Ukraina – dla Polaków była zawsze czymś pociągającym i tajemniczym, owianym legendami i klimatem nostalgii. To ziemia, która ich intryguje, inspiruje, zachwyca, ale też napawa lękiem.

Czym jest naprawdę Ukraina, nie tylko ta z kart powieści, z wierszy, piosenek, podręczników do historii czy wreszcie wspomnień rodziny lub znajomych?

Ukraina – to kraj z duszą, a właściwie z wieloma duszami. Polacy dostrzegają zazwyczaj tylko jedną z nich, tą lwowską, zachodnią, z jednej strony proeuropejską, z drugiej bardzo konserwatywną. Ale ukraińska dusza to znacznie bardziej złożony i wieloznaczny idiom. Jakże inny od lwowskiej Galicji jest Wołyń czy – a może nawet zwłaszcza – Zakarpacie, choć to ziemie leżące również na zachodzie kraju. Cóż dopiero mówić Podolu, Kijowszczyźnie, Zaporożu, Hetmańszczyźnie, Chersońszczyźnie, Słobożańszczyźnie, Tawrii, Donbasie, Krymie, Budżaku czy o szczególnym zjawisku kultury miejskiej jakim była i jest Odessa.

Wiele z tych nazw brzmi egzotycznie i tajemniczo pobudzając podsyconą przez literaturę wyobraźnię. Warto poznać ten kraj choćby częściowo, aby skonfrontować to co zobaczymy z własnymi wyobrażeniami. Zaręczamy, że to co ujrzycie, przerośnie oczekiwania pozostawiając wrażenie niedosytu i pragnienie dalszego odkrywania tej bliskiej nam a zarazem jakże odległej krainy.

Wycieczki do Lwowa już od 39 zł (własny transport)