Biuro Podróży PAWUK ul. Bieszczadzka 5, 38-540 Zagórz tel. 721 215 453 e-mail: biuro@pawuk.pl
 

ATRAKCJE OKOLIC SANOKA


Mapa ATRAKCJI W BIESZCZADACH – wróć do strony głównej

Witajcie w Bieszczadach!

Aby maksymalnie ułatwić Wam pobyt w naszym regonie przygotowaliśmy dla Was MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI. Nanieśliśmy ich już ponad 200 miejsc! Zakres atrakcji jest bardzo duży, od najważniejszych TOP 10, które każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, poprzez miejsca gdzie spróbujemy lokalnych potraw, serów czy nalewek aż do pomników, zapomnianych pamiątek dawnej historii. Mamy nadzieję że nasza mapa atrakcji będzie dla Was sporym ułatwieniem lub nawet pozwoli na odnalezienie – swoich magicznych Bieszczadów tylko dla siebie, tylko swoich miejsc!

Bunkier Linii Mołotowa
Fabryka Autobusów – Autosan
Kościół Franciszkanów
Ławeczka Dobrego Wojaka Szwejka
Orle Skałki
Park miejski w Sanoku
Punkt widokowy na Górach Słonnych – najwyższych serpentynach w Polsce
Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu
Rynek Galicyjski w Sanoku
Skansen w Sanoku
Skocznie narciarskie w Zagórzu
Sobór Prawosławny p.w. Świętej Trójcy
Spływy pontonowe
Zagórz – Cerkiew Prawosławna
Zagórz – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP z 1750 roku
Zamek Sobień
Zamek w Sanoku, Muzeum Beksińskiego i Galeria Ikon

 


Bunkier Linii Mołotowa

Opis atrakcji

UWAGA! Wchodzenie do wnętrz schronów jest niebezpieczne – mogą wystawać druty elementy konstrukcji a także istnieje możliwość upadku poprzez otwór prowadzący na niższe kondygnację. Wejście do schronów wyłącznie na własną odpowiedzialność .

Linia Mołotowa w Bieszczadach to popularne określenie na sieć radzieckich schronów bojowych zbudowanych wzdłuż granicy z III Rzeszą, wytyczonej po podziale Polski w latach 1939-41. Pierwsze schrony bojowe zaczęły powstawać w roku 1940 aż do napadu Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki. Schrony w większości nie są zagospodarowane do zwiedzania w Bieszczadach, najbliższy kompletny Schron Linii Mołotowa jest w Przemyślu. Można jednak w kilku miejscach w okolicach Leska, Sanoka-Olchowiec, Bykowiec i Załuża zobaczyć zachowane w dobrym stanie schron, półkaponiery artyleryjskie, schrony do ognia czołowego lub mniejsze schrony polowe. Niektóre z nich mają bardzo ciekawą historię. Schrony mają skomplikowaną budowę, są wielokondygnacyjne, a wprawione osoby dostrzegą pozostałości po uzbrojeni, urządzeniach filtro-wentylacyjnych, zapleczu socjalnym lub nawet rysunki montażowe. Gratka dla miłośników historii i militariów. Warto wiedzieć , ze po zachodniej stronie mamy także mniej liczne, niemieckie bunkry i umocnienia. Najlepiej zachowane znajdują się pod murami Zamku w Sanoku.
Punkt Obrony Bóbrka – 2 schrony
Punkt Obrony Zwierzyń – 3 schrony
Punkt Obrony Lesko 15 schronów
Punkt Obrony Załuż – 13 schronów
Punkt Obrony Olchowce 15 schronów
Schrony znajdziemy także w okolicach Tyrawy Solnej, Dobrej, Jabłonicy Ruskiej, Siedlisk, Bartkówki itp.
Bunkry Lini Mołotowa można zwiedzić z przewodnikiem podczas wycieczki FLISACKA PRZYGODA NA SANIE.

Gdzie szukać?

