Biuro Podróży PAWUK ul. Bieszczadzka 5, 38-540 Zagórz tel. 721 215 453 e-mail: biuro@pawuk.pl
 

ATRAKCJE OKOLIC OLSZANICY, MYCZKOWIEC, BÓBRKI, ORELCA, ZWIERZYNIA


Mapa ATRAKCJI W BIESZCZADACH – wróć do strony głównej

Witajcie w Bieszczadach!

Aby maksymalnie ułatwić Wam pobyt w naszym regonie przygotowaliśmy dla Was MAPĘ BIESZCZADZKICH ATRAKCJI. Nanieśliśmy ich już ponad 200 miejsc! Zakres atrakcji jest bardzo duży, od najważniejszych TOP 10, które każdy odwiedzający Bieszczady powinien wiedzieć, poprzez miejsca gdzie spróbujemy lokalnych potraw, serów czy nalewek aż do pomników, zapomnianych pamiątek dawnej historii. Mamy nadzieję że nasza mapa atrakcji będzie dla Was sporym ułatwieniem lub nawet pozwoli na odnalezienie – swoich magicznych Bieszczadów tylko dla siebie, tylko swoich miejsc!

Bibułkarstwo w Bóbrce – G.A Bazyl 
Browar Ursa Maior
Cerkiew w Orelcu
Dawna cerkiew w Olszanicy
Cerkiew w Zwierzyniu
Cudowne źródełko w Zwierzyniu
Czar PGRu – Nikosowe Sery
Drezyny rowerowe
Elektrownia wodna w Zwierzyniu
Gry terenowe
Kamieniołom w Bóbrce
Kościół w Uhercach Mineralnych
Martwy San w Zwierzyniu
Pałac Biesa w Olszanicy
Pomnik Tołhaja w Orelcu
Rezerwat przyrody Bobry
Trasy Nordic Walking
Tunel kolejowy Kostrzyń
Warsztaty zaginionych zawodów Magija w Orelcu
Wodospad w Uhercach Minerlanych


Bibułkarstwo w Bóbrce – G.A Bazyl 

Opis atrakcji

Warsztaty i pokazy bibułkarstwa artystycznego to jedna z atrakcji jaką oferuje Gospodarstwo Agroturystyczne BAZYL w Bóbrce k. Soliny. Miało to być zwykłe zajęcie, które wypełniało czas gościom, ale zainteresowanie tymi warsztatami przerosło oczekiwania gospodarzy. Efekty ich prac są doceniane i dostrzegane na różnego rodzaju jarmarkach, kiermaszach oraz targach turystycznych.

Dane kontaktowe

Gospodarstwo Agroturystyczne BAZYL 

Dorota i Andrzej Kusz

Bóbrka 60A, 38-623 Uherce

tel.: +48 13 469 19 30; +48 600 323 140

e-mail: bazyl@bobrka.com

strona internetowa: http:/ / www.bazyle.pl

 

POWRÓT DO MAPY  


Browar Ursa Maior

Opis atrakcji

Ursa Maior to przede wszystkim ciekawe miejsce i inicjatywa, która skupia wokół siebie masę przedsięwzięć. To mikrobrowar, centrum sztuki, kreatywności i designu, które stało się bardzo szybko popularne w Bieszczadach. Centrum stanowi budynek w Uhercach Mineralnych położony przy głównej drodze prowadzącej w Wysokie Bieszczady oraz w kierunku przejścia granicznego w Krościenku. Przestrzeń to 5000 metrów sześciennych, na których znajduje się sala koncertowa Ursa Hall, sklep z produktami regionalnymi i informacją turystyczną oraz Bieszczadzka Wytwórnia Piwa.

przeczytaj więcej

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia sklepu Esencja Karpat w Ursa Maior:
poniedziałek – sobota, godz. 10:00 – 16:00

Dane kontaktowe

Centrum Ursa Maior
(Dom Wielkiej Niedźwiedzicy)

Uherce Mineralne 122A

38-623 Uherce Mineralne, Polska

tel.: +48 13 461 25 10

tel. kom.: +48 791 146 277

e-mail: biuro@ursamaior.pl

strona internetowa: http://ursamaior.pl/

POWRÓT DO MAPY  


Cerkiew w Orelcu

Opis atrakcji

Drewniana cerkiew znajduje się w centrum Orelca i połozona jest na wzgórzu. Jej początki to 1740 rok, inne źródła mowią o roku 1759. Mówi się też jakoby wcześniej pełniła funkcję kościoła w pobliskich Uhercach, a po wybudowaniu tam murowanego kościoła została przeniesiona. Była odnawiana w 1933 roku, natomiast po wysiedleniach w 1947 roku, została opuszczona i pełniła funkcję magazynu dla leśnictwa. W latach sześćdziesiątych została przejęta przez rzymskokatolicką parafię Uherce i stała się jej kościołem filialnym. W późniejszym okresie po remoncie w 1985 roku, była częścią parafii rzymskokatolickiej w Bóbrce. Obok cerkwi znajdziemy drewnianą dzwonnice.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Dawna cerkiew w Olszanicy

