Biuro Podróży PAWUK ul. Bieszczadzka 5, 38-540 Zagórz tel. 721 215 453 e-mail: biuro@pawuk.pl
 

ATRAKCJE OKOLIC LESKA


Mapa ATRAKCJI W BIESZCZADACH – wróć do strony głównej

Witajcie w Bieszczadach!

Aby maksymalnie ułatwić Wam pobyt w naszym regonie przygotowaliśmy dla Was MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI. Nanieśliśmy ich już ponad 200 miejsc! Zakres atrakcji jest bardzo duży, od najważniejszych TOP 10, które każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, poprzez miejsca gdzie spróbujemy lokalnych potraw, serów czy nalewek aż do pomników, zapomnianych pamiątek dawnej historii. Mamy nadzieję że nasza mapa atrakcji będzie dla Was sporym ułatwieniem lub nawet pozwoli na odnalezienie – swoich magicznych Bieszczadów tylko dla siebie, tylko swoich miejsc!

 

Baseny Aquarius Lesko
Bezmiechowa
Bunkier Linii Mołotowa
Cmentarz Żydowski
Kamień Leski
Kościół pw Nawiedzenia NMP w Lesku
Loty szybowcem
Punkt widokowy na Baszcie
Ratusz w Lesku
Słodki domek
Synagoga w Lesku
Weremień Wyciąg
Zamek Kmitów w Lesku


Baseny Aquarius Lesko

Opis atrakcji

Basen Aquarius Lesko – to nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny, który podzielony jest na trzy części: zespół basenów (hala basenów w tym zjeżdżalnie, baseny rekreacyjne, widownie, szatnie i natryski, pomieszczenia ratowników, pomieszczenia pomocnicze, korytarz obutej stopy i recepcja basenowa) oraz zespół odnowy biologicznej, który składa się z sauny suchej, sauny parowej, działu fitness i siłowni. Ostatnią częścią jest Zespół usługowy gdzie znajdziemy bar, sklepu sportowego oraz salonu kosmetycznego.

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia 7.00-22.00

Dane kontaktowe

Basen „Aquarius” Lesko

ul. Bieszczadzka 7
38-600 Lesko

tel. 133070490
strona internetowa: www.basen.lesko.pl
e-mail:biuro@basen.lesko.pl

POWRÓT DO MAPY  


Bezmiechowa

Opis atrakcji

Bezmiechowa stała się atrakcyjną miejscowością wypoczynkową, głównie dzięki działalności ośrodka szybowcowego i paralotniarskiego położonego na jednym z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych – Kamionce (631 m). Jest położona w malowniczej kotlinie potoku Dyrbek i stanowi centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawia się pod koniec XV wieku, ale prawdopodobnie istaniała już w czasach staroruskich. Ciekawostką jest do kogo wieś należała przed II Wojną Światową, był nim Józef Czerkawski – przodek Mariusza Czerkawskiego naszego hokeisty w NHL. W pobliżu szybowiska znajdziemy rezerwat przyrody „Dyrbek”, który swoją ochroną obejmuje wielopiętrowy naturalny las mieszany z licznymi drzewami pomnikowymi i liczną fauną drapieżników puszczańskich. Dla cyklistów ciekawostką może być to, że przebiega tędy  jeden z najważniejszych szlaków rowerowych w tej części Europy  „R 61 Zielony Rower Greenway Karpaty Wschodnie”.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Bunkier Linii Mołotowa

Opis atrakcji

UWAGA! Wchodzenie do wnętrz schronów jest niebezpieczne – mogą wystawać druty elementy konstrukcji a także istnieje możliwość upadku poprzez otwór prowadzący na niższe kondygnację. Wejście do schronów wyłącznie na własną odpowiedzialność .