Sugerujemy skorzystać z naszej mapy atrakcji – bunkry są naniesione z dużą dokładnością.

 

POWRÓT DO MAPY  


Fabryka Autobusów – Autosan

Opis atrakcji

 

Dzisiaj logo firmy Autosan, z charakterystycznym bocianem kojarzymy tylko z licznie jeżdżącymi po naszych drogach autobusami. Jednak historia tej firmy od 1832 roku, przez 184 lata udowadnia nam, że prościej jest powiedzieć czym ona się nie zajmowała i może zaskoczyć nie jedną osobę. Wszystko zaczęło się od warsztatu kowalsko-kotlarskiego, który założyli Walenty Lipiński i Mateusz Beksiński. Jednak pierwszym momentem przełomowym był rok 1886, gdy Walenty Lipiński po śmierci współpracownika przekazał swój zakład 29-letniemu synowi – Kazimierzowi Lipińskiemu. Jego wizja przekształciła zwykły warsztat w prawdziwą fabrykę, która od 1890 roku była Fabryką Wagonów i Maszyn Kazimierz Lipiński. Szybko była kojarzona z jakością, a renoma sięgała poza granice naszego kraju. W 1913 r. stała się pierwszym w zaborze austriackim koncernem. Poza pojazdami szynowymi fabryka zajmowała się produkcją maszyn i osprzętu dla przemysłu naftowego, spirytusowego i browarnictwa, kotłów parowych, cystern, żurawi, pogłębiarek, walców drogowych, stalowych łodzi, konstrukcji mostów, wyrobów odlewniczych, czy sikawek strażackich.

To z czym kojarzymy dziś Autosan zaczęło się 1 stycznia 1958 roku gdy oficjalnie stała się Sanocką Fabryką Autobusów Autosan. W tym okresie tylko dwie polskie fabryki wytwarzały autobusy – w Jelczu i Sanoku. Wtedy nadszedł drugi przełomowy moment w historii tej firmy, gdy w 1973 pojawił się kultowy model H9, wpisujący się w historię tamtego okresu i który nadal jest częścią naszego krajobrazu. W naszej historii stał się dokładnie tym czym był dla nas Fiat 126 p. Pod koniec lat siedemdziesiątych firma zatrudniała 7000 pracowników i wytwarzała ponad 4000 autobusów. Dzisiaj kojarzona jest w niemal całej Europie. Do marca 2013 r. Sanok wyprodukował łącznie ponad 109 tys. autobusów. Odkąd sąd gospodarczy postanowił 7 października 2013 r. o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej marka Autosan jest już historią a jej lata świetlności wydaje się mieć za sobą. Jednak to charakterystyczne logo już na zawsze wpisane będzie w naszą historię i być może, jeszcze długo każde z nas będzie nimi podróżować.

UWAGA. Budynek fabryki AUTOSAN nie jest udostępniony do zwiedzania turystów, ale dwa modele autobusów – absolutne klasyki – są czasami eksponowane przez wejsciem do fabryki – są to modela SAN H01 Z 1956 ROKU ORAZ  – AUTOSAN h09 z 1970. 

Wielu ciekawych rzeczy o historii fabryki Autosan dowiesz się na wycieczce  FLISACKA PRZYGODA NA SANIE.

Dane kontaktowe

AUTOSAN sp. z o.o.

ul. Lipińskiego 109
38-500 Sanok

Tel.: +48 13 465 01 26
Fax: +48 13 465 04 00

e-mail: autosan@autosan.eu

strona internetowa: http://www.autosan.pl/

 