Opis atrakcji

Cerkiew Wniebowzięcia Matki Bożej w Olszanicy, została zbudowana w 1923 roku, zastępując drewnianą budowlę z 1815 roku. W trakcie przesiedleń pod koniec lat 40- tych XX wieku, została opuszczona i stała się częścią parafii w Uhercach Mineralnych. W 1967 roku utworzono osobną parafię rzymskokatolicką. Obecnie kościół nosi nazwę Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Cerkiew w Zwierzyniu

Opis atrakcji

Dawną cerkiew Zmartwychwstałego Chrystusa z lat 1750 – 1799, znajdziemy niedaleko mostu w Zwierzyniu. Cerkiew była murowana i jest budowlą trójdzielną – orientowaną. We wnętrzu znajduje się zabytkowy kielich gładki z sześciolistną stopą z 1840 r. Dziś jest to rzymskokatolicki kościół Św. Jana Chrzciciela należący do parafii w Myczkowcach.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Cudowne źródełko w Zwierzyniu

Opis atrakcji

Cudowne źródełko, jest miejscem, dzięki któremu mała miejscowość w powiecie Leskim przyciąga wielu turystów jak i miejscowych ludzi. Dzieje się tak ponieważ słynie z prozdrowotnych i uzdrawiających właściwości. Związana jest z nim miejscowa legenda, gdzie kobieta wydobyła z niego XIII-wieczny krzyż procesyjny. Obecnie, oprócz tego, że jest to atrakcja turystyczna, w tym miejscu odbywa się wiele uroczystości religijnych. Między innymi droga krzyżowa, podczas której malowniczo położone stacje prowadzą do źródełka.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Czar PGRu – Nikosowe Sery

Opis atrakcji

Czar PGR-u to miejsce stworzone przez greka, pochodzącego ze Szczecina. Nikos Molonopulos postanowił zamieszkać w Bieszczadach po maturze i dziś jest kojarzony z jednymi z lepszych serów w tym regionie. Dostaniemy u niego krowiego hucuła, bundz, sery solankowe i oczwyiście fetę. Również jesienią jego produkty są znakomite, kiedy mleko krowie nabiera cech podobnych do mleka owczego. Oprócz serów poznajemy świat Nikosa, zwięrzęta, ogród, oferuje również pokoje gościnne.

Dane kontaktowe

Czar PGRu

Wańkowa 3A 38-711 Ropienka
tel. 661-461-306, 663-669-504

strona internetowa: http://nikosowesery.pl/

 

POWRÓT DO MAPY  


Drezyny rowerowe

Opis atrakcji

Bieszczady mają bogatą historię związaną z koleją. Po raz pierwszy ciuchcia zaczęła ciągnąć wagony krętymi dolinami rzek już w 1874 roku. Powstały przy tej okazji dwa tunele kolejowe, z czego jeden – pod Przełęczą Łupkowską – jest do dziś największym w Polsce. W Zagórzu – gdzie znajduje się nasze Biuro Podróży – powstał ważny węzeł kolejowy z dwoma dworcami kolejowymi oddalonymi od siebie o niespełna kilometr. Koleją w zacofane Bieszczady przyjechały technologie, nowinki cywilizacyjne i społeczne, przyjechały idee i różne cenne dobra. Dzięki pierwszej w Polsce wypożyczalni drezyn rowerowych, historia odżyła na nowo.

przeczytaj więcej

Godziny otwarcia

Stacja Uherce Mineralne (tam i z powrotem) ważny od 25.06.2016 do 31.08.2016:

6.00 Pociąg…do przyrody. Wyprawa drezynowa z przyrodnikiem 4km (30 min drezyna), 2 godz (spacer przyrodniczy) – patrz opis poniżej!
9.30  Uherce Mineralne – Łukawica – Uherce Mineralne 18 km, 2,5 godz.
10.30 Uherce Mineralne – Stefkowa – Uherce Mineralne 14 km, 2 godz.
13.00 Uherce Mineralne – Jankowce – Uherce Mineralne 12 km, 1,5 godz.
14.00 Uherce Mineralne – Stefkowa – Uherce Mineralne 14 km, 2 godz.
16.00 Uherce Mineralne – Załuż – Uherce Mineralne 24 km, 3,5 godz.
17.00 Uherce Mineralne – Stefkowa – Uherce Mineralne 14 km, 2 godz.

