Atrakcje turystyczne w Bieszczadach

Wybierz tryb atrakcji

Najpopularniejsze w tym sezonie

Zielony Ponton

od 39 zł / os.

Bestseller

Atrakcje

Dodatkowe bilety

Bieszczadzki Klasyk

od 135 zł / os.

Bestseller

Atrakcje

Dodatkowe bilety

Top 10 w Bieszczadach

Bieszczadzki Park Narodowy

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Wejścia na szlaki nie są zamykane!
Jednak Regulamin Parku Narodowego mówi, że na szlakach dozwolone jest przebywanie jedynie od świtu do zmierzchu.

Bieszczadzki Park Narodowy to najciekawsze pod względem przyrody i krajobrazu partie górskich Bieszczadów Wysokich (pasmo Tarnicy i Halicza, pasmo Wielkiej Rawki, Połoniny: Caryńska i Wetlińska oraz pasmo graniczne).  Od momentu powstania czyli 1973 roku, do dzisiaj przyciąga dużą ilość miłośników pieszych wypraw w góry (szacuje się że ok 500 000 rocznie). Jego całkowity obszar to 29 202 ha, który obejmuje park krajobrazowy Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetlińskiego. Wyjątkowość Parku stanowi bogactwo zwierząt jakie możemy tutaj spotkać m.in.: niedźwiedź, wilk i ryś, żbik, wydra, sarna czy jeleń szlachetny. To też prawie 140 gatunków ptaków a szatę roślinną stanowi duża ilość charakterystycznych dla Bieszczadów gatunków wschodnio-karpackich. Dzisiejszy wygląd BdPN ukształtowały również w dużej mierze wydarzenia po II wojnie światowej, wysiedlenia. Jest jedynym tak dużym obszarem europejskim, który kiedyś niemal przeludniony jest całkowicie niezamieszkały, a od ponad 70 lat dawnymi wsiami rządzi jedynie przyroda.

Na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego funkcjonuje sieć oznakowanych szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych i historyczno-przyrodniczych oraz ścieżek spacerowych, które są udostępnione dla zwiedzających. Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających i ochronę przyrody poruszanie się po szlakach na obszarze parku narodowego dozwolone jest wyłącznie od świtu do zmierzchu. Za wstęp na szlaki turystyczne oraz za udostępnianie obszaru ścieżek przyrodniczych, pomiędzy 27 kwietnia a 11 listopada 2012 roku, pobierane są opłaty w punkach informacyjno – kasowych.

Skansen w Sanoku i Beksiński

Park Etnograficzny / Skansem

Skansen w Sanoku
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, to unikatowa architektura polsko – ukraińska, prezentowana na obszarze 38 ha. Poznamy bliżej kulturę z pogranicza wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski i ich pogórza). Sektory podzielone są pod względem etnograficznym (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie Wschodni, Pogórzanie Zachodni i Dolinianie), a cały obiekt posiada łącznie ponad 160 obiektów. Są to różnego rodzaju: chaty, zabudowania gospodarcze, kuźnie, młyn, wiatraki, szkoła, zajazd, remizy strażackie, i wiele innych. Największe wrażenie robi odtworzony galicyjski rynek, z wiernie odwzorowanymi warsztatami rzemieślników, sklepami i innymi równie ciekawymi obiektami. Poznaj jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie.

Beksiński 
Pierwotnie gotycki, później przebudowany na styl renesansowy zamek to dziś siedziba Muzeum Historycznego w Sanoku, które funkcjonuje od 1934 roku. Co prawda, z dawnej budowli zachowała się jedynie część centralna ale to wciąż obiekt, obok którego nie przechodzi się obojętnie. Zrekonstruowano częściowo wieżę, która pełni obecnie funkcję platformy widokowej a w miejscu dawnego, rozebranego skrzydła zamkowego, zbudowano nową część muzeum. Znajdziemy w niej zbiór dzieł, wszelkie pozostałości prac i poznamy twórczość jednego z najbardziej charyzmatycznych polskich artystów – Zdzisława Beksińskiego. Muzeum to też zbiór najcenniejszych w kraju ikon, kolekcje sztuki współczesnej, sztuki sakralnej kościoła rzymsko-katolickiego, ceramiki pokuckiej, militariów, sarmackiej sztuki portretowej oraz zbiorów archeologicznych.

Kolejka GondolowaPKL Solina

Polskie Koleje Linowe

Widokowa kolej linowa nad zaporą wodną w Solinie to niewątpliwie jedna najczęściej wybieranych atrakcji w Bieszczadach. Otwarcie ośrodka turystycznego PKL w Solinie odbyło się 1 lipca 2022roku, dzięki czemu gondole stały się hitem wśród turystów w sezonie letnim. Atrakcja jest wyjątkowa nie tylko pod względem lokalizacji oraz imponujących krajobrazów, które możemy oglądać z nowej perspektywy, ale również pod względem technologicznym. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typu w całej Polsce. Wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną.

Na ponad 1,5 kilometrowej trasie widokowej, nad samą zaporą solińską zamontowano 25 przeszklonych gondoli 8-osobowych, z których można podziwiać panoramę okolicy Soliny. Czas przejazdu to około 5 minut w jedną stronę. Podróż gondolami możemy rozpocząć ze stacji początkowej, mieszczącej się w bardzo popularnym dla turystów miejscu, mianowicie tuż przy słynnym solińskim deptaku z pamiątkami (zwanym również bieszczadzkimi Krupówkami) na zboczu góry Plasza.

Jednak zanim przejedziemy gondolą, już w dolnej stacji kolejki czekają na nas atrakcje. W multimedialnej sali znajdziemy wiele ciekawych informacji o największej polskiej zaporze i elektrowni wodnej, a także o bieszczadzkiej przyrodzie.

Zaś po drugiej stronie zapory przy górnej stacji kolejki, na górze Jawor znajduje się karczma – restauracja z regionalnymi przysmakami, wieża widokowa z kawiarnią oraz Tematyczny Park Rozrywki „Tajemnicza Solina”- polecamy najmłodszym wizytę w tym miejscu.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje wieża widokowa o wysokości aż 55 metrów, z tarasu widokowego możemy podziwiać krajobrazy na połoniny oraz rozległe doliny. Odważni mają szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tzw. „skywalk”, by jeszcze bardziej poczuć siłę tutejszej natury oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z fenomenalnym tłem.

Zapora w Solinie

Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej przy Elektrowni Wodnej Solina

Zalew Soliński to największy sztuczny zbiornik w Polsce/ Jego maksymalna pojemność to ponad 500 000 000 m3 (pięćset milionów metrów sześciennych) wody. Powstał aby uregulować kapryśne wody rzeki San. Zapora która spiętrzyla wodę rzeki San i Solinki to prawdziwe arcydzieło polskiej inżynierii. W liczbach 2 000 000 ton betonu, 2,5 km wewnętrznych korytarzy. Długa jest na 664 metry a wysoka na 82 metry. Dziś zbiornik powstały w sercu Bieszczadów, to serce turystyczne całego regionu, miejsce w którym po górskiej wędrówce zasmakujemy orzeźwienia podczas kąpieli. Budowla ma wiele tajemnic, także mrocznych..

 

Spływy Pontonowe w Sanoku

ZielonyPonton.pl – Paweł Wójcik

Bieszczady przede wszystkim kojarzą się z górskimi wycieczkami, tymczasem nasz region daje możliwości skorzystania z różnorodnych atrakcji i wielu możliwości aktywnego wypoczynku.  Po zejściu z gór, zwiedzaniu zabytków Bieszczadzkich polecamy szczególnie jedną z form aktywnego wypoczynku, która łączy ze sobą niemal wszystkie możliwe krajobrazy Bieszczadów : pontonowy lub kajakowy spływ. Woda relaksuje, prąd równo niesie w dół, zmieniają się tylko kolejne szczyty i przesuwają na naszych oczach piękne cerkiewki i wąskie mostki. A dodatkowo nabierzemy opalenizny!

SPŁYWY KAJAKOWE

ZielonyPonton.pl

ul. Białogórska, 38-500 Sanok

Sanok do doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek i obowiązkowy punkt podczas pobytu w Bieszczadach! Jeśli chcecie zaczerpnąć wspaniałego wypoczynku podczas urlopu wybierzcie kajaki Sanem! Trasa spływów kajakowych na których Was zapraszamy wraz z ZielonymPontonem.pl to malownicze zakątki doliny Sanu pośród Gór Słonnych. Zapraszamy na spływ kajakowy Sanem! San jest rozległą rzeka, ze spokojnym nurtem i pięknymi rozległymi widokami.

Kajaki które są orerowane to sprzęt najwyższej jakości! Bezpieczne kajaki typu Sit-On-Top francuskiej firmy RTM dają możliwość bezproblemowego cieszenia się spokojnymi wodami Sanu. Ich cechą charakterystyczną jest wyjątkowa stabilność. Kajaki  RTM DUETTO to bardzo dobry wybór na rzekę San – ze względu na ich małe zanurzenie – sprawdzają się doskonale przy niskich stanach wód.  Dodatkowy plus spływów kajakowych na Sit-On-topach to pełna i równomierna opalenizna, ponieważ nogi nie są schowane. Kajak na weekendowy wypadzik idealny! 

Kajaki są dwuosobowe – ale mają także miejsce na dziecko 2+1 albo na spory bagaż. Do kajaków przytroczone są wodoodporne beczki, dzięki czemu Wasz bagaż pozostanie suchy.

Park Miniatur Drewnianych Cerkiewek

Ogród Biblijny w Myczkowcach jest zaledwie drugim takim obiektem w Polsce, który w niekonwencjonalny sposób przybliża nam Pismo Święte. To zbiór prawie 110 gatunków różnych roślin tworzących to miejsce niezwykle malowniczym i jedynym w swoim rodzaju. Obiekt powstał na przełomie 2009 i 2010 roku i nadal przyciąga dużą ilość chętnych osób do jego zwiedzania. Oprócz Ogrodu Biblijnego ośrodek oferuje inne atrakcje, nie mniej ciekawe. Warto wspomnieć o Centrum Promocji Obszarów Natura 2000, gdzie czeka na nas wystawa zwierząt jakie spotkamy w bieszczadzkich lasach, Centrum Kultury Ekumenicznej i ośrodku jeździeckim Eden.

Bieszczadzka Ciuchcia

Główna stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej

Jedną z najsłynniejszych kolejek wąskotorowych w Polsce jest legendarna „Bieszczadzka Kolejka Leśna”, kursująca górskimi dolinami z Majdanu koło Cisnej w kierunku połonin do Przysłupia oraz na zachód, wzdłuż słowackiej granicy aż do Balnicy. Co roku podróżują nią rzesze turystów, co czyni ją jedną z największych atrakcji w Bieszczadach.

Browar Ursa Major

Centrum Ursa Maior (Dom Wielkiej Niedźwiedzicy)

Ursa Maior to przede wszystkim ciekawe miejsce i inicjatywa, która skupia wokół siebie masę przedsięwzięć. To mikrobrowar, centrum sztuki, kreatywności i designu, które stało się bardzo szybko popularne w Bieszczadach. Centrum stanowi budynek w Uhercach Mineralnych położony przy głównej drodze prowadzącej w Wysokie Bieszczady oraz w kierunku przejścia granicznego w Krościenku. Przestrzeń to 5000 metrów sześciennych, na których znajduje się sala koncertowa Ursa Hall, sklep z produktami regionalnymi i informacją turystyczną oraz Bieszczadzka Wytwórnia Piwa.

Zagroda Żubrów w Bieszczadach

Nadleśnictwo Stuposiany

Obecna zagroda powstała w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa” i jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, zapoczątkowaną w 1963 r. zagrodą aklimatyzacyjną nad potokiem Zwir w Nadleśnictwie Stuposiany. Możemy obserwować żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji w ich naturalnym środowisku ze specjalnie przygotowanych tarasów widokowych. Pokazowa zagroda żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym, ok. 2 km przed miejscowością Muczne.

Pełna Lista Bieszczadzkich atrakcji

Mapa atrakcji

Biura Informacji Turystycznych

Sanok

Centrum Informacji Turystycznej
38-500 Sanok , ul. Rynek 14
tel:13 464 45 33

Lutowiska

Gminne Centrum Informacji
Lutowiska 14 przy Urzędzie Gminy
tel:13 461 03 13

Ustrzyki Dolne

Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji
38-700 Ustrzyki Dolne, ul. Rynek 16
tel:13 471 11 30

Lesko

Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej 38-600 Lesko, ul. Rynek  tel:13 469 66 95

Cisna

Gminne Centrum Informacji Turystycznej 38-607 Cisna tel:13 468 64 65

Wetlina

Centrum Informacji Turystycznej tel:500 047 743 Czynne sezonowo w wakacje, 30m od sklepu ABC.

 

Komańcza

Centrum Promocji i Informacji Turystycznej
 Komańcza 166 
13 467 70 76

Polańczyk

Centrum Informacji Turystycznej
38-610 Polańczyk, ul. Wiejska 2

tel:13 470 30 28