Biuro Podróży PAWUK ul. Bieszczadzka 5, 38-540 Zagórz tel. 721 215 453 e-mail: biuro@pawuk.pl
 

ATRAKCJE OKOLIC SOLINY I POLAŃCZYKA


Mapa ATRAKCJI W BIESZCZADACH – wróć do strony głównej

Witajcie w Bieszczadach!

Aby maksymalnie ułatwić Wam pobyt w naszym regonie przygotowaliśmy dla Was MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI. Nanieśliśmy ich już ponad 200 miejsc! Zakres atrakcji jest bardzo duży, od najważniejszych TOP 10, które każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, poprzez miejsca gdzie spróbujemy lokalnych potraw, serów czy nalewek aż do pomników, zapomnianych pamiątek dawnej historii. Mamy nadzieję że nasza mapa atrakcji będzie dla Was sporym ułatwieniem lub nawet pozwoli na odnalezienie – swoich magicznych Bieszczadów tylko dla siebie, tylko swoich miejsc!

Cerkiew w Górzance
Indiańska wioska
Krupówki bieszczadzkie
Muzeum Kultury Bojkowskiej
Park Linowy
Polańczyk cypel
Punkt widokowy w Polańczyku
Rejs statkiem po Zalewie Solińskim – Port Solina
Szlaki piesze w rejonie Jeziora Solińskiego
Wycieczki z Polańczyka
Wypożyczalnie rowerów
Zapora w Solinie
Zatoka Drewniana – Bulb, Tyrolka i Wakepark
Zwiedzanie wnętrza Zapory w Solinie


Cerkiew w Górzance

Opis atrakcji

Pzy drodze prowadzącej z Wołkowyji do Baligrodu, znajdziemy dawną drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. św. Paraskewy. Budowę stojącej do dziś cerkwi rozpoczęto w 1835 roku, wcześniej w jej pobliżu stała inna drewniana cerkiew. Fundatorem nowej był właściciel Górzanki – Feliks Giebułtowski (inne źródła mówią, że był to Piotr Glajzer). W 1912 roku została odnowiona i od roku 1948 funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki. Na początku filialny a od 1969 jako parafialny pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Wewnątrz znajdują się fragmenty rzadko spotykanego ikonostasu w formie płaskorzeźbionych figur, dwa ołtarze boczne, ołtarz główny z czasu budowy cerkwi, dwa ludowe krzyże procesyjne z XIX wieku, późnobarokowy krucyfiks z XVIII wieku oraz dwa cynowe lichtarze – z tego samego wieku, a w nawie rzeźbione konfesjonały.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Indiańska wioska

Opis atrakcji

Indiańska wioska to atrakcja, organizowana w okolicach miejscowości Bukowiec. Zobaczymy indiańskie namioty Tipi, stroje, broń (łuki, tomahawki, rewolwery, maczugi) czy przedmioty codziennego uzytku. Można również spróbować własnych sił m.in. w strzelaniu z łuku.

Dane kontaktowe

Hotel Zefir SPA***

tel: 515 237 490

strona internetowa: http://hotel-zefir.pl/portfolio/bukowiec/

 

POWRÓT DO MAPY  


Krupówki bieszczadzkie

Opis atrakcji

Jest to dojście do zapory o długości ok. 500 metrów, które jest jednocześnie największym skupiskiem budek w których możemy kupić wszelkiego rodzaju pamiątki z naszego regionu. Oprócz fast foodów, możemy znaleźć dużo ciekawsze rzeczy. Znajdziemy wykonane ręcznie pamiątki, bizuterię czy spróbujemy lokalnych serów.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Muzeum Kultury Bojkowskiej

Opis atrakcji

Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie to inicjatywa, która ma uchronić od zapomnienia dziedzictwo największej grupy górali ruskich. Miejsce przeniesie każdego odwiedzjącego w dawne czasy Bojków, które są integralnie związane z korzeniami bieszczadzkiej kultury. Muzeum powstało w 2013 roku przy współpracy z Gminą Solina a jego początki sięgają lat 70–tych, kiedy obecny kustosz muzeum Stanisław Drozd wspólnie z mieszkańcami zaczął gromadzić swoje pierwsze prywatne zbiory. Eksponaty to ogromny zbiór: przedmiotów, strojów, dokumentów, nagrań i relacji prezentujących codziennie życie dawnych mieszkańców Myczkowa od momentu ich urodzenia aż do śmierci.