POWRÓT DO MAPY  


Kościół Franciszkanów

Opis atrakcji

A bardziej kompleks klasztorny  oo. Franciszkanów pw. Podwyższenia Krzyża  Świętego.  Historia Franciszkanów w Sanoku zaczyna się 1377, keidy to do Sanoka sprowadził ich Władysław Opolczyk. Klasztor znajdował sie wtedy z murami obwarowanego miasta. Pozwolenie na budowę wewnątrz fortyfikacji otrzymali franciszkanie w 1384 dzięki Elżbiecie Bośniaczce. Został zbudowany w latach 1632-1640. Jest to budowla barokowa przebudowywana w latach 1848, 1886, 1905. Warto wejść dojść do środka aby zobaczyć późnobarokowe ołtarze, niezwykle cenny jest także obraz Matki Bożej Pocieszenia -Pani Ziemi Sanockiej. Obraz jest ozdobiony srebrną barokową suknią wykonaną w 1700 roku. Według legendy obraz przywiózł z wyprawy moskiewskiej Krzysztof Tarnowski. Wart uwagi jest też łaskami słynący krzyż z II połowy XVII wieku. znajdujący się w ołtarzu głównym oraz XVII wieczny obraz św. Antoniego. Kaplice zdobią także polichromie Władysława Lisowskiego z 1935-36 oraz XVII wieczne polichromie figuralne. W przedsionku znajdziemy epitafia Ignacego Adama Lewickiego, jego żony Marianny z Tarnowieckich, Marii Amelii z Bruhlów.

Dane kontaktowe

Wejście od strony Rynku i ulicy Franciszkańskiej

Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku 
ul. Franciszkańska 7,  38-500 Sanok,  

tel.: 13 46 32 352
Strona www: www.franciszkanie.esanok.pl

Msze święte w niedziele i święta:

6.45, 8.00, 9.15, 10.30 (z udziałem dzieci), 12.00, 15.00, 19.00

Msze święte w dni powszednie: 6.30, 8.00, 9.00, 18.30

 

POWRÓT DO MAPY  


Ławeczka Dobrego Wojaka Szwejka

Opis atrakcji

Na ulicy 3 maja – popularnie przez Sanoczan zwanej deptakiem siedzi Dobry Wojak Szwejk odlany z brązu. Nie jest to pomnik ale tak zwany atraktor. Upamiętnia on wizytę w Sanoku – tej , co by nie powiedzieć fikcyjnej ale znanej postaci.  Jak pisze Jaroslav Hasek żołnierze z Budziejowickiej Marszkompanii pojawili się w Sanoku na stacji kolejowej 15.VII 1915 roku.  W Sanoku można spędzić pół dnia szukając pamiątek z czasów monarchii AustroWęgierskiej np. nieopodal znajduje się Hotel „pod 3 rózami” – dawniej tzw. dom połączonych rozrywek, Zaułek Dobrego Wojaka Szwejka – pierwsza w Polsce ulica jego imienia, szkoła w której zatrzymała się kompania Szwejka a na sanockim cmentarzu spoczywa nawet Marszałek Fryderyk von Vrocien  – dowódca Twierdzy Budapeszt. Szwejk został odsłonięty w 2003 roku  między innymi w obecności wnuka Jarosłava Haska – Richarda.

  • „na agresję, na podłość,
  • arogancję chciwość, na intrygę
  • i wszelką niegodziwość
  • na chamstwo, głupotę to jest medycyna
  • niebieskich oczu uśmiech zachowac kretyna”
  • Mieczysław Czuma.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Orle skałki

Opis atrakcji

Orle Skałki to bardzo ciekawa wychodnia piaskowcowa – kilkumetrowa skała położona na szczycie Gór Słonnych na wysokości 518 m. n.p.m.. Góry Słonne są częścią pasma tzw. Gór Sanocko Turczańskich. Jest to obszar Parku Krajobrazowego Gór Słonnych  oraz Natury 2000.  Szlaki turystyczne , z których możemy wyjść na Orle Skałki. Cały masyw, z wyjątkiem stoków w okolicy Lisznej (poniżej 400 m n.p.m.), jest porośnięty lasem. Stoki w wielu miejscach, szczególnie w górnych partiach są strome, a w rejonie szczytu znajdują się piaskowcowe wychodnie. Na ramieniu odbiegającym na zachód z głównego wierzchołka usytuowane jest grodzisko. Gdzieniegdzie znajdziemy przecinki w drzewach z widokiem na Sanok lub Liszną.