Linia Mołotowa w Bieszczadach to popularne określenie na sieć radzieckich schronów bojowych zbudowanych wzdłuż granicy z III Rzeszą, wytyczonej po podziale Polski w latach 1939-41. Pierwsze schrony bojowe zaczęły powstawać w roku 1940 aż do napadu Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki. Schrony w większości nie są zagospodarowane do zwiedzania w Bieszczadach, najbliższy kompletny Schron Linii Mołotowa jest w Przemyślu. Można jednak w kilku miejscach w okolicach Leska, Sanoka-Olchowiec, Bykowiec i Załuża zobaczyć zachowane w dobrym stanie schron, półkaponiery artyleryjskie, schrony do ognia czołowego lub mniejsze schrony polowe. Niektóre z nich mają bardzo ciekawą historię. Schrony mają skomplikowaną budowę, są wielokondygnacyjne, a wprawione osoby dostrzegą pozostałości po uzbrojeni, urządzeniach filtro-wentylacyjnych, zapleczu socjalnym lub nawet rysunki montażowe. Gratka dla miłośników historii i militariów. Warto wiedzieć , ze po zachodniej stronie mamy także mniej liczne, niemieckie bunkry i umocnienia. Najlepiej zachowane znajdują się pod murami Zamku w Sanoku.
Punkt Obrony Bóbrka – 2 schrony
Punkt Obrony Zwierzyń – 3 schrony
Punkt Obrony Lesko 15 schronów
Punkt Obrony Załuż – 13 schronów
Punkt Obrony Olchowce 15 schronów
Schrony znajdziemy także w okolicach Tyrawy Solnej, Dobrej, Jabłonicy Ruskiej, Siedlisk, Bartkówki itp.
Bunkry Lini Mołotowa można zwiedzić z przewodnikiem podczas wycieczki FLISACKA PRZYGODA NA SANIE.

Gdzie szukać?

Sugerujemy skorzystać z naszej mapy atrakcji – bunkry są naniesione z dużą dokładnością.

 

POWRÓT DO MAPY  


Cmentarz Żydowski

Opis atrakcji

Cmentarz żydowski w Lesku to jedna z najstarszych nekropolii żydowskich w Europie, gdzie pochówki przeprowadzano do ok. 1634 roku . Jego powstanie datuje się na początku XVII, a najstarsza macewa (charakterystyczny nagrobek żydowski) powstał w 1548 roku. Na powierzchni 3 hektarów, znajdziemy ok 2000 nagrobków, na których wciąż można odnaleźć charakterystyczne symbole.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Kamień Leski

Opis atrakcji

Kamień Leski zwany też przez okolicznych mieszkańców Kamieniem Diabła to dwudziestometrowy piaskowiec będący symbolem Leska i za razem pomnik przyrody. Legenda mówi, że upuścił go w tym miejscu diabeł, który chciał zniszczyć jeden z tutejszych kościołów. Jednak pomysłów na temat jego pochodzenia było bardzo wiele. Jedna rzecz jest pewna, to świetne miejsce do naturalnej wspinaczki skałkowej, które każdemu fanowi tej dyscypliny można śmiało polecić.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Kościół pw Nawiedzenia NMP w Lesku

Opis atrakcji

XVI-wieczny Kościół pw. Nawiedzenia NMP to najstarszy obiekt religii rzymskokatoliciej na terenie Bieszczad. Został ufundowany przez Piotra Kmitę – marszałka wielkiego i kasztelana sandomierskiego i na początku nosił nazwę św. Mikołaja. W pobliżu kościoła znajdziemy wieżę z dzwonnicą a w nim piękny ołtarz i tablice pamiątkową.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Loty szybowcem

Opis atrakcji

Bieszczady to widoki, które zapierają dech w piersiach, gdy stoisz na najbardziej malowniczych jej szczytach. Pomyśl jak mogłby wyglądać gdy wzbijasz się w powietrze. Takich niecodziennych atrakcji i emocji mogą Ci dostarczyć loty szybowcowe, które organizowane są w dwóh miejscach. Pierwsze z nich to Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej koło Leska, który odkąd jego gospodarzem jest Politechnika Rzeszowska bardzo mocno się rozwinął. Wszystko za sprawą profesora Marka Orkisza, propagatora lotnictwa i obecnego rektora uczelni, który z pomocą unijnych dotacji doprowadził to miejsce do dawnej świetności. Ośrodek posiada lądowisko góskie, hangar z zapleczem socjalnym i warsztatowym, budynek Międzyuczelnianego Lotniczego Laboratorium Naukowo-Badawczego, Dom Pilota. Budynek główny pełni funkcję laboratorium naukowo badawczego z zapleczem dydaktycznym i socjalnym. Ośrodek oferuje różne szkolenia i oczywiście możliwość lotu szybowcem. Szybowisko w Bezmiechowej położone jest na jednym z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych – Kamionce (631 m) i znajduje się w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych . To kolebka polskiego szybownictwa z lat 1930 – 1939, znana wówczas jako Polska Akademia Szybownictwa. To z tego miejsca 18 maja 1938 roku z szybowiska w Bezmiechowej wystartował szybowiec PWS-101 pilotowany przez Tadeusza Górę. Pokonał on wówczas dystans 577,8km i wylądował w Solecznikach Małych koło Wilna i został nagrodzony najwyższym wyróżnieniem szybowcowym przez Międzynarodową Federację Lotniczą.