Godziny otwarcia

od wtorku do soboty w godzinach 09:30 – 15:30

Dane kontaktowe

MUZEUM KULTURY BOJKÓW W MYCZKOWIE

tel.:13 463 15 69

e-mail: muzeum.myczkow@op.pl

strona internetowa: http://myczkow-bojkowie.pl.tl/

POWRÓT DO MAPY  


Park Linowy 

Opis atrakcji

Bieszczadzki Park Linowy „KAMIKAZE” funkcjonuje przy Ośrodku Wypoczynkowym „Nad Solinką” od 2009 r. Obiekt położony w pobliżu rzeki, to: 22 platform i przeszkód linowych (mostki, belki, kładki, pętle, siatki, drabinki oraz tyrolka) o różnym poziomie trudności, zainstalowanych na drzewach (na wysokości od 1 do 15 m) przygotowane dla każdej osoby bez względu na stopień sprawności fizycznej. Dotyczy to również dzieci o minimalnym wzroście 140 cm (z rękami uniesionymi do góry) i za pisemną zgodą rodziców.

Dane kontaktowe

PARK LINOWY KAMIKAZE

Dołżyca 34, 38-607 Cisna

Tel: 507 701 092

Tel: 887 777 866

e-mail: poczta@nadsolinka.pl

strona internetowa: http://www.nadsolinka.pl/Parklinowy

 

POWRÓT DO MAPY  


Polańczyk cypel

Opis atrakcji

Cypel w Polańczyku to tak naprawdę duży półwysep głęboko wcinający się w wody Zalewu Solińskiego. Zlokalizowany jest na nim główny deptak oraz cała część uzdrowiskowa miejscowości. Wzdłuż ulicy Zdrojowej znaleźć można liczne sklepy z pamiątkami, restauracje, bary, cukiernie, ośrodki wypoczynkowe i sanatoria. Znajduje się tam również amfiteatr – miejsce licznych koncertów i imprez kulturalnych. Ulica kończy się dużym parkingiem, z którego już tylko kilka kroków dzieli nas od plaży, przystani i wypożyczalni sprzętu wodnego.

 

POWRÓT DO MAPY  


Punkt widokowy w Polańczyku

Opis atrakcji

Punkt położony na cyplu, nad Zalewem Solińskim, to niewątpliwie ciekawe miejsce jeśli chcemy zobaczyć rozległą panoramę na Bieszczady Wysokie, Jezioro Solińskie i jego otoczenie. Można dojrzeć z tego punktu: Smerek (1222 m n.p.m.), Łopiennik (1069 m n.p.m.), Trohaniec 9939 m n.p.m.), Magóre Łomiańską (1016 m n.p.m.) oraz pasma górskie, Połoninę: Caryńską (1297m n.p.m.) i Wetlińską (1255 m n.p.m.). Do punktu dojdziemy ulicą Zdrojową, znajduje się 400 metrów przed końcem ulicy i ośrodkiem WOPR.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Rejsy statkiem po Zalewie Solińskim

Opis atrakcji

Rejsy po Jeziorze Solińskim zwykle odbywają się od kwietnia do końca października (lub dłużej, jeżeli pozwalają na to warunki pogodowe). Organizowane są codziennie i są idealnym rozwiązaniem jeśli chcemy poznać historię jeziora i okolic z pomocą przewodnika. To także dobra propozycja w szczególności dla grup zorganizowanych. Wszystkie potrzebne informacje znajdą Państwo w danych kontaktowych.