Jak dojść na Orle Skałki

Szlak czerwony :  Sanok – Biała Góra – Orli Kamień – Słonna (639 m n.p.m.) – Przysłup – Rakowa – Chwaniów – Roztoka, dalej przez Pogórze Przemyskie do Przemyśla

Szlak Żółty: Sanok – Orli Kamień (510 m n.p.m.)

Szlak Niebieski:  Szlak Architektury Drewnianej Sanok – Międzybrodzie – Orli Kamień – Mrzygłód – Ulucz – Dobra – Hołuczków – Słonna (639 m n.p.m.) – Granicka – Sanok

 

POWRÓT DO MAPY  


Park miejski w Sanoku

Opis atrakcji

Park Miejski położony jest w centrum miasta i zajmuje najwyższe jego tereny. Na jego teren możemy wejść z ulic Mickiewicza i Kościuszki. Park założono w 1896 roku. Na szczycie parku w 100 rocznicę urodzin Adama Mickiewicza usypano kopiec z pomnikiem poświęconym wieszczowi. Innemu wybitnemu rodakowi – Fryderykowi Szopenowi poświęcona jest źródełko na stokach parku. Park jest najwyższym punktem Sanoka , a góra na której się znajduje znana jest aż pod 3 nazwami (Aptekarka, Góra parkowa i Stróżnia – 362 m n.p.m.). W Parku posadzono wiele pomnikowych drzew rzadkich gatunków , znajdziemy tutaj między innymi: cisa pospolitego, surmię, daglezję zieloną, sosnę wejmutkę i czarną. Na szczycie w kierunku północnym znajduje się platforma widokowa z której rozpościera się widok na Góry Słonne, Górę Fajkę (Horodyszcze – pierwotny Sanok) oraz dolinę rzeki San.

 

POWRÓT DO MAPY  


Punkt widokowy na Górach Słonnych – najwyższych serpentynach w Polsce

Opis atrakcji

Przez góry Słonne prowadzą najwyższe w Polsce serpentyny – ich różnica wysokości sięga ponad 350 metrów (droga krajowa nr 28 Sanok – Przemyśl). Serpentyny przecinają grań Gór Słonnych pomiędzy Wujskiem i Tyrawą Wołoską. Wykorzystując te walory co roku w kresie letnim co roku przyciągają miłośników rajdów samochodowych. Droga ta wybudowana została w latach 1963-69 na starym austriackim trakcie.  Na tej trasie znajduje się profesjonalnie urządzony taras widokowy z którego rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na przyległe Karpackie Pogórza, Bieszczady, Beskid Niski oraz przy dobrej widoczności i korzystnych warunkach atmosferycznych (zjawisko inwersji powietrza) także Tatry.

 

POWRÓT DO MAPY  


Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu

Opis atrakcji

Ruiny Kościoła i Klasztoru Karmelitów Bosych, to niezwykle malowniczy kompleks barokowych obiektów, murowanych z kamienia i cegły do tego otynkowany. Historia tego miejsca sięga XVIII stulecia kiedy zaczęto jego budowę, a w 1714 roku przybyli tam pierwsi zakonnicy. Obiekt nie miał za sobą łatwej przeszłości, dwa razy musiał być ponownie odbudowywany. W 1772 podczas obrony Konfederatów barskich przed carskimi wojskami, a w 1822 roku ponownie spłonął i zaczął popadać w ruinę. Kapituła Prowincjonalna karmelitów Bosych w Krakowie ostatecznie postanowiła w 1957 roku odbudować klasztor i od tamtego czasu przechodził liczne przebudowy. Obecnie w jego skład wchodzi Kościół p.w. Zwiastowania NMP zbudowany w latach 1714-1724, dobudowano do niego fasadę do pierwotnego prezbiterium, przenosząc lokalizację ołtarza o 180 stopni. We wnętrzu zachowały się freski pochodzące z połowy XVIII wieku, budynek klasztoru (zbudowany przed 1726 r., na planie prostokąta, z wewnętrznym wirydarzem – foresteria), budynek dla gości pochodzący z I ćw. XVIII w. – szpital (przytułek dla weteranów wojskowych) ufundowany w 1713 r. – budynki gospodarcze (z których zachowały się fragmenty murów wozowni), ogród klauzurowy i głęboka studnia klasztorna. Z muru obronnego zachowała się brama północna z budynkiem straży, fragmenty zachodniej baszty oraz fragmenty murów od strony północnej i zachodniej. To miejsce pełne tajemnic i licznych legend, które warto poznać więc jeśli szukasz atrakcji w pobliżu Leska, Sanoka i Zagórza to miejsce powinno Cię zainteresować.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Rynek Galicyjski w Sanoku

Opis atrakcji

Galicyjski Rynek  to sektor przedstawiający dawne małe galycjskie miasteczo z okresu XIX i początku XX wieku, który jest częścią  Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Sektor został oficjalnie otwarty 16 września 2011 roku przez ministra  Bogdana Zdrojewskiego. W obrębie rynku pokazane są przykłady galicyjskiej urbanizacji miasteczek występujących na terenie 13  podkarpackich  miejscowości Między innymi z z  Dębowca,  Jaślisk,  Sanoka,  Jaćmierza,  Niebylca,  Jedlicza,  Birczy,  Rybotycz,  Sokołowa,  Brzozowa  i  Starej Wsi  oraz tradycyjne obiekty z  Ustrzyk Dolnych, w tym dom  żydowski  i remiza z  Golcowej. Każdy obiekt sanockiego skansenu stanowiący zabudowę rynku wedle swojej funkcji został wyposażony w stosowne meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy, i wypoczynku mieszkańców  galicyjskiego  miasteczka. Warto dodać że w okresie sezonu turystycznego niektóre z punktów obsługiwane sa przez pracowników skansenu w oryginalnych strojach z epoki np. zegarmistrz, aptekarz, urzędnik pocztowy, Żyd grajacy na katarynce. Prawdziwa podróż w czasie.

Godziny otwarcia

od 1 do 30 kwietnia w godz. od 9:00 do 16:00
od 1 maja do 30 września w godz. od 8:00 do 18:00
od 1 października do 31 października w godz. od 8:00 do 16:00
od 1 listopada do 31 marca w godz. od 9:00 do 14:00

Wystawy stałe i czasowe
(Ikony, Bogdańscy – rodzina malarzy z Jaślisk,
Judaika i sztuka sakralna
w zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku)
otwarte są w okresie od 1 maja do 31 października
od wtorku do niedzieli w godz. od 900 do 1630

Obiekty ekspozycyjne na Galicyjskim Rynku dostępne są dla zwiedzających bezpłatnie codziennie w określonych godzinach

Dane kontaktowe
PARK ETNOGRAFICZNY / SKANSEN:
ul. Rybickiego 3
38-500 SANOK
(kasa, rezerwacje przewodników)
tel. +48 13 493 01 77, +48 13 463 16 72
e-mail: skansen@mblsanok.eu

strona internetowa: http://skansen.mblsanok.pl/

POWRÓT DO MAPY  


Skansen w Sanoku

Opis atrakcji

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, to unikatowa architektura polsko – ukraińska, prezentowana na obszarze 38 ha. Poznamy bliżej kulturę z pogranicza wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski i ich pogórza). Sektory podzielone są pod względem etnograficznym (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie Wschodni, Pogórzanie Zachodni i Dolinianie), a cały obiekt posiada łącznie ponad 160 obiektów. Są to różnego rodzaju: chaty, zabudowania gospodarcze, kuźnie, młyn, wiatraki, szkoła, zajazd, remizy strażackie, i wiele innych. Największe wrażenie robi odtworzony galicyjski rynek, z wiernie odwzorowanymi warsztatami rzemieślników, sklepami i innymi równie ciekawymi obiektami. Przyjedź do Sanoka i poznaj jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie.

