pogórzy (czyli dolin, sięgające 700-800 m n.p.m.), piętro regla dolnego (sięgające do 1150 m n.p.m.), piętro połonin (czyli łąk wysokogórskich). Połonina Caryńska, składa się z czterech wierzchołków. Trzy z nich spotkamy na szlaku, czwarty – najwyższy (1245 m) położony jest poza nim. Turysta ma do wyboru dwa szlaki. Szlak czerwony prowadzący z Berehów (Brzegów Górnych) do Ustrzyk Górnych, lub w kierunku przeciwnym, tj. z Ustrzyk Górnych do Berehów (tylko w okresie letnim). Przed wejściem należy wykupić bilet wstępu na teren BdPN. Punkt kasowy w Berehach znajduje się przy skrzyżowaniu Ustrzyki Górne – Wetlina – Nasiczne. Po drodze zobaczymy stary cmentarz w Berehach, a na szczycie piękna panorama na Zachodnie Bieszczady oraz Góry Sanocko-Turczańskie. Widać stąd doskonale m.in. Połoninę Wetlińską, Dwernik-Kamień, dolinę Caryńskiego, Przysłup Caryński (schronisko), pasmo Otrytu, Połoninę Dźwiniacką, gniazdo Tarnicy, Rawki oraz góry po stronie ukraińskiej i słowackiej. Wybierając szlak zielony, który biegnie z Malej Rawki, idziemy przez Bacówkę „Pod Małą Rawką”, Przełęcz Wyżniańską. Na grzbiecie Połoniny Caryńskiej spotyka się ze szlakiem czerwonym. W jednym miejscu, na wierzchołku (1239m n.p.m.)szlak zielony odbija na północ i schodzi na Przełęcz Przysłup, gdzie znajduje się schronisko studenckie Politechniki Warszawskiej „Koliba”.

Połonina Wetlińska

Pasmo połonin to jedno z kilku pasm, które rozróżniamy w Bieszczadach. Skupia przy sobie Połoninę Wetlińską (1255m n.p.m.) i sąsiadującą Połoninę Caryńską (1297 m n.p.m.). To także najwyższy szczyt leżący po polskiej stronie Bieszczadów – Tarnica, wznoszący się na wysokość 1346 m n.p.m. To jedyne góry w Polsce gdzie spotkamy trzy piętra roślinne: piętro pogórzy (czyli dolin, sięgające 700-800 m n.p.m.), piętro regla dolnego (sięgające do 1150 m n.p.m.), piętro połonin (czyli łąk wysokogórskich). Do najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach z pewnością należy pierwsza z wymienionych – Połonina Wetlińska. Głównie ze względu na to, że to świetny punkt widokowy. Turyści najczęściej wybierając się na nią, decydują się na żółty szlak zaczynający się z przełęczy Wyżnej. Z niej rozpościerają się bardzo ładne widoki, szczególnie pięknie prezentuje się stąd Połonina Caryńska, oraz właśnie Wetlińska z Rohem i Osadzkim Wierchem, a dalej Smerek. To najkrótsza droga, która należy do łatwych, jest tu parking i przystanek PKS. Wchodząc na szlak żółty należy wykupić bilety wstępu na teren BdPN (7 zł normalny i 3,50 zł ulgowy w roku 2016). Zobaczymy: pomnik upamiętniający poetę Jerzego Harasymowicza, pomnik poświęcony „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”, a także najwyżej położony schron turystyczny – Chatka Puchatka (1228 m n.p.m). Nieco dłuższy wariant, wejścia na Połoninę Wetlińską to czarny szlak zaczynjący się z campingu Górna Wetlinka. Wybierając go mijamy 3 przystanki ścieżki przyrodniczej „Połonina Wetlińska”. Ukazują m.in. pospolite ptaki, polany porośnięte dziką różą i jałowcem oraz środowisko lokalnych wód płynących. Szlak czarny kończy się po około 20 minutach łącząc się ze szlakiem żółtym.

Pomnik GOPR

Pomnik „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc” to dar lokalnej społeczności dla ofiar i ratowników. Bieszczady są często bagatelizowane pod względem trudności przez turystów, a to prawie 20 tys. akcji, wypraw i interwencji oraz 99 ofiar. Pomnik powstał 10 lat temu, inicjatorem był ówczesny dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego – Jan Komornicki. Znajduję się na Przełęczy Wyżnej, obok Głazów Jerzego Harasymowicza.

Pomnik Harasymowicza

Zmierzając na Połonine Wetlińską od strony Przełęczy Wyżnej warto zatrzymać się na chwilę przy pomniku poświęconemu znanemu poecie Jerzemu Harasymowiczowi. Pomnik został odnowiony dzięki pieniądzom zebranym przez leśników i bieszczadzkich ratowników GOPR. Pomnik wykonany został przez Floriana Szostaka, rzeźbiarza z Nowego Żmigrodu.