Dane kontaktowe

Port Solina

Solina Góra Jawor (zlokalizowany jest w miejscowości Solina przy samej Zaporze.)

Przystań przy zaporze

Nr tel.: +48 693 373 866 lub +48 530 159 311

e-mail: biuro@port-solina.pl

strona internetowa:http://port-solina.pl/


Przystań wodna „KOMANDOR” Henryk Tkacz

Solina- Zatoka Jawor

tel.  607 829 214

e-mail: info@rejsysolina.pl

strona internetowa: http://www.rejsysolina.pl/


Ośrodek Usług Wodnych – Biała Flota 

Solina – Jawor
38-612 Solina

tel. 13 469 18 21

tel. 600 496 689

e-mail: bialaflota@op.pl

strona internetowa: http://www.bialaflota-solina.pl/


STATEK SPACEROWY TRAMP W POLAŃCZYKU
przystań ATRIUM TRAMP

Rezerwacja poza sezonem:
Jan Zajda – tel. 0 603 860 234
Tadeusz Gurgul – tel. 0 604 484 715

tel. 0 603 860 234

e-mail: statektramp@onet.eu

strona internetowa: http://www.bieszczady.net.pl/tramp


Statek Pasażerski „Bryza”

Artur Tworek
Kapitan Żeglugi Śródlądowej
Armator
38-610 Polańczyk
ul. Zdrojowa 58

tel. 721 08 08 08

email: artur@tworek.pl

strona internetowa: http://bryza.bieszczady.pl/

 

POWRÓT DO MAPY  


Szlaki piesze w rejonie Jeziora Solińskiego

Opis atrakcji

Zalew Soliński jest jedną z największych atrakcji bieszczadów  a już na pewno najbardziej rozpoznawalną. Każdego roku w sezonie letnim ściągają tu tłumy turystów. Dla tych, którzy chcą odpocząć od zatłoczonych plaż i restauracji przygotowane zostały liczne szlaki i trasy spacerowe. Ścieżki są zróżnicowane zarówno pod względem długości, jak i trudności przejścia.

  • Ścieżka spacerowa „ZIELONE WZGÓRZA NAD SOLINĄ” – kolor znaków: CZERWONY, czas przejścia: ok 5 godz., trasa niezbyt trudna, ale długa – istnieje możliwość przejścia jednego z odcinków w dowolnym kierunku, a następnie powrót autobusem PKS. Uwaga! Liczne potoki na trasie pokonujemy w bród, stąd konieczność odpowiedniego stroju, zwłaszcza obuwia. Początek i koniec ścieżki znajduje się opodal przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko.Więcej…

  • Ścieżka spacerowa „NIEBIESKA ŁEZKA” – kolor  znaków: NIEBIESKI, czas przejścia: ok. 5 godz., trasa niezbyt trudna, ale długa – prowadzi Jeziora Myczkowskiego. Istnieje możliwość przejścia w dowolnym kierunku, lub jednego odcinka ścieżki, a następnie powrót autobusem PKS. Początek, a zarazem koniec ścieżki znajduje się obok przystanku PKS w centrum Soliny.Więcej…

  • Ścieżka spacerowa „CYPEL POLAŃCZYKA”  – kolor znaków: ZIELONY, czas przejścia: ok. 2 godz., trasa łatwa, ale uwaga! Po opadach, niektóre odcinki mogą być śliskie i błotniste. Początek i koniec ścieżki znajduje się w pobliżu przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko.Więcej…

  • Ścieżka spacerowa „PERLĄ POLAŃCZYKA” – kolor znaków: ŻÓŁTY, czas przejścia: ok. 2 godz., trasa łatwa, bardzo widokowa, możliwa do przejścia w dowolnym kierunku i w odcinkach. Początek i koniec ścieżki znajduje się opodal przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko.Więcej…

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Wycieczki z Polańczyka

Opis atrakcji

Boisz się nudy podczas wypoczynku w Bieszczadach? Z nami Ci to nie grozi – Biuro podróży PAWUK zaprasza na wycieczki jednodniowe i nie tylko. Specjalnie przygotowany z wielką starannością pakiet wycieczek „Przygoda w Bieszczadach” zyskał uznanie nie tylko naszych klientów – wyróżniony został  certyfikatem NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY PODKARPACIA 2018!