Po odejściu z szybowiska w Bezmiechowej przejętego przez Politechnikę Rzeszowską, Aeroklub Bieszczadzki organizuje dla turystów loty szybowcem, samolotem i szkolenia paralotniowe (Paragliding – oferując najniższe ceny w Polsce) przy wyciągu narciarskim w Weremieniu.

Dane kontaktowe

Akademicki Ośrodek Szybowcowy
Bezmiechowa Górna 111
38-600  Lesko

tel./fax 13 46-88-928
e-mail : aosbezmiechowa@interia.pl
tel. kom. 603 950 862


AEROKLUB BIESZCZADZKI

ul. Smolki 2, 38-600 LESKO

tel./fax. 469 85 08
tel. kom. szybowce (0-601) 79 26 41;

tel. kom. paralotnie: (0-603) 95 86 54.

 

POWRÓT DO MAPY  


Punkt widokowy na Baszcie

Opis atrakcji

Wzgórze „Baszta” w Lesku jest doskonałym punktem widokowym. Można stąd podziwiać malowniczą panoramę – Połoninę Wetlińską, Łopiennik, Chryszczatą oraz dolinę Sanu.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Ratusz w Lesku

Opis atrakcji

Budynek został wzniesiony w 1896 roku i jest położony w centrum rynku . Piętrowa budowla z wieżą zegarową, utrzymana jest w charakterystycznym dla XIX w. stylu eklektycznym. Nad wejściem widnieje herb Leska z okresu pierwszych właścicieli „Śreniawa” Kmitów.

Dane kontaktowe

Rynek, 38-600 Lesko

 

POWRÓT DO MAPY  


Słodki domek

Opis atrakcji

Kawiarnio-Cukiernia “Słodki Domek” to wyjątkowe wyroby cukiernicze, koktajle, desery, lody własnej produkcji, a także wspaniałą kawę i inne napoje. Należy do istniejącej od lat na rynku firmy Piekarni-Cukierni “Szelców”.

Godziny otwarcia

8:00 – 21:00

Dane kontaktowe

ul. Piłsudskiego
38-600 Lesko

POWRÓT DO MAPY  


Synagoga w Lesku

Opis atrakcji

Leska synagoga powstała po wydaniu edyktu królewskiego przez Zygmunta III Waze w 1526 r. Jego celem była budowa synagog obronnych tworzących system murów obronnych. Charakter synagogi w Lesku może sugerować wieża wznosząca się przy budynku, ale to nie jedyna funkcja jaką pełniła, w jej dolnej części, w lochu znajdowało się więzienie dla Żydów. Architektura Synagogi zachwyca do dzisiaj. Znajdziemy w niej ołtarz, będący uproszczoną kopią ołtarza z synagogi Złotej Róży we Lwowie. W ścianie jest szafa ołtarzowa Aron ha-Kodesz, w której przechowywano ręcznie spisany na pergaminie Pięcioksiąg Mojżesza – Torę Rodał. W elewacji zewnętrznej ściany zachodniej, umieszczony jest wizerunek Tablic Mojżeszowych. Jednak od ostatniego remontu obiekt wiele stracił jeśli chodzi o estetykę, a każdy kolejny rok działa na jego niekorzyść. Za ratowanie tego jedynego tak dobrze zachowanego zabytku kultury żydowskiej w Bieszczadach odpowiada dzisiaj Galeria Sztuki Synagoga, której część wystawiennicza znajduje się w głównej części budynku. Oficjalna działalność wystawiennicza synagogi zaczeła się w 1978 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora domu kultury Andrzeja Potockiego. Pierwsza wystawa twórców bieszczadzkich w synagodze odbyła się w 1977 roku, powstała również Bieszczadzka Grupa Twórców przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Od tego czasu w galerii sztuki SYNAGOGA w okresie letnim odbywają się wystawy twórców związanych z Bieszczadami, a co roku “Bieszczadzkie zadumania…”, na których można zobaczyć prace wykonane przez profesjonalistów i amatorów, różnych dziedzin twórczości: malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki, ceramiki, fotografii, rękodzieła, biżuteri artystycznej, itp.