Pomnik na górze Betlejemka

Na szczycie niewielkiego wzgórza Betlejemka (nazywanego też Kamionką), położonego w centrum Cisnej, znajduje się pomnik  „Poległym w walce o utrwalenie władzy ludowej”. Na kamiennych blokach zobaczymy wizerunki walczących żołnierzy i milicjantów oraz nazwy miejscowości, w których toczyły się walki z UPA.Wzniesiono go 40 lat temu, w miejscu gdzie toczyły się walki funkcjonariuszy milicji, straży wiejskiej z UPA. Jej pierwszy atak miał miejsce 24 lipca 1945 roku, zginęło 6 funkcjonariuszy a posterunek milicji został zniszczony. Zdecydowano o budowie mocniejszego punktu oporu, broniło go 9 milicjantów i 15 członków straży wiejskiej. Decydujący szturm UPA miał miejsce w nocy z 11 na 12 stycznia 1946 r. Po 10 godzinach walk odstąpili od dalszych ataków.

Veraikon – Pracownia i Galeria Ikon

Jadwiga Denisiuk
Galeria w Cisnej
Cisna 4, 38-607 Cisna

Veraikon to autorska pracowia prowadzona przez Jadwigę Denisiuk, która po studiach osiedliła się na stałe w Bieszczadach. Zafascynowana sztuką sakralną, tworzy ikony w oparciu o tradycję. Wykonuje kopie średniowiecznych ikon ruskich, greckich i gotyckiego malarstwa tablicowego, posługująć się starą techniką tempery jajowej.

Siekierezada

38-607 Cisna 92

Siekierezada to miejsce uznawane przez niektórych za kultowe i przyciąga charakterystycznym klimatem wielu turystów. Możemy dobrze zjeść, napić się lokalnego piwa, posłuchać muzyki i obejrzeć prace regionalnych artystów, obejrzeć portrety ludzi blisko związanych z lokalem. To wszystko w bardzo nietypowym otoczeniu siekier, diabłów, które może przypominać małe piekiełko. Innym charakterystycznym elementem są „krzesła zasłużonych” znajdujące się przy barze. Dziewięć drewnianych stołków – każdy nosi imię jednego z bieszczadzkich „zakapiorów”.

Snow Tubing – Dołżyca

Bies Spółka z o.o. 

Dołżyca 32, 38-607 Cisna

Snow tubbing to swego rodzaju nowość jeśli chodzi o atrakcje zimowe, ale poprzednie pokolenia już dawno próbowały takich wrażeń. Wszystko czego potrzebujemy do zabawy to ogromna gumowa dętka, przypominająca koło samochodu. Brzmi niepozornie, ale gdy dodasz do tego zjazd ze stoku, przygotowaną specjalnie do tego trasą, to zapowiada się znakomita zabawa dla osoby w każdym wieku. Takich wrażeń możemy szukać w ośrodku Solny – Domki w Bieszczadach.

Strażnica Graniczna z Filmu Wataha

Placówka Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych

Ustrzyki Górne 21
38-714 Ustrzyki Górne

WATAHA to serial polskiej produkcji, którego pierwszy sezon emitowany przez HBO Polska, odniósł ogromny sukces. Jak mówią sami producenci to nadal numer jeden jeśli chodzi o krajowe produkcje na ich antenie. W oczekiwaniu na kolejny sezon serialu, można samemu poczuć troche jego klimat, odwiedzając jedno z miejsc, w którym toczy się główna akcja. Placówka Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych ochrania odcinek polsko – ukraińskiej granicy państwowej o długości ok. 31 km. i graniczy od północy z Placówką SG w Stuposianach, a od zachodu z Placówką SG w Wetlinie. Wszystkie podlegają Oddziałowi Straży Granicznej w Przemyślu.Dwie Ręce”.

Tarnica

Tarnica (1 346 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Bieszczadów, położony w tzw. gnieździe Tarnicy i Halicza w paśmie połonin. Nazwa wywodzi się od nazwy przełęczy łączącej szczyt z Szerokim WIerchem. Słowo „tarnita” w języku rumuńskim oznacza siodło, przełęcz. Znajdziemy tam pozostałości po wojennych okopach, a na szczycie żelazny krzyż wraz z tablicą upamiętniającą w tym miejscu pobyt księdza Karola Wojtyły – 5 sierpnia 1953.

Wielka Rawka

Wielka Rawka (1307 m n.p.m) to najwyższy szczyt położony w paśmie granicznym Bieszczadów i doskonały punk widokowy. Na jej szczyt możemy dotrzeć trzema szlakami: zielonym (prowadzącym z Przełęczy Wyżniańskiej), niebieskim (niebieskim „granicznym” z Ustrzyk Górnych) i żółtym (z Małej Rawki). Wszystkie szlaki są elementem ścieżek przyrodniczych: „Wielka Rawka”.

Wodospad Szepit

Wodospad na potoku Hylatym nieopodal Zatwarnicy jest bez wątpienia wartą zobaczenia osobliwością przyrodniczą Bieszczadów. Wysokość jego oszacowano na 8 metrów. Na miejsce doprowadzi nas ścieżka przyrodniczo-historyczna „Hylaty” rozpoczynająca się przy Bojkowskiej Chacie a kończąca na Dwerniku Kamieniu.

Wołosate

Wodospad na potoku Hylatym nieopodal Zatwarnicy jest bez wątpienia wartą zobaczenia osobliwością przyrodniczą Bieszczadów. Wysokość jego oszacowano na 8 metrów. Na miejsce doprowadzi nas ścieżka przyrodniczo-historyczna „Hylaty” rozpoczynająca się przy Bojkowskiej Chacie a kończąca na Dwerniku Kamieniu.

Wysiedlone miejscowości: Zawój, Łuh, Jaworzec

Są to kolejne trzy Bieszczadzkie miejscowości które zniknęły z map na skutek wysiedleń. „Zebrano” je w ramach ścieżki historycznej „Bieszczady Odnalezione”. Trasę można przejść lub przejechać rowerami zarówno od strony Kalnicy jak i od Polanek łącząc ją z wycieczką do rezerwatu „Sine Wiry”.

Pierwsze wzmianki o Zawoju pochodzą z 1552 roku – była to nieduża i biedna wieś zamieszkana głównie przez Rusinów wyznania grekokatolickiego. Posiadała własną cerkiew p.w. Św. Michała Archanioła z 1860 roku usytuowaną na szczycie stromego wzgórza. Wieś wysiedlono, po czym doszczętnie spalono wraz z cerkwią w 1947 roku. Idąc wzdłuż rzeki widać wiejski umocniony kamieniem trakt, wprawne oko zauważy w gęstym lesie ślady domostw i zawalonych piwnic. Na cerkiewnym wzgórzu odnajdziemy zachowaną podmurówkę i cmentarz z jedynym ocalałym nagrobkiem – Fedirków – bogatych gospodarzy ze wsi.

Idąc od Zawoju w stronę Kalnicy łatwo odszukamy na zboczach niezarośnięte jeszcze tarasy pół bojkowskiej wsi Łuh. Wieś założono w 1552 roku, początkowo nazywała się Łuchy Wielkie a następnie Łuh (od łąki – ukr.).Wioska była mała, ale miała dwór, zabudowania dworskie, karczmę i młyn wodny. Na zboczu po prawej stronie zlokalizowana była drewniana cerkiew p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy z 1864 r, która podobnie jak cała miejscowość została zniszczona doszczętnie w 1946 r. po wysiedleniu mieszkańców. Po cerkwi i dzwonnicy pozostały resztki kamiennej podmurówki, a na cmentarzu pojedynczy nagrobek. Zachował się również krzyż ustawiony na 950 rocznicę Chrztu Rusi z datami 988- 1938.

Nazwa wsi Jaworzec wzięła się od drzewa – jawor, chroniącego ponoć od złych mocy. Powstała ok 1580 roku, zamieszkana przez Bojków, Polaków i Rusinów. W roku 1947 podzieliła los wielu innych miejscowości – mieszkańcy zostali wysiedleni na Ziemie Odzyskane, a wioska wraz z cerkwią zniszczona. Zachowane pozostałości cmentarza uporządkowano, a około 100 m od cerkwiska, ustawiono kopię krzyża pańszczyźnianego z 1848 r. – upamiętniającego zniesienie pańszczyzny.

Zachowawcza hodowla konia huculskiego – Wołosate

Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego BdPN w Wołosatem (czynna całorocznie)
Wołosate 38-714 Ustrzyki Górne,

Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego to usługi z zakresu turystyki turystyki konnej, odpowiednio przygotowane padoki oraz oraz kryta ujeżdżalnia dają możliwość nauki jazdy konnej. Organizowane są też wycieczki, rajdy konne, przejażdżki wierzchem oraz bryczkami, a w zimie saniami.

Rajdy konne organizowane są Zachowawczą Hodowlę Konia Huculskiego w Wołosatem na zamówienie lub na zasadzie kompletowania uczestników w dowolnych terminach. Zgłoszenia i szczegółowe informacje można uzyskać w Ośrodku Informacyjno-Edukacyjnym BdPN w Lutowiskach

tel. (013) 461 03 50 tel/fax. (013) 461 03 51