Dowiedz się więcej

Rezerwacje

Rezerwacji można dokonywać telefonicznie: 721 215 453

lub wygodnie przez całą dobę on line: ZAREZERWUJ

 

POWRÓT DO MAPY  


Wypożyczalnie sprzętu wodnego

Opis atrakcji

Rowery wodne, kajaki, łódki, łodzie itp. to  nadal niesłabnąca popularnością atrakcja nad Jeziorem Solińskim. Mamy do wyboru kilka ośrodków, w których  możemy wypożyczyć sprzęt wodny i spędzić ciekawie czas na wodzie.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Zapora w Solinie

Opis atrakcji

Zalew Soliński to największy sztuczny zbiornik w Polsce/ Jego maksymalna pojemność to ponad 500 000 000 m3 (pięćset milionów metrów sześciennych) wody. Powstał aby uregulować kapryśne wody rzeki San. Zapora która spiętrzyla wodę rzeki San i Solinki to prawdziwe arcydzieło polskiej inżynierii. W liczbach 2 000 000 ton betonu, 2,5 km wewnętrznych korytarzy. Długa jest na 664 metry a wysoka na 82 metry. Dziś zbiornik powstały w sercu Bieszczadów, to serce turystyczne całego regionu, miejsce w którym po górskiej wędrówce zasmakujemy orzeźwienia podczas kąpieli. Budowla ma wiele tajemnic, także mrocznych..

przeczytaj więcej

Godziny otwarcia

Grupy zorganizowane w godzinach:

7.00, 8.00, 9.00, 10,00, 12.00, 13.00

Zwiedzanie dla osób indywidualnych w godzinach:

11.00 i 14.00

(minimalna ilość osób w grupie – 15)

Dane kontaktowe

Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej

przy Elektrowni Wodnej Solina

tel. 13 492 12 75

e-mail: zwiedzanie.eos@gkpge.pl

strona internetowa: http://solina.pl/zwiedzanie-zapory/

POWRÓT DO MAPY    


Zatoka Drewniana – Bulb, Tyrolka i Wakepark 

Opis atrakcji

Zatoka Drewniana to propozycja dla osób szukających wrażeń, które przyspieszą ich bicie serca. Do dyspozycji jest największa bieszczadzka tyrolkę o długości 300 metrów i wysokości 20 metrów. Miłośnicy sportów wodnych mają do dyspozycji  pierwszy na Podkarpaciu wyciąg do sportów Wodnych idealny dla Wakebordingu, nart wodnych, jest też możłiwość przejażdżki tubą wodną przez Zatokę, skoki na trampolinie oraz Blob Jump – skoki do wody.

Godziny otwarcia

Tyrolka jest czynna od Maja do Listopada dla grup zorganizowanych.. W okresie wakacji Lipiec Sierpień Czynna Codziennie od godz. 9:30 do 18:30. W okresie jesiennym Wrzesień Tyrolka czynna jest w weekendy (Piątek- Sobota Niedziela) od godz.11 do 17 (po uprzednim kontakcie telefoniczny) .

Wake Park jest otwarty od maja.

Maj – czerwiec – weekendy (Piątek Sobota Niedziela) godz. 10-17

Podczas wakacji Lipiec Sierpień wyciąg czynny jest codziennie od 9 do 19.