Stacja Ustrzyki Dolne  (tam i z powrotem) ważny od 16.07.2016 do 31.08.2016:

10.00 Ustrzyki Dolne – Krościenko – Ustrzyki Dolne 16 km, 2 godz.
12.30 Ustrzyki Dolne – Ustjanowa –  Ustrzyki Dolne 16 km, 2 godz.
15.00 Ustrzyki Dolne – Krościenko – Ustrzyki Dolne 16 km, 2 godz.

Dane kontaktowe

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Stacja Główna

Uherce Mineralne 62a, 38-623 Uherce Mineralne (dawna stacja PKP)

tel. 570 770 108

e-mail: biuro@drezynyrowerowe.pl

strona internetowa: www.drezynyrowerowe.pl

POWRÓT DO MAPY  


Elektrownia wodna w Zwierzyniu

Opis atrakcji

Elektrownia wodna w Zwierzyniu znajduje się na przełomie Sanu, po przeciwległej stronie stoku Grodziska. Elementem charakterystycznym jest oddzielenie zapory i zalewu, woda z jeziora do elektrowni doprowadzana jest wykutą w skale sztolnią.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Gry terenowe

Opis atrakcji

Doskonały sposób na poznanie Bieszczadów połączony z zabawą i rywalizacją? Propozycją mogą być gry terenowe w Bieszczadach. Czekają nas naprawdę niełatwe zadanie i rywalizacja. Kluczem do sukcesu będzie spryt i zaradność, by nie dać się przechytrzyć przeciwnikom ani zadaniom. Do Waszej dyspozycji będzie niezbędny sprzęt: odbiorniki GPS, wykrywacz metalu, saperka oraz busola, po drodze zdobędziesz także wiele innych artefaktów. Każdy z nich będzie niezbędny do poskładania w całość zagadki i rozwiązania głównej zagadki. W grze liczy się inteligencja, spostrzegawczość, wiedza szybkość i pomysłowość. Najwyższe podium jest dla najlepszej drużyny.Zabawa trwa od 3-4 godzin w zależności od wybranego wariantu i od tego jak zgrana i sprawna jest grupa.

Dane kontaktowe

Biuro Podróży BTK PAWUK

tel.  +48 721 215 453

tel. +48 697 075 795

e-mail: biuro@pawuk.pl 

strona internetowa: http://zielonyponton.pl/

 

POWRÓT DO MAPY  


Kamieniołom w Bóbrce

Opis atrakcji

Kamieniołom położony jest na stoku góry Koziniec w Bóbrce, w pobliżu Zalewu Myczkowickiego. Warto go odwiedzić przede wszystkim ze względu na to, że jest to doskonały punkt widokowy na Zalew Myczkowiecki, zaporę w Solinie i fragment solińskiego zbiornika, Bóbrkę z charakterystycznym Żukowcem oraz Jawor i połoniny (tlyko przy dobrej widoczności). Dojść do niego można z pobliskich Myczkowiec niebieskim szlakiem, ale najprościej jest dostać się tu z drogi Myczkowce – Bóbrka.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Kościół w Uhercach Mineralnych

Opis atrakcji

Kościół parafialny w stylu późnobarokowym pw. św. bp Stanisława wybudowany został w latach 1754-1757. Posiada odnowione wnętrze, dzwonnicę wolnostojącą, i jest otoczony murem obronnym z otworami strzelniczymi z tego samego okresu.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Martwy San w Zwierzyniu

Opis atrakcji

Martwy San to 7 kilometrowy odcinek pomiędzy Zaporą w Myczkowcach a Elektrownią wodną w Zwierzyniu, na którego obszarze jest bardzo niski stan wody. Jest ciekawy ze względu na otaczającą go przyrodę i rzadkie gatunki ptaków.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Pałac Biesa w Olszanicy

Opis atrakcji

Zabytkowy zespół pałacowy w Olszanicy powstał w miejscu starego dworu obronnego z XVI wieku, w 1905 roku z inicjatywy Jordanów. W jego pobliżu zachowały się fragmenty otoczonych fosą, ziemnych fortyfikacji bastionowych z II połowy XVI w. Dziś pełni rolę ośrodka konferencyjno-wypoczynkowego.