Godziny otwarcia

od 1 do 30 kwietnia w godz. od 9:00 do 16:00
od 1 maja do 30 września w godz. od 8:00 do 18:00
od 1 października do 31 października w godz. od 8:00 do 16:00
od 1 listopada do 31 marca w godz. od 9:00 do 14:00

Wystawy stałe i czasowe
(Ikony, Bogdańscy – rodzina malarzy z Jaślisk,
Judaika i sztuka sakralna
w zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku)
otwarte są w okresie od 1 maja do 31 października
od wtorku do niedzieli w godz. od 900 do 1630

Obiekty ekspozycyjne na Galicyjskim Rynku dostępne są dla zwiedzających bezpłatnie codziennie w określonych godzinach

Dane kontaktowe
PARK ETNOGRAFICZNY / SKANSEN:
ul. Rybickiego 3
38-500 SANOK
(kasa, rezerwacje przewodników)
tel. +48 13 493 01 77, +48 13 463 16 72
e-mail: skansen@mblsanok.eu

strona internetowa: http://skansen.mblsanok.pl/

POWRÓT DO MAPY  


Skocznie narciarskie w Zagórzu

Opis atrakcji

Kompleks skoczni narciarskich w Zagórzu, na których trenują zawodnicy ZTN Zagórz oraz ZTS Zakucie Zagórz, to trzy obiekty o punktach konstrukcyjnych:  K 40, K 20 oraz K 10. Modernizację przeszedł w 2004 roku, kiedy skocznia K 31 została przebudowana na K 40 i dobudowano K 20 i K 10. Wszystkie pokryte są igielitem. W sezonie zimowym 2004/2005 oraz 2005/2006 na obiekcie organizowane były konkursy w ramach Lotos Cup, uznane za najlepsze z ich cyklu. W planach jest budowa normalnej skoczni o punkcie konstrukcyjnym K85 w ramach Programu Rozwoju Skoków Narciarskich Polskiego Związku Narciarskiego.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Sobór Prawosławny p.w. Świętej Trójcy

Opis atrakcji

Cerkiew znajduje się nieopodal Zamku w Sanoku. Należy do  dekanatu Sanok  diecezji przemysko-gorlickiej  Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Sobór mieści się w  Sanoku  przy  ulicy Zamkowej  14. Pochodzi z 1784 roku i pierwotnie była cerkwią grecko-katolicką. W 1827 roku dobudowano oraz poświęcono przy cerkwi dzwonnicę. Po przyjęciu w 1956 r. prawosławnego kapłana, rozpoczęto odprawianie nabożeństw prawosławnych. 6 września 1983 r. świątynię podniesiono (po raz drugi w dziejach) do rangi katedry, a w 1996 r. – archikatedry, obecnie w 2016 biskup urzęduje w Gorlicach . We wnętrzu znajduje się  kompletny ikonostas. Pochodzi z 2 poł XIX wieku. Ołtarze boczne uzupełniają ikonostas, pochodzą z XVIII wiek. W lewym ołtarzu bocznym ikona Przenajświętszej Bogurodzicy, zwana także ikoną Matki Bożej Sanockiej z XVII wieku wpisana przez Cerkiew Prawosławną do rejestru Ikon Cudownych. Po prawej stronie Ikona przedstawiająca Trójcę św. Obok cerkwi znajduje się kamienica zbudowana w latach 1905-8. Mieści się w niej kancelaria diecezjalna. W pomieszczeniach dawnej parafii greckokatolickiej,  miało swoją siedzibę  się założone w 1931 r. muzeum łemkowskie.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Spływy pontonowe

Opis atrakcji

Bieszczady przede wszystkim kojarzą się z górskimi wycieczkami, tymczasem nasz region daje możliwości skorzystania z różnorodnych atrakcji i wielu możliwości aktywnego wypoczynku.  Po zejściu z gór, zwiedzaniu zabytków Bieszczadzkich polecamy szczególnie jedną z form aktywnego wypoczynku, która łączy ze sobą niemal wszystkie możliwe krajobrazy Bieszczadów : pontonowy lub kajakowy spływ. Woda relaksuje, prąd równo niesie w dół, zmieniają się tylko kolejne szczyty i przesuwają na naszych oczach piękne cerkiewki i wąskie mostki. A dodatkowo nabierzemy opalenizny!

przeczytaj więcej

Godziny otwarcia

SEZON LETNI KONTAKT: 9:00 – 18:00

(od 20 czerwca do 30 września)

GODZINY SPŁYWÓW:

10:00, 14:00

Dane kontaktowe

Biuro Podróży BTK PAWUK

tel.  +48 721 215 453

tel. +48 697 075 795

e-mail: biuro@pawuk.pl 

strona internetowa: http://zielonyponton.pl/

POWRÓT DO MAPY  


Zagórz – Cerkiew Prawosławna

Opis atrakcji

Murowana cerkiew filialna p.w. Św Michała Archanioła- prawosławna. Pochodzi z 1836 roku i do drugiej wojny była cerkwią grecko-katolicką. Po wojnie i wysiedleniu Greko-katolików ulokowano tutaj magazyn nawozów sztucznych. Od 1956 roku służy wiernym prawosławnym. Od wschodu dostawiona jest trójkondygnacyjna wieża, której zwieńczenie oraz ostatnia kondygnacja jest drewniana. We wnętrzu płaskie stropy i chór muzyczny spoczywający na dwóch drewnianych kolumnach. Ikonostas jest współczesny cerkwi.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Zagórz – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP z 1750 roku

Opis atrakcji

Późnobarokowy kościół parafialny w Starym Zagórzu zbudowany został w drugiej ćwierci XVIII wieku, przypuszczalnie z wykorzystaniem murów dawnej gotyckiej kaplicy. Wg niektórych legend kaplica miała być wzniesiona z rozkazu Króla Kazimierza Wielkiego. Podczas I wojny światowej w 1915 budynek został częściowo spalony. Był odnawiany w 1925 i w 1963. Jest to budowla późnobarokowa. We wnętrzu barokowy ołtarz główny zwieńczony figurą przedstawiającą scenę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Centralnym punktem ołtarza jest łaskami słynący późnogotycki obraz Zwiastowania Najświętszej Marii Panny – jest to najstarszy obraz w Bieszczadach.   Od 1 lipca 2007 kościół ma status sanktuarium Matki Boskiej Nowego Życia.

 

POWRÓT DO MAPY  


Zamek Sobień

Opis atrakcji

Na wzgórzu nad Sanem w miejscowośći Załuż znajdują się ruiny dawnego zamku rodziny Kmitów. Początki warowni strzegącej szlaku wzdłuż doliny  Sanu  sięgają XIII wieku. Na przełomie XIII i XIV wieku powstał tu murowany zamek. W dokumentach pojawił się po raz pierwszy jako  Soban, stanowiąc własność królewską. W roku 1389 zamek został nadany przez  Władysława Jagiełłę  rycerskiemu rodowi  Kmitów.  Prawdopodobie tutaj odbywała się uczta weselna Króla Władysława Jagiełły podczas zaślubin z 3 żoną – Elżbietą Granowską z Pileckich (2 maja 1417). Zamek Sobień został zniszczony w  1474  roku prawdopodobnie przez wojska węgierskie, choć informacja ta jest dyskusyjna. Od tego momentu zamekzaczął popadać w ruinę a rodzina Kmitów w 1515 roku zaczęła budowę kolejnej rezydencji – w Lesku. Wzgórze ma dobre alory strategiczne , dlatego w okresie I wojny światowej wybudowano pod nim 2 bunkry linii Mołotowa a  9 na  10 maja  1946  r. pod wzgórzem Sobienia rozegrała się jedna z większych potyczek partyzanckich po II wojnie światowej. Dowodzony przez kapitana Jarosza pociąg pancerny  Panzertriebwagen 16  stoczył bój z połączonymi sotniami  Bira, Stacha i  Chrina, które zaatakowały posterunki SOK na odcinku  Załuż  – Olszanica. Dziś można zwiedzać ruiny, zachowały się mury, pozostałości budynków mieszkalnych a samo wzgórz jest objęte rezerwatem

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Zamek w Sanoku, Muzeum Beksińskiego i Galeria Ikon

Opis atrakcji

Pierwotnie gotycki, później przebudowany na styl renesansowy zamek to dziś siedziba Muzeum Historycznego w Sanoku, które funkcjonuje od 1934 roku. Co prawda, z dawnej budowli zachowała się jedynie część centralna ale to wciąż obiekt, obok którego nie przechodzi się obojętnie. Zrekonstruowano częściowo wieżę, która pełni obecnie funkcję platformy widokowej a w miejscu dawnego, rozebranego skrzydła zamkowego, zbudowano nową część muzeum. Znajdziemy w niej zbiór dzieł, wszelkie pozostałości prac i poznamy twórczość jednego z najbardziej charyzmatycznych polskich artystów – Zdzisława Beksińskiego. Muzeum to też zbiór najcenniejszych w kraju ikon, kolekcje sztuki współczesnej, sztuki sakralnej kościoła rzymsko-katolickiego, ceramiki pokuckiej, militariów, sarmackiej sztuki portretowej oraz zbiorów archeologicznych. Dla zwiedzających dostępne są także podziemia i dwa niemieckie schrony z lat 1940-1941.

Godziny otwarcia

od 2 listopada do 31 marca
pon. 8:00 – 12:00
wt. 9:00 -“ 17:00
śr. 9:00 – 17:00
czw. 9:00 – 15:00
pt. 9:00 – 15:00
sob. 9:00 – 15:00
niedz. 9:00 – 15:00

od 1 kwietnia do 31 października
pon. 8:00 – 12:00
wt. 9:00 – 17:00
śr. 9:00 – 17:00
czw. 9:00 – 17:00
pt. 9:00 – 17:00
sob. 9:00 – 17:00
niedz. 9:00 – 17:00

Dane kontaktowe
Muzeum Historyczne w Sanoku
ul. Zamkowa 2
38-500 Sanok

e-mail: sekretariat.muzeum@interia.pl
lub: sanok.muzeum@gmail.com

strona internetowa: http://www.muzeum.sanok.pl/

POWRÓT DO MAPY  


 

 

 

 

 

Informacja Turystyczna/ IT

Zadzwoń, doradzimy w kwestii wycieczek lub zagospodarowania czasu w słoneczne i deszczowe dni.

 +48 697 075 795

  • Paweł Wójcik
  • licencjonowany przewodnik górski

 

Biura Informacji Turystycznej

w bieszczadzkich miejscowościach:

 

Cisna

Gminne Centrum Informacji Turystycznej
38-607 Cisna
tel:13 468 64 65

Wetlina

Centrum Informacji Turystycznej
tel:500 047 743
Czynne sezonowo w wakacje, 30m od sklepu ABC.

Komańcza

Centrum Promocji i Informacji Turystycznej
 Komańcza 166 
13 467 70 76

Lutowiska

Gminne Centrum Informacji
Lutowiska 14 przy Urzędzie Gminy
tel:13 461 03 13

Lesko

Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej
38-600 Lesko, ul. Rynek 
tel:13 469 66 95

Polańczyk

Centrum Informacji Turystycznej
38-610 Polańczyk, ul. Wiejska 2

tel:13 470 30 28

Sanok

Centrum Informacji Turystycznej
38-500 Sanok , ul. Rynek 14
tel:13 464 45 33

Ustrzyki Dolne

Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji Turystycznej
38-700 Ustrzyki Dolne, ul. Rynek 16
tel:13 471 11 30