Dane kontaktowe

Zatoka Drewniana w Solinie.
100 m za OW Brzoza w Solinie 
 
tel. 604 537 732
e-mail: aksu@vp.pl
strona internetowa: http://aksupolska.pl/

POWRÓT DO MAPY  


Zwiedzanie wnętrza Zapory w Solinie

Opis atrakcji

Zwiedzanie wnętrza zaczynamy od krótkiego filmiku, który wyjaśnia nam mechanikę zapory i procesy, które w niej zachodzą. Po filmie do grupy dołącza przewodnik, który zabiera wszystkich do wnętrza kompleksu. Warto pamiętać, że wewnątrz zapory panuje stała temperatura 7-8 ºC oraz 100% wilgotność. Do pokonania będzie także około 100 stopni schodów. Zanim jednak zobaczymy wnętrze tajemniczej budowli musimy przekroczyć rogatki, gdzie znajdziemy się pod czujnym okiem strażników. Tam będziemy musieli schować kamery i aparaty i od tej pory wysilić swoją pamięć.

Pierwszym przystankiem są stare turbiny, które przeszły na „techniczną emeryturę”. Niebieskie „wirniki” posiadają tabliczki znamionowe z opisami mocy, czasem pracy oraz rozkładem ile pracowały w trybie „turbinowym” lub „pompowym”, przewodnik opowie również historie dwóch śmigłowców MI-2, które tak intrygują ciekawych turystów. Dodam, że prawda o nich … trochę rozczarowuje.

Pierwszym przystankiem wewnątrz budowli jest „hala maszyn” – tam widać elementy prowadzące 4 hydrozespołów: 2 klasycznych i 2 tzw. rewersyjnych o łącznej mocy 200 MW. Tam towarzyszy nam charakterystyczne dudnienie i huk w przypadku, jeśli któryś z hydrozespołów będzie pracował. Z tego miejsca widać także ogromny dźwig do konserwacji hydrozespołów, a także starą nastawnię z lat 60-tych.

Następnie schodzimy do najniższej galerii serwisowej, tam już zaczyna być ciekawie. Na pewno na wyobraźnię działa wiedza, że nad nami jest 81,7 m betonu ważącego 2 mln ton, a zaraz za ścianą 60 m słupa wody. Dodatkowo najniższa galeria znajduje się 6 m pod dnem jeziora. Co kilka metrów mijamy urządzenia pomiarowe, takich urządzeń w całej zaporze znajdziemy ogromne ilości. Nieustannie mierzą ciśnienie, naprężenie betonu, jego temperaturę i wilgotność oraz przepływ wody dostającej się przez szczeliny i zakamarki.

Ciekawy jest także zapach. Wprawny nos wyczuje wysoko zmineralizowaną wodę. 2 mln ton betonu naciska na fundament skalny, który musi być rozprężony. Dlatego w dolnej galerii co 5 metrów znajduje się głęboki na 50 metrów odwiert, z którego wycieka powoli woda mineralna. Samo słowo „Solina” pochodzi od występujących w naszym regionie wód mineralnych.

Kilkadziesiąt metrów spaceru i wychodzimy na druga galerię, znajdującą się na wysokości parkingu, z którego weszliśmy do zapory. Do pokonania około 50 schodków w ciasnej klatce schodowej, wprawny obserwator zauważy, że w pewnym momencie beton zaczyna wilgotnieć i zielenieć. Oznacza to, że dotarliśmy do dna jeziora – niżej beton – co ciekawe pozostaje suchy!

W drugiej galerii można zobaczyć naprawdę majestatyczny kawałek budowli, to tzw. powiększona fuga dylatacyjna, mniej technicznym językiem – ogromna szczelina pomiędzy betonowymi segmentami przyporowymi zapory! Wyglądem i akustyką przypominający transept w gotyckiej katedrze.

To ostatni punkt wewnątrz zapory. Ciekawym momentem jest wyjście z tej ogromnej masy betonu, szczególne odczucie gwałtownej zmiany wilgotności i temperatury. Przewodnik odprowadza grupę do rogatek i idziemy w kierunku autokaru. Wszyscy jeszcze przez dłuższą chwilę pozostają pod wrażeniem.

Zapora to jednak tylko część inwestycji z lat 60-tych. Równie ważna jest elektrownia znajdująca się w jej wnętrzu. Częściowo elementy elektrowni poznajemy podczas zwiedzania wnętrza zapory. Prawdziwe mechaniczne serce elektrowni znajduje się jednak z dala od wzroku zwiedzających.