Dane kontaktowe

Pałac Biesa w Olszanicy

Olszanica 222
38-722 Olszanica

tel./fax: (13) 461 74 50

tel. kom. 664 736 106

e-mail: recepcja@palacbiesa.pl

strona internetowa: http://www.palacbiesa.pl/

 

POWRÓT DO MAPY  


Pomnik Tołhaja w Orelcu

Opis atrakcji

W okresie staropolskim, bieszczadzkich zbójników nazywano róznie: beskidnikami, tołhajami, opryszkami, zbójcami, spisakami, hultajami czy swawolnymi. W tamtym czasie byli  prawdziwym postrachem w Bieszczadach dla mieszkańców, kupców czy szlachty. W sierpniu 2009 w Orelcu odsłonięto pierwszy na tym terenie pomnik zbójnika. Jej autorem jest Adam Przybysz z Sanoka, a pomysłodawcą Janusz Demkowicz, lider zespołu Tołhaje i gospodarz Zagrody Magija w Orelcu. Miejsce jest nieprzypadkowe, są z nim związane legendy dotyczące zbójników. Jedna z nich mówi o napadzie na dwór mieszanej bandy polsko-węgierskiej złożonej z poddanych Jana Drugetha z Humennego i okolicznych beskidników. Złapano wtedu i uwięziono „tołhaja”, kóry gdy ze skruchą spojrzał w stronę kościoła dokonał się cud. Kute, żelazne kraty wygięły się dając mu wolność. Widząc jego przemianę miejscowi chłopi przyjęli go do swojej społeczności. Druga mówi, że tołhaje upodobali sobie Orelec, z powodu najpiękniejszych kobiet w okolicy.  Brali je w niewolę, aż wreszcie mieszkańcy wsi mieli tego dość i przygotowali na zbójów zasadzkę. W czasie walki jeden z tołhajów wpadł w ich ręce. Osadzono go w żelaznej klatce i wystawiono na publiczne pośmiewisko. Skruszyło to serce jego poźniejszej wybranki, która tak odmieniła zbójnika, że wyznał skruchę. Tołhaj poślubił mieszkankę Orelca a jego potomkowie do dzisiaj mieszkają w tej wsi, żyjąc cnotliwie. Koło pomnika znajdziemy dyby, w których można zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Rezerwat przyrody Bobry

Opis atrakcji

Rezerwat znajduje się na obszarze gmin Olszanica i Solina, zajmuje się ochroną bobra eruopejskiego. W Kotlinie Uherczańskiej przepływa przez niego potok Olszanka, a w jego obrębie znajdują się kolonie bobrów. Możemy zobaczyć jedynie ślady ich obecności: tamy czy ściete drzewa (wierzbowo-topolowe) ponieważ prowadzą nocny tryb życia.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Trasy Nordic Walking

Opis atrakcji

Nordic Walking, kiedyś bardzo popularna forma aktywności fizycznej, dziś już trochę zapomniana ale wciąż mająca wielu sympatyków. Właśnie dla nich Ośrodek Wypoczynkowo – Rehabilitacyjny „Caritas” w Myczkowcach i Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty” w Sanoku, przy wsparciu gmin Solina i Olszanica oraz Nadleśnictwa Lesko i Ustrzyki Dolne, stworzyło 18 tras spacerowych Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking. Łączą one 9 miejscowości: Myczkowce – Zwierzyń – Kostryń – Glinne – Uherce Mineralne – Orelec – Bóbrkę – Zabrodzie i Solinę na obszarze trzech gmin: Lesko, Olszanica i Solina. Każda z miejscowości posiada od 3 do 9 własnych tras spacerowych zapoznających każdą osobę z okolicą i przyrodą. Niektóre z nich np. „Śladami bobrów do Uherzec”, „Śladami rysia w pasmach Kozińca i Żukow” czy „Śladami wilka w paśmie Żukowa” cieszą się dużą popularnością wśród osób zainteresowanych wędrówkami ścieżkami leśnymi. Większość tras prowadzi przez doliny i niewielkie wzniesienia, głównie z myślą o dzieciach, wycieczkach szkolnych czy osobach starszych.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Tunel kolejowy Kostrzyń

Opis atrakcji

Wybierając się na przejażdżkę Drezynami Rowerowymi w stronę Jankowiec, po kilkunastu minutach od startu trafimy na tunel przebiegający pod DK84 – jeden z dwóch w całych Bieszczadach!

 

 

POWRÓT DO MAPY  


Warsztaty zaginionych zawodów Magija w Orelcu

Opis atrakcji

Zagroda Magija to kameralne gospodarstwo łączące w sobie kulturę, tradycję i przyrodę regionu Karpat. Dwie drewniane (modrzewiowa i jodłowa) przenoszone chaty jak sami właściciel mówią, z duszą, a także “Wesoła Stodoła”, ruska bania oraz piwnica winna “Pieczara Węgrzyna”, położone są w pieknych okolicach miejsowości Orelec. Wypoczynek jest połączony  z wieloma aktywnościami i atrakcjami  w jakie są angażowani wszyscy mieszkańcy zagrody m.in. uczestnictwo w warsztatach, koncertach, spotkaniach i wycieczkach. Miejscem w okół którego dzieje się najwięcej  jest Wesoła Stodoła przeznaczona na warsztaty, biesiady, koncerty i prezentacje oraz piwnica wypełniona winem i nalