Spływy pontonowe
dla grup szkolnych

Spływy pontonowe

dla grup szkolnych

Spływ pontonowy w Bieszczadach uatrakcyjni każdą wycieczkę szkolną. Bieszczady oprócz wspaniałych widoków rozciągających się z połonin, dzikiej przyrody, górskich wędrówek mają jeszcze jeden wspaniały walor, który warto wykorzystać – górskie rzeki! Spływy pontonowe, szczególnie Sanem to bezpieczna i  niezapomniana przygoda.

Dolina Sanu to wspaniałe miejsce na aktywny i bezpieczny wypoczynek, poznawanie dzikiej przyrody, a także kultury i historii Bieszczadów. Górska część Sanu położona jest w Bieszczadzkim Parku Narodowym, źródło rzeki znajduje się na przełęczy Użockiej, dalej San przepływa u stóp Pasma Otrytu przez tereny tzw. Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Wpada do Zalewu Solińskiego, następnie Myczkowskiego. Dalej San przepływa przez Pogórze Bieszczadzkie oraz u stóp Gór Słonnych. Poniżej zalewu zaczynają się trasy, gdzie organizujemy nasze spływy. Tereny te są wprost wymarzone na pontonowe podróże. Wyobraźcie sobie, że niemal cały czas płyniemy otoczeni lasami, pod nami jaskrawo-seledynowe wodorosty i uciekające spod pontonu pstrągi, czasem skaczące nad powierzchnię wody. Eskortują nas dzikie ptaki. Jest cudownie! W ciepłe dni aż trudno oprzeć się pokusie schlapania się w czystej górskiej wodzie!

Informacje praktyczne

Jak przebiega spływ pontonowy?

 1. Przyjazd grupy na parking i przejście na miejsce startu spływu (ok. 400 m)

  Adres Parkingu: Sanok ul. Białogórska (miejski, darmowy parking przy moście na Sanie). Kierowca autokaru zostaje na miejscu, a następnie jedzie za naszym instruktorem na przystań końcową.

 2. Spotkanie z instruktorami i ratownikiem nad brzegiem Sanu.
 3. Szkolenie i dobór kamizelek asekuracyjnych. Instruktorzy w pierwszej kolejności dobiorą Wam kamizelki asekuracyjne oraz pozostały sprzęt. Dopilnujemy, aby każdy miał prawidłowo zapiętą kamizelkę.
 4. Dobierzemy Was w załogi, tak aby na każdym pontonie znajdowała się przynajmniej jedna osoba dorosła. Przeprowadzimy szkolenie – z kwestii bezpieczeństwa nad wodą oraz nauczymy się jak wspólnie sterować pontonem.
 5. Start SPŁYWU: wodujemy się i wspólnie płyniemy do końcowej przystani.
 6. CZAS SPŁYWU – od 2 – 2,5 h (trasa Sanok-Dębna, na zamówienie możliwe dłuższe trasy).
 7. Na końcu spływu będzie czekał już autokar.

 Na końcu spływu istnieje możliwość zorganizowania ogniska w cenie 22 zł/osoba (kiełbaska regionalna, pieczywo, ketchup/musztarda, herbata)

Co zabrać na spływ pontonowy?

 1. Odpowiednie buty – wybierając się na spływ pamiętajmy zawsze o odpowiednim obuwiu: najlepiej buty wodne lub sandały (ale nie klapki i japonki). Możemy płynąć oczywiście w trampkach lub innym obuwiu sportowym, ale musimy być przygotowani na ich zamoczenie.

 2. Woda i batonik energetyczny – pamiętajmy o zabraniu ze sobą wody mineralnej lub innego napoju, szczególnie w upalne dni. Przy dłuższych spływach przydatne będą kanapki lub batoniki energetyczne.

 3. Nakrycie głowy / krem do opalania – spływ pontonowy podczas upalnych dni to idealny sposób na zaznanie ochłody, pamiętajmy jednak o czapkach, kapeluszach czy chustach na głowę, które będą nas chronić przed mocnym słońcem. Zabierzmy ze sobą również kremy do opalania z filtrem UV.

 4. Coś ciepłego – jeśli jest wietrznie lub chłodno warto zabrać okrycie wierzchnie – kurtkę, polar, softshell.

Nie zabieraj: telefonów komórkowych, elektroniki, drogich butów i drogiej odzieży. 

Cennik

Trasa Sanok - Dębna

 39 zł / osoba

 • skrócona trasa Sanok-Międzybrodzie w cenie 35 zł/osoba
 • w przypadku grup poniżej 25 osób ratownik  płatny dodatkowo 300 zł
 • bezpłatne miejsca dla opiekunów i pilotów grup (1/10)
 • Pozostałe trasy + 5 zł/osoba

 

Opcje dodatkowe

Warsztaty z ratownikiem - 500 zł / grupa

Warsztaty z ratownikiem

500 zł / grupa

Przed spływem dowiemy się jak prawidłowo zachowywać się podczas wypoczynku na wodzie. Nasza kadra ratownicza pokaże jak odpowiednio reagować gdy chcemy komuś pomóc i poznamy najważniejsze zasady bezpieczeństwa i pierwszej pomocy nad wodą. 

Ognisko na końcu spływu

Kiełbasa, pieczywo, napoje –  22 zł

Danie jednogarnkowe (bigos, gulasz) – 27 zł

Kiełbasa, pieczywo, napoje – 22 zł

Danie jednogarnkowe (bigos, gulasz) – 27 zł

Co jest w cenie?

Co jest w cenie?

Organizator w cenie spływu zapewnia:

 • miejsce w 5-osobowym lub 7-osobowym pontonie,
 • kamizelkę asekuracyjną dla każdego (obowiązkowo),
 • pagaje dla każdego,
 • opiekę instruktora/instruktorów,
 • opiekę ratownika,
 • ubezpieczenie NNW + aktywności sportowe

 

Galeria

Spływów pontonowych dla dzieci

Trasa spływów

kontakt z naturą, bezpieczeństwo i ruch w jednym!

Sanok – Dębna

Naszą regularną trasą, na której pływamy, gdzie przy nawet niskim stanie wody jesteśmy w stanie zrealizować spływ, jest odcinek Sanok – Dębna. To zdecydowanie jedna z najładniejszych tras, która obfituje w piękne widoki, a co najważniejsze jest bardzo bezpieczna. Na większości tego odcinka rzeki, głębokość Sanu waha się od 30 do 40 cm. Przy tym wariancie trasy, spływ kończymy na przystani, gdzie możemy zorganizować dla Was ognisko.

inne trasy

W naszej ofercie dostępne są również inne propozycje tras (przy odpowiednim stanie wody): Zwierzyń – Średnia Wieś, Lesko – Postołów, Sanok – Międzybrodzie. Każda z tych tras jest wspaniała pod względem widokowym i gwarantuje, że zobaczymy okazy dzikich ptaków, o których opowie instruktor spływu. Zaletą krótkich tras jest ciągłe zainteresowanie i aktywność dzieci, tak dopasowane odcinki na pewno ich nie znużą.

Trasa w Liczbach

Start:  Sanok przy Lotnisku LPR

Meta:   Dębna k. Sanoka

Długość Trasy: ok 9 km 

Czas przepłynięcia:  od 2 do 2,5 h

Skala trudności:  bardzo łatwa i najbezpieczniejsza dostępna trasa

Zalecany wiek:  od 4 klasy szkoły podstawowej

Średnia głębokość rzeki na tym odcinku: 30-40 cm

Dlaczego warto wybrać ZielonyPonton.pl

doświadczona obsługa 

Pływamy od 2013 roku. Każdorazowo płynie z nami ratownik oraz instruktor, płyniemy w określonym szyku. Każdy z uczestników obowiązkowo zakłada kamizelkę asekuracyjną, dobraną do wagi. Przed wypłynięciem nasza obsługa wytłumaczy wszystkie kwestie dotyczące bezpieczeństwa na wodzie, wyjaśni jak w łatwy i intuicyjny sposób sterujemy pontonem.

Nad bezpieczeństwem grupy zawsze czuwają nasi instruktorzy i ratownicy, którzy swoje doświadczenie zbierali na wielu spływach pontonowych,  a tych organizujemy około 150 w ciągu roku. Organizujemy ich najwięcej w Bieszczadach. Posiadamy umowę z Bieszczadzkim Centrum Ratownictwa Wodnego LESTUR. To ważne – przed spływem sprawdź czy organizator spływu posiada umowę z ratownikami, gwarantuje to absolutną pewność dla zamawiających spływ nauczycieli!

