WAKACYJNE WYCIECZKI JEDNODNIOWE

Wycieczki odbywają się  regularnie w okresie wakacyjnym.

 

DREZYNY ROWEROWE W BIESZCZADACH

O DREZYNACH – czyli jak to się zaczęło?

W Bieszczadach powstaje nowa atrakcja! Pierwsza w Polsce wypożyczalnia drezyn rowerowych. Bieszczady mają bogatą historię związaną z koleją. Po raz pierwszy ciuchcia zaczęła ciągnąć wagony krętymi dolinami rzek już w 1874 roku. Powstały przy tej okazji dwa tunele kolejowe, z czego jeden – pod Przełęczą Łupkowską – jest do dziś największym w Polsce. W Zagórzu – gdzie znajduje się nasze Biuro Podróży – powstał ważny węzeł kolejowy z dwoma dworcami kolejowymi oddalonymi od siebie o niespełna kilometr. Koleją w zacofane Bieszczady przyjechały technologie, nowinki cywilizacyjne i społeczne, przyjechały idee i różne cenne dobra.

 STACJA UHERCE MINERALNE

Drezyny rowerowe w Bieszczadach - zbójnicka przygoda (14)

Największa w Polsce turystyczna wypożyczalnia drezyn rowerowych na odcinku 50 km linii kolejowej 108 od Zagórza do Krościenka z bazą w Uhercach Mineralnych.

drezynylogo

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe zostały uznane za

NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY

Województwa Podkarpackiego 2015 oraz Polski 2015


 

Oficjalna Strona Bieszczadzkich drezyn rowerowych:

drezynyrowerowe.pl

rezerwacje@drezynyrowerowe.pl

CENA ZA WYPOŻYCZENIE:: 108 zł (linia numer 108) za czteroosobową drezynę.

WYCIECZKA JEDNODNIOWA – ZBÓJNICKA PRZYGODA NA DREZYNACH

Zabierzemy Was na ZBÓJNICKA PRZYGODĘ, w miejsca wyjątkowe w BIESZCZADACH. Tam, gdzie w drodze w bardziej znane Bieszczadzkie destynację omijamy nieświadomie prawdziwe perełki i ukryte atrakcje! Zapraszamy Was na Zbójnicką Przygodę na drezynach rowerowych! Ten program to absolutna NOWOŚĆ , którą dodatkowo uatrakcyjniliśmy o napad zbójnickiej grupy, która zabiera bogatym i rozdaje biednym :). Zbóje opowiedzą nam swoją historię pod ruinami Sobieńskiego zamku i obdarują „szczęściem” na dalszą drogę! Dalej zwiedzimy Sanok – skarbiec Bieszczadów, ze wzgórzem zamkowym, gdzie chętni spróbują karpackiego jadła lub odwiedzą galerię Zdzisława Beksińskiego. Na koniec klasztor w Zagórzu, gdzie według legendy skryć się miał Zbójnik Ugarek! Wspaniała przygoda dla dzieci , dorosłych i wytrawnych turystów – ogromna dawka wiedzy, pozytywnych emocji i aktywnego wypoczynku!ROZKŁAD JAZDY DREZYN – STACJA UHERCE MINERALNE

Stacja Uherce Mineralne (tam i z powrotem) ważny od 25.06.2016 do 31.08.2016:

9.00  Uherce Mineralne – Łukawica – Uherce Mineralne 18 km, 2,5 godz. koszt 108 zł/drezyna
9.30  Uherce Mineralne – Jankowce – Uherce Mineralne 12 km, 1,5 godz. koszt 108 zł/drezyna
11.30 Uherce Mineralne – Stefkowa – Uherce Mineralne 14 km, 2 godz. koszt 108 zł/drezyna
12.00 Uherce Mineralne – Olszanica – Uherce Mineralne 8,5 km, 1 godz. koszt 90 zł/drezyna
14.00 Uherce Mineralne – Jankowce – Uherce Mineralne 12 km, 1,5 godz. koszt 108 zł/drezyna
14.30 Uherce Mineralne – Olszanica – Uherce Mineralne 8,5 km, 1 godz. koszt 90 zł/drezyna
16.00 Uherce Mineralne – Stefkowa – Uherce Mineralne 14 km, 2 godz. koszt 108 zł/drezyna
16.30 Uherce Mineralne – Olszanica – Uherce Mineralne 8,5 km km, 1 godz. koszt 90 zł/drezyna
18.00 Uherce Mineralne – Jankowce – Uherce Mineralne 12 km, 1,5 godz. koszt 108 zł/drezyna

Stacja Ustrzyki Dolne (tam i z powrotem) ważny od 10.07.2017 do 31.07.2017:

9.05   Ustrzyki Dolne – Krościenko – Ustrzyki Dolne 16 km, 2 godz. koszt 108 zł/drezyna
11.35 Ustrzyki Dolne – Krościenko – Ustrzyki Dolne 16 km, 2 godz. koszt 108 zł/drezyna
14.05 Ustrzyki Dolne – Krościenko – Ustrzyki Dolne 16 km, 2 godz. koszt 108 zł/drezyna
16.35 Ustrzyki Dolne – Krościenko – Ustrzyki Dolne 16 km, 2 godz. koszt 108 zł/drezyna


BIESZCZADZKIE DREZYNY ROWEROWE – GALERIA


WIELKIE OTWARCIE DREZYN ROWEROWYCH – WIDEO


Kossak Franciszek Józef I w Łupkowie

Trochę Historii – Kolej w Bieszczadach

W hermetycznym górskim świecie kolej była czymś niemal nadprzyrodzonym. Bieszczadzką koleją podróżowały znane osobistości, jak np. Najjaśniejszy Pan, cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef I, którego na stacji w Łupkowie uwiecznił na płótnie Kossak. Jechał bieszczadzką koleją – jak chce literatura – najbardziej znany poddany Franciszka Józefa – tyle że już II -ego, także Józef … Szwejk! W okresie obu wojen światowych kolej odegrała ogromną rolę. Transport wojsk i połączenie do Twierdzy Przemyśl podczas I wojny światowej oraz obecność pociągów pancernych i budowa wzdłuż niektórych odcinków stałych umocnień podczas II wojny, pozostawiły ślady do dziś.

Pociąg pancerny, walczący w Bieszczadach w latach 45-47 źródło: odkrywca.pl

Kolej po wojnie była bodaj najwygodniejszym środkiem transportu w Bieszczady, a pociągi relacji Zagórz jeździły z różnych krańców Polski. Pociągiem dojeżdżało się do Zagórza i właśnie z tego miejsca zaczynało się penetracje bardziej dzikich terenów. Stąd też zyskał sobie Zagórz miano bramy w Bieszczady. Niestety w ciągu ostatniej dekady kondycja polskich kolei podupadła. Do Zagórza przestały jeździć pociągi, nie mówiąc już o kierunku Komańczy czy Ustrzyk Dolnych. Tutaj przez jakiś czas kursował na trasie Ustrzyki – Hyrów pociąg o pieszczotliwej nazwie „Przemytnik”, ale i on stanął gdzieś na peronie i już nie jeździ. Życie na kolei bieszczadzkiej już niemal całkiem zamarło – a szkoda, bo widokowo to jeden z najciekawszych odcinków żelaznych dróg w Polsce.

Pomysł na ożywienie kolei

Pojawiło się jednak światełko w tunelu … i nie był to pociąg! To drezyna i to rowerowa! Pomysł narodził się w głowie Janusza Demkowicza, właściciela „Zagrody Magija w Orelcu” – kultowego już miejsca wypoczynku dla bardziej wymagających turystów. Janusz oferuje tam noclegi w starych drewnianych chatach przeniesionych z różnych stron Bieszczadów i Pogórzy.

Janusz wpadł na pomysł, aby ożywić 130-letnią linię kolejową. Inspiracją były podobne – zapomniane linie kolejowe na zachodzie Europy, które udało się przywrócić do życia i stworzyć wspaniały i oryginalny produkt turystyczny. Przedsięwzięcie jednak okazało się niełatwe, zwłaszcza ze względów formalnych, ponieważ pomysłodawca zmierzył się z przeszkodami formalnymi przypominającymi wprowadzenie na polskie tory pociągów Pendolino. Dzięki uporowi i zaangażowaniu udało się!

Pomoc okazały Polskie Linie Kolejowe oraz gmina Olszanica, która właśnie od PLK przejęła nieczynną linię 108 z Zagórza do Krościenka, a następnie przekazała w użyczenie bieszczadzkiemu przedsiębiorcy. Linia 108 to nie tylko 46 km odcinek torów, ale także cała infrastruktura, dworce, dyżurki, wiadukty, której wartość oszacowano na 3 mln zł.10974246_1603404796561960_4119970614343409582_o

Drezyny rowerowe

Drezyny rowerowe to lekka – 4 osobowa konstrukcja napędzana przez 2 „kolejowych rowerzystów”. Takich drezyn w wypożyczalni będzie aż 50! W początkowej fazie będą jechać obok siebie i formułować  grupę przypominającą „pociąg”. Opracowano bezpieczny sposób przekraczania skrzyżowań z drogami w takim „konwoju”, który nota bene jest już wypróbowany w krajach Europy Zachodniej.TRASA Uherce – Zagórz

Centralną częścią linii 108 jest stacja w Uhercach Mineralnych, która dzieli odcinek na dwa niemal równe kawałki! My w szczególności polecamy trasę w kierunku Zagórza, gdzie znajduje się siedziba naszego Biura Podróży. Zaraz po starcie przejeżdżać będziemy wzdłuż rezerwatu „Bobry w Uhercach”, spoglądać  z góry na żeremia i meandrującą rzekę Olszanicę. Już po kilkunastu minutach na trasie przejedziemy przez tunel kolejowy Kostrzyń pod drogą krajową nr 84 – jeden z dwóch w Bieszczadach! Dalej na horyzoncie będziemy mieć Góry Słonne i jechać w kierunku Bezmiechowej, najbardziej znanego bieszczadzkiego szybowiska. Do Bezmiechowej tory jednak nie prowadzą, przejedziemy do Jankowiec  i Monasterca, gdzie drezynami przejedziemy powyżej dawnej cerkwi w tej miejscowości. Tutaj żelazna droga biegnie już wzdłuż Sanu. Niedaleko znajduje się najciekawszy punkt widokowy na trasie na wzgórzu Sobień – z ruinami zamku rodziny Kmitów i rezerwatem przyrody. Niemal w tym samym miejscu dobrze zachowane pozostałości po radzieckich umocnieniach z okresu II wojny światowej – tzw. Linii Mołotowa, o których dokładnie opowie przewodnik. Na koniec przekroczymy szeroki San i zatrzymamy się w bardzo charakterystycznym miejscu – małej delcie pomiędzy Sanem i Osławą – dwoma największymi rzekami w Bieszczadach.

Nawet dla znawców Bieszczadów widok z pozycji torów i drezyny zapewni całkiem nowe, nieznane dotąd widoki. Dla tych, którzy kochają turystykę aktywną proponujemy właśnie w tym miejscu przesiąść się na pontony i popłynąć dalej do Sanoka!

baner spływy !

Propozycje naszych wycieczek

DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH:

pakietynautraLwów szwejk-przemyśl węgry słowacja