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia 10:00-17:00

Dane kontaktowe

Galeria Sztuki Synagoga

Berka Joselewicza 16
Lesko
13 469 66 49

POWRÓT DO MAPY  


Weremień Wyciąg

Opis atrakcji

Wyciąg położony jest w okolicach Leska, jadąc od ronda w stronę Cisnej. LeskoSki wyposażone jest w dwie nitki nowoczesnych wyciągów talerzykowych. Łączna przepustowość wyciągów wynosi do 1500 osób/h. Mamy do dyspozycji dwie dobrze przygotowane trasy, jedną o długości 680 metrów oraz drugą 750 metrową. Stok jest oświetlony, ratrakowany, a armatki śnieżne dbają o to by nie było go za mało. Bardzo zadowoleni będą fani snowboardu, gdyż został specjalnie dla nich przygotowany profesjonalny SNOWPARK z przeszkodami. Dla tych, którzy zgłodnieją na miejscu grillbar z dobrym jedzeniem oraz ciepłymi napojami.

Dane kontaktowe

Ośrodek Lesko-Ski

Weremień 36 38-600 Lesko

weremien@lesko-ski.pl

http://leskoski.pl/

Informacje o Wyciągach „Lesko-Ski” oraz rezerwacje noclegów w Stacji Dolnej oraz domkach:Ośrodek Sportów Zimowych „LESKO-SKI” Wyciągi – Weremień
tel.: (13) 469 93 45 tel/fax: (13) 469 93 55

tel. kom. 601 337 666, 698 610 243 lub 530 969 509

 

POWRÓT DO MAPY  


Zamek Kmitów w Lesku

Opis atrakcji

Jednym z waniejszych symboli Leska jest szesnastowieczny zamek, którego pierwotny dwór drewniany został wybudowany przez Jana Kmitę, kasztelana przemyskiego, właściciela Leska w 1473 roku. O czasie wybudowania murowanego zamku nie ma dokładnych danych. Przypuszczalnie był to rok 1507 i stworzono go by chronić bogaty szlak handlowy prowadzący na Węgry. Zamek kilkukrotnie zmieniał właścicieli (rodzina Barzych i Stadnickich, Józef Ossoliński, Ksawery Krasiciki) co wiązało się  zciągłymi przebudowami. Podczas Potopu Szwedzkiego i w trakcie II wojny światowej zamek został niemalże doszczętnie zniszczony, przez co nigdy nie odzyskał już swojego pierwotnego charakteru. Obecnie zamek składa się z podłużnego, parterowego budynku, który przylega do murów dawnej fortyfikacji i  cylindrycznej baszty, oraz z części mieszkalnej.  W 1957 roku zamek przejął zarząd KWK „Makoszowy”, a obecnie należy on do Gliwickiej Izby Turystycznej, która utworzyła w tym miejscu hotel, restauracje, kawiarnię, korty tenisowe oraz basen.

Godziny otwarcia

Zakwaterowanie, wykwaterowanie od 14:00 do 10:00

Dane kontaktowe

„Zamek”
ul. Piłsudskiego 7
38-600, Lesko

tel. (013) 469 62 68
fax: (013) 469 68 78
e-mail: zamek@gat.pl

gat.pl/lesko

POWRÓT DO MAPY  


 

 

 

 

 

Informacja Turystyczna/ IT

Zadzwoń, doradzimy w kwestii wycieczek lub zagospodarowania czasu w słoneczne i deszczowe dni.

 +48 697 075 795

  • Paweł Wójcik
  • licencjonowany przewodnik górski

 

Biura Informacji Turystycznej

w bieszczadzkich miejscowościach:

 

Cisna

Gminne Centrum Informacji Turystycznej
38-607 Cisna
tel:13 468 64 65

Wetlina

Centrum Informacji Turystycznej
tel:500 047 743
Czynne sezonowo w wakacje, 30m od sklepu ABC.

Komańcza

Centrum Promocji i Informacji Turystycznej
 Komańcza 166 
13 467 70 76

Lutowiska

Gminne Centrum Informacji
Lutowiska 14 przy Urzędzie Gminy
tel:13 461 03 13

Lesko

Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej
38-600 Lesko, ul. Rynek 
tel:13 469 66 95

Polańczyk

Centrum Informacji Turystycznej
38-610 Polańczyk, ul. Wiejska 2

tel:13 470 30 28

Sanok

Centrum Informacji Turystycznej
38-500 Sanok , ul. Rynek 14
tel:13 464 45 33

Ustrzyki Dolne

Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji Turystycznej
38-700 Ustrzyki Dolne, ul. Rynek 16
tel:13 471 11 30