Ratownicy mają  na wyposażeniu rzutki oraz rozbudowaną apteczkę R1.  Obsługa jest wyposażona w profesjonalne kamizelki ratownicze!  Dodatkowo klienci grupowi są objęci ubezpieczeniem NNW + aktywności sportowe.

 

nasze pontony

Nasze pontony to sprzęt z wysokiej półki. Wykorzystywane przez nas pontony są bardzo bezpieczne! 5 komór powietrznych i dwie belki poprzeczne gwarantują bezpieczeństwo. Pontony są zbudowane z wytrzymałego kilkuwarstwowego materiału z winylową warstwą wewnętrzną. Firma NordBoat i WATS dostarcza sprzęt także służbom ratowniczym.  

Nie są to zwykłe ceratowe dmuchawce, ale bardzo wytrzymałe konstrukcje ze specjalnego materiału PVC. Dość powiedzieć, że pojedynczy ponton waży ponad 50 kilogramów.

Cechy pontonów Nord Boat i WATS

Niezatapialne 
Stabilne i niewywracalne
Łatwe w obsłudze
Nie da się ich przebić

Pod względem bezpieczeństwa pontony są zdecydowanie lepsze niż kajaki. Załogi dobieramy tak, aby na każdym pontonie była osoba dorosła. Na każdym z pontonów jest także worek wodoszczelny np. na dokumenty, klucze itp. (10 l).

Ubezpieczenie sportowe

Każdy z uczestników jest ubezpieczony. Ubezpieczamy w UNIQA – od aktywności sportowych, NNW + aktywności sportowe jest rozbudowanym ubezpieczeniem (standardowe ubezpieczenie, które grupy zwykle posiadają nie obejmuje takich aktywności jak spływy pontonowe). 

Ubezpieczenie sportowe  w cenie spływu!

Dane potrzebne do ubezpieczenia to:

Imię i nazwisko | Data urodzenia (nie potrzebujemy PESELI). Prosimy o przesłanie listy w formie elektronicznej.  Formularz listy dosyłamy mailem. 

Ochrona Danych Osobowych: przed przekazaniem danych podpisujemy zgodną z RODO umowę powierzania przetwarzania danych osobowych – jedynie do celów ubezpieczenia i zgodną z nasza Polityką prywatności. Dane przekazywane zgodnie z procedurą szkół. 

Dodatkowo posiadamy ubezpieczenie OC organizatora spływów.

 

Zamówienia i rezerwacje

PRZEZ INTERNET

kontakt@zielonyponton.pl

Napisz w mailu:

 1. Jaki termin wybierasz
 2. Informacje o ilości osób oraz ich wieku
 3. Dane kontaktowe do siebie – zwykle odpowiadamy tego samego dnia.

TELEFONICZNIE

 697 075 795

 721 215 453

Pon-Sb 9:00-18:00

Nd 9:00-15:00

Dokumenty do pobrania

 1. ZGODA RODZICÓW – Każdy niepełnoletni uczestnik musi posiadać podpisaną przez rodzica/opiekuna prawnego zgodę na uczestnictwo w spływie. 
 2. REGULAMIN SPŁYWU – Każdy uczestnik powinien zapoznać się z regulaminem spływów pontonowych. 
 3. UMOWA ZGŁOSZENIA – Formularz/umowa zgłoszenia, która reguluje szczegóły zamówienia i zobowiązań pomiędzy stronami
 4. Umowę powierzenia przetwarzania danych dosyłamy 

Najczęściej zadawane pytania

Tak, gwarantuje to niewywracany sprzęt, wypracowane procedury bezpieczeństwa, rekreacyjny odcinek Sanu, kamizelki asekuracyjne oraz doświadczona obsługa. Zawsze jest z nami ratownik – choć na ponad 3000 spływów nigdy nie musiał interweniować 🙂

Zawsze podczas spływu towarzyszy Wam ratownik, instruktorzy (płyną na końcu i na początku spływu) trzymając wszystkie pontony w zwartej grupie. Razem z opiekunami w każdym pontonie jest osoba dorosła! 

Jest to element obowiązkowy! Każdy z uczestników (bez wyjątków!) musi ją założyć. Dysponujemy 6 rozmiarami kamizelek dostosowanymi do wagi uczestników. Każdy uczestnik jest osobno sprawdzany czy poprawnie założył kamizelkę zanim wsiądzie do pontonu.