Aby zrozumieć zasadę działania zapory, musimy uświadomić sobie jak wielką energię posiada woda spadająca z wielkich wysokości. Wlewy wody znajdują się 47 metrów wyżej niż turbiny. Woda spadając porusza te kilkutonowe „wiatraki” napędzając je, te znów przekazują ruch kołowy do generatorów prądu. Turbina i generator razem nazywany jest turbozespołem. Takich turbozespołów jest w zaporze 4 i mają łączną moc 200 000 000 W. To wystarcza, aby jednocześnie zapalić 4 000 000 żarówek 50 W. To jednak sytuacja idealna, zapora przeważnie nie pracuje na wszystkich hydrozespołach. Nie może także pracować w sposób ciągły, gdyż zużywałaby więcej wody, niż dopływałoby do zbiornika z rzek i potoków. Jest to tzw. elektrownia szczytowo-pompowa, produkuje energię w tzw. „szczytach energetycznych”, czyli wtedy, gdy na energię jest większe niż zwykle zapotrzebowanie. Gdyby turbiny pełnym przepływem pracowały bez przerwy, woda opadłaby do wysokości wlewów (47 m od turbin) w kilkanaście dni. „Pompowa” w nazwie oznacza, że turbiny mają możliwość odwrócić swój bieg i pompować wodę ze zbiornika dolnego (Myczkowskiego) z powrotem do górnego. Wystarczy, że do turbin tzw. rewersyjnych dostarczymy energię i zamienimy ją z generatora prądu na pompę. Możemy w ten sposób powtórnie wykorzystać tą wodę do produkcji energii. To tak jakbyśmy prąd zamieniali z powrotem w wodę!

W 2000 roku elektrownia została zmodernizowana, podniesiono wydajność hydrozespołów, ale także skomputeryzowano cały proces. Trudno to sobie wyobrazić, ale dziś od momentu zainicjowania procesu produkcji energii do jej przesyłu mija niespełna 2 minuty.

Godziny otwarcia

Grupy zorganizowane w godzinach:

7.00, 8.00, 9.00, 10,00, 12.00, 13.00

Zwiedzanie dla osób indywidualnych w godzinach:

11.00 i 14.00

(minimalna ilość osób w grupie – 15)

Dane kontaktowe

Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej

przy Elektrowni Wodnej Solina

tel. 13 492 12 75

e-mail: zwiedzanie.eos@gkpge.pl

strona internetowa: http://solina.pl/zwiedzanie-zapory/

POWRÓT DO MAPY  


 

 

 

 

 

Informacja Turystyczna/ IT

Zadzwoń, doradzimy w kwestii wycieczek lub zagospodarowania czasu w słoneczne i deszczowe dni.

 +48 697 075 795

  • Paweł Wójcik
  • licencjonowany przewodnik górski

 

Biura Informacji Turystycznej

w bieszczadzkich miejscowościach:

 

Cisna

Gminne Centrum Informacji Turystycznej
38-607 Cisna
tel:13 468 64 65

Wetlina

Centrum Informacji Turystycznej
tel:500 047 743
Czynne sezonowo w wakacje, 30m od sklepu ABC.

Komańcza

Centrum Promocji i Informacji Turystycznej
 Komańcza 166 
13 467 70 76

Lutowiska

Gminne Centrum Informacji
Lutowiska 14 przy Urzędzie Gminy
tel:13 461 03 13

Lesko

Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej
38-600 Lesko, ul. Rynek 
tel:13 469 66 95

Polańczyk

Centrum Informacji Turystycznej
38-610 Polańczyk, ul. Wiejska 2

tel:13 470 30 28

Sanok

Centrum Informacji Turystycznej
38-500 Sanok , ul. Rynek 14
tel:13 464 45 33

Ustrzyki Dolne

Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji Turystycznej
38-700 Ustrzyki Dolne, ul. Rynek 16
tel:13 471 11 30