Propozycje wycieczek na cały dzień!

Wycieczki jednodniowe po Bieszczadach i nie tylko

Poniżej prezentujemy gotowe propozycje wycieczek jednodniowych z przewodnikiem. Jest to doskonałe rozwiązania zagospodarowania pobytu w Bieszczadach – wybierasz jedynie dzień rodzaj wycieczki i nie martwisz się resztą. Trzeba jedynie stawić się na odpowiednim przystanku. Wygodnie zarezerwujesz przez swój smartphone lub wykonując 1 telefon do biura. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest bardzo intensywne zwiedzanie atrakcji niedostępnych podczas samodzielnego zwiedzania. Można także w wygodny sposób zwiedzić okoliczne kraje. Przy wycieczkach na Słowację i Węgry wystarczy jedynie dowód osobisty, chcąc zwiedzić Lwów i Ukrainę sugerujemy zabrać paszport! 

Wycieczki jednodniowe (7 wycieczek) z pakietu PRZYGODA w BIESZCZADACH

 zostały wybrane Najlepszym Produktem Turystycznym Podkarpacia 2018!!!

Tutaj sprawdzisz terminy wycieczek i dokonasz rezerwacji. 

Witajcie w Bieszczadach!

Chcemy, by pobyt u nas był dla Was czystą przyjemnością. Właśnie dlatego staramy się wam go jak najbardziej ułatwić. W tym celu przygotowaliśmy MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI, dzięki której nie będziecie tracić czasu na poszukiwanie tego, co was interesuje. Korzystając z niej można z łatwością trafić do wielu ciekawych miejsc. Nasza mapa zawiera już ponad 200 miejsc, które warto zobaczyć! Wśród nich znajdują się zarówno te najważniejsze, uznawane za bieszczadzkie TOP 10, jak i mniej znane. Jeśli postanowicie skorzystać z naszej mapy, możecie zobaczyć wiele pięknych pomników i inspirujących, zapomnianych pamiątek historii. Będziecie mieć również okazję spróbować specjałów lokalnej kuchni, przepysznych potraw, serów oraz nalewek. Liczymy na to, że korzystanie z naszej mapy stanie się dla Was dużym ułatwieniem i pozwoli trafić we wszystkie miejsca, których poszukujecie. Korzystając z niej odnajdziecie Bieszczady, takie jakich poszukujecie. Postrzegamy Bieszczady jako region turystyczny, nie geograficzny. 

TOP 10 atrakcji w Bieszczadach

Co zaplanować będąc w BIeszczadach – poniżej przedstawiamy TOP 10 atrakcji, klasyków, które powinno się zobaczyć odwiedzając nasz region. Ta lista to absolutne klasyki zwiedzania Bieszczadów, jednak atrakcji w naszym regionie jest setki i każdy znajdzie coś dla siebie. poniżej znajdziesz listę 

Biura informacji turystycznych w Bieszczadach

Sanok

Centrum Informacji Turystycznej
38-500 Sanok , ul. Rynek 14
tel:13 464 45 33

Lutowiska

Gminne Centrum Informacji
Lutowiska 14 przy Urzędzie Gminy
tel:13 461 03 13

Ustrzyki Dolne

Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji
38-700 Ustrzyki Dolne, ul. Rynek 16
tel:13 471 11 30

Lesko

Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej 38-600 Lesko, ul. Rynek  tel:13 469 66 95

Cisna

Gminne Centrum Informacji Turystycznej 38-607 Cisna tel:13 468 64 65

Wetlina

Centrum Informacji Turystycznej tel:500 047 743 Czynne sezonowo w wakacje, 30m od sklepu ABC.

 

Komańcza

Centrum Promocji i Informacji Turystycznej
 Komańcza 166 
13 467 70 76

Polańczyk

Centrum Informacji Turystycznej
38-610 Polańczyk, ul. Wiejska 2

tel:13 470 30 28

 

Top 10 w Bieszczadach - opis atrakcji

Bieszczadzki Park Narodowy

DANE KONTAKTOWE

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego

adres:        Ustrzyki Górne 19, 38-713 Lutowiska

telefon:      (13) 461-06-10

godziny urzędowania:  pon. – pt. godz. 730 – 1530

 

Bieszczadzki Park Narodowy to najciekawsze pod względem przyrody i krajobrazu partie górskich Bieszczadów Wysokich (pasmo Tarnicy i Halicza, pasmo Wielkiej Rawki, Połoniny: Caryńska i Wetlińska oraz pasmo graniczne).  Od momentu powstania czyli 1973 roku, do dzisiaj przyciąga dużą ilość miłośników pieszych wypraw w góry (szacuje się że ok 500 000 rocznie). Jego całkowity obszar to 29 202 ha, który obejmuje park krajobrazowy Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetlińskiego. Wyjątkowość Parku stanowi bogactwo zwierząt jakie możemy tutaj spotkać m.in.: niedźwiedź, wilk i ryś, żbik, wydra, sarna czy jeleń szlachetny. To też prawie 140 gatunków ptaków a szatę roślinną stanowi duża ilość charakterystycznych dla Bieszczadów gatunków wschodnio-karpackich. Dzisiejszy wygląd BdPN ukształtowały również w dużej mierze wydarzenia po II wojnie światowej, wysiedlenia. Jest jedynym tak dużym obszarem europejskim, który kiedyś niemal przeludniony jest całkowicie niezamieszkały, a od ponad 70 lat dawnymi wsiami rządzi jedynie przyroda.

Wejścia na szlaki nie są zamykane o żadnej porze dnia – jednak regulamin Bieszczadzkiego Parku Narodowego mówi, że dozwolone na szlakach jest przebywanie jedynie od świtu do zmierzchu.

4 pkt1

Na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego funkcjonuje sieć oznakowanych szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych i historyczno-przyrodniczych oraz ścieżek spacerowych, które są udostępnione dla zwiedzających. Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających i ochronę przyrody poruszanie się po szlakach na obszarze parku narodowego dozwolone jest wyłącznie od świtu do zmierzchu. Za wstęp na szlaki turystyczne oraz za udostępnianie obszaru ścieżek przyrodniczych, pomiędzy 27 kwietnia a 11 listopada 2012 roku, pobierane są opłaty w punkach informacyjno – kasowych.

Zapora w Solinie

DANE KONTAKTOWE

Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej przy Elektrowni Wodnej Solina tel. 13 492 12 75 e-mail: zwiedzanie.eos@gkpge.pl strona internetowa: http://solina.pl/zwiedzanie-zapory/

Zalew Soliński to największy sztuczny zbiornik w Polsce/ Jego maksymalna pojemność to ponad 500 000 000 m3 (pięćset milionów metrów sześciennych) wody. Powstał aby uregulować kapryśne wody rzeki San. Zapora która spiętrzyla wodę rzeki San i Solinki to prawdziwe arcydzieło polskiej inżynierii. W liczbach 2 000 000 ton betonu, 2,5 km wewnętrznych korytarzy. Długa jest na 664 metry a wysoka na 82 metry. Dziś zbiornik powstały w sercu Bieszczadów, to serce turystyczne całego regionu, miejsce w którym po górskiej wędrówce zasmakujemy orzeźwienia podczas kąpieli. Budowla ma wiele tajemnic, także mrocznych..

przeczytaj więcej

Skansen w Sanoku i Beksiński

DANE KONTAKTOWE

ARK ETNOGRAFICZNY / SKANSEN: ul. Rybickiego 3 38-500 SANOK (kasa, rezerwacje przewodników) tel. +48 13 493 01 77, +48 13 463 16 72 e-mail: skansen@mblsanok.eu strona internetowa: http://skansen.mblsanok.pl/

Skansen w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, to unikatowa architektura polsko – ukraińska, prezentowana na obszarze 38 ha. Poznamy bliżej kulturę z pogranicza wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski i ich pogórza). Sektory podzielone są pod względem etnograficznym (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie Wschodni, Pogórzanie Zachodni i Dolinianie), a cały obiekt posiada łącznie ponad 160 obiektów. Są to różnego rodzaju: chaty, zabudowania gospodarcze, kuźnie, młyn, wiatraki, szkoła, zajazd, remizy strażackie, i wiele innych. Największe wrażenie robi odtworzony galicyjski rynek, z wiernie odwzorowanymi warsztatami rzemieślników, sklepami i innymi równie ciekawymi obiektami. Przyjedź do Sanoka i poznaj jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie.

Beksiński 

Pierwotnie gotycki, później przebudowany na styl renesansowy zamek to dziś siedziba Muzeum Historycznego w Sanoku, które funkcjonuje od 1934 roku. Co prawda, z dawnej budowli zachowała się jedynie część centralna ale to wciąż obiekt, obok którego nie przechodzi się obojętnie. Zrekonstruowano częściowo wieżę, która pełni obecnie funkcję platformy widokowej a w miejscu dawnego, rozebranego skrzydła zamkowego, zbudowano nową część muzeum. Znajdziemy w niej zbiór dzieł, wszelkie pozostałości prac i poznamy twórczość jednego z najbardziej charyzmatycznych polskich artystów – Zdzisława Beksińskiego. Muzeum to też zbiór najcenniejszych w kraju ikon, kolekcje sztuki współczesnej, sztuki sakralnej kościoła rzymsko-katolickiego, ceramiki pokuckiej, militariów, sarmackiej sztuki portretowej oraz zbiorów archeologicznych. Dla zwiedzających dostępne są także podziemia i dwa niemieckie schrony z lat 1940-1941.

 

 

Spływy pontonowe w Sanoku

ZielonyPonton.pl Paweł Wójcik

tel. +48 697 075 795

e-mail: biuro@pawuk.pl 

strona internetowa: http://zielonyponton.pl/

Bieszczady przede wszystkim kojarzą się z górskimi wycieczkami, tymczasem nasz region daje możliwości skorzystania z różnorodnych atrakcji i wielu możliwości aktywnego wypoczynku.  Po zejściu z gór, zwiedzaniu zabytków Bieszczadzkich polecamy szczególnie jedną z form aktywnego wypoczynku, która łączy ze sobą niemal wszystkie możliwe krajobrazy Bieszczadów : pontonowy lub kajakowy spływ. Woda relaksuje, prąd równo niesie w dół, zmieniają się tylko kolejne szczyty i przesuwają na naszych oczach piękne cerkiewki i wąskie mostki. A dodatkowo nabierzemy opalenizny!

Park Miniatur drewnianych cerkiewek

e-mail: myczkowce@myczkowce-caritas.itl.pl

strona internetowa: http://www.myczkowce.org.pl/

tel. (013) 461-83-70, 461-85-10, 460-88-00 tel. kom. 0 605 106 755

Ogród Biblijny w Myczkowcach jest zaledwie drugim takim obiektem w Polsce, który w niekonwencjonalny sposób przybliża nam Pismo Święte. To zbiór prawie 110 gatunków różnych roślin tworzących to miejsce niezwykle malowniczym i jedynym w swoim rodzaju. Obiekt powstał na przełomie 2009 i 2010 roku i nadal przyciąga dużą ilość chętnych osób do jego zwiedzania. Oprócz Ogrodu Biblijnego ośrodek oferuje inne atrakcje, nie mniej ciekawe. Warto wspomnieć o Centrum Promocji Obszarów Natura 2000, gdzie czeka na nas wystawa zwierząt jakie spotkamy w bieszczadzkich lasach, Centrum Kultury Ekumenicznej i ośrodku jeździeckim Eden.

Bieszczadzka Ciuchcia

Główna stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej  : Majdan 17 38-607 Cisna Tel. (+48) 13 468 63 35 e-mail: biuro@fbkl.pl strona internetowa: http://kolejka.bieszczady.pl/

Jedną z najsłynniejszych kolejek wąskotorowych w Polsce jest legendarna „Bieszczadzka Kolejka Leśna”, kursująca górskimi dolinami z Majdanu koło Cisnej w kierunku połonin do Przysłupia oraz na zachód, wzdłuż słowackiej granicy aż do Balnicy. Co roku podróżują nią rzesze turystów, co czyni ją jedną z największych atrakcji w Bieszczadach.

przeczytaj więcej

Browar Ursa Maior

Centrum Ursa Maior (Dom Wielkiej Niedźwiedzicy)

Uherce Mineralne 122A

38-623 Uherce Mineralne, Polska

tel.: +48 13 461 25 10

tel. kom.: +48 791 146 277

e-mail: biuro@ursamaior.pl

strona internetowa: http://ursamaior.pl/

Ursa Maior to przede wszystkim ciekawe miejsce i inicjatywa, która skupia wokół siebie masę przedsięwzięć. To mikrobrowar, centrum sztuki, kreatywności i designu, które stało się bardzo szybko popularne w Bieszczadach. Centrum stanowi budynek w Uhercach Mineralnych położony przy głównej drodze prowadzącej w Wysokie Bieszczady oraz w kierunku przejścia granicznego w Krościenku. Przestrzeń to 5000 metrów sześciennych, na których znajduje się sala koncertowa Ursa Hall, sklep z produktami regionalnymi i informacją turystyczną oraz Bieszczadzka Wytwórnia Piwa.

Zagroda Żubrów w Bieszczadach

Nadleśnictwo Stuposiany
Stuposiany 4
38-713 Lutowiska
tel./ fax: +48 13 461 00 10
+48 13 461 01 71
+48 13 461 01 73
e-mail: stuposiany@krosno.lasy.gov.pl

Obecna zagroda powstała w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa” i jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 r. zagrodą aklimatyzacyjną nad potokiem Zwir w Nadleśnictwie Stuposiany.  Możemy obserwować żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji w ich naturalnym środowisku ze specjalnie przygotowanych tarasów widokowych. Pokazowa zagroda żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym, ok. 2 km przed miejscowością Muczne.

Pełna Lista Bieszczadzkich atrakcji