To zależy tylko od Was. W pontonach jest sucho, a woda raczej nie dostaje się do pontonów. Warto jednak pamiętać o butach, które można zamoczyć – to się zdarza.  Ale wyobraźcie sobie, że płyniecie na pontonie, z nieba leje się czerwcowy żar, a Wy możecie rozegrać bitwę wodną mocząc wszystkich w pontonie obok. Co zrobicie? 🙂

Obowiązkowym wyposażeniem są buty, które można zamoczyć (buty wodne, sandały, trampki – odradzamy klapki i japonki – odpływają 🙂). Ubiór musi być przede wszystkim dopasowany do pogody. Jeśli jest gorąco i bezchmurnie – koszulka, spodenki i czapka z daszkiem spełnią swoje zadanie! Jeśli będzie chłodniej warto wziąć dłuższą bluzę lub kurtkę przeciwwietrzną. W przypadku żaru z nieba możemy nawet posmarować się kremem z filtrem UV.

Zła pogoda to taka, która uniemożliwia realizację spływu, nie pozwala zagwarantować bezpieczeństwa lub po prostu odbiera przyjemność z tej atrakcji. W takiej sytuacji odwołujemy lub – jeśli jest taka możliwość – przesuwamy spływ. W wypadku całkowitego odwołania spływu z powodu niesprzyjającej pogody zwracamy 100% kosztów spływu (jeśli już został opłacony, łącznie z zaliczką).

Dzisiejsza technika pozwala nam bardzo precyzyjnie przewidzieć wiatr, opady, wyładowania i temperaturę, dlatego informujemy o możliwych komplikacjach zwykle poprzedniego dnia, przed spływem.

Nigdy nie ryzykujemy przy grupach szkolnych, dlatego odwołujemy lub przesuwamy (jeśli to możliwe) spływ w przypadku:

 • – zbyt wysokiego stanu wody (nurt jest zbyt szybki)
 • – kiedy temperatura spadnie poniżej 10 st.
 • – przy wietrze powyżej 50 km na godzinę
 • – zagrożeniu burzowym (chodzi przede wszystkim o wyładowania)
 • – przy deszczowej pogodzie (nie jest to niebezpiecznie, ale nieprzyjemne)

Tak, nie ma możliwości popłynięcia bez wcześniejszej rezerwacji. To ważne ze względu na organizację przez Zielony Ponton odpowiedniej ilości obsługi, ratowników i Waszego ubezpieczenia. Najlepiej zarezerwować spływ jak najszybciej – by nie obawiać się o brak miejsc.

Podczas rezerwacji poinformujemy Was o wszystkich formalnościach i dokumentach. Istotną informacją np. jest, że każdy z uczestników (grupy szkolne) musi mieć pisemną zgodę opiekuna na spływ pontonowy.

Tak, w cenie zawarliśmy ubezpieczenie „NNW + aktywności sportowe”. Abyśmy Was ubezpieczyli będą potrzebne dane do ubezpieczenia od każdego z uczestników – w pierwszej kolejności podpiszemy Umowę o przekazaniu danych zgodną z RODO.

Pontony dla grup dzieci szkolnych są 7 osobowe! Celowo wybraliśmy taką wielkość, ponieważ z łatwością jesteśmy w stanie zagwarantować odpowiednią obsadę, aby na każdym pontonie znajdowała się minimum 1 osoba dorosła, a ich wielkość pozwala na łatwe manewrowanie nawet z małymi dziećmi. 9 i więcej osobowe pontony nie są już tak sterowne.

TAK, na tym polega cała zabawa:) Płyniemy razem i pracujemy jak drużyna – musimy czym prędzej znaleźć lidera i wspólny język! Ale nie martwcie się – nie trzeba dużo wiosłować – nurt niesie nas sam, pagaje służą jednak też do sterowania całym pontonem.

Z niemal 5 letniego doświadczenia wiemy – ze optymalna trasa dla grup szkolnych to ok. 8 km, czas na pokonanie takiego odcinka to ok. 1,5 do 2 h i zależy od kilku czynników: między innymi od stanu wody, pracy uczestników spływu, a nawet wiatru. Całkowity czas, jaki trzeba zaplanować sobie na spływ ze szkoleniem i powrotem to około 3 – 3,5 godziny.

Zdecydowana większość naszych grup to około 30-60 osobowe załogi. Jednak posiadamy sprzęt, aby jednocześnie zorganizować spływ na 4 pełne autokary – czyli około 200 osób.

Regulamin spływów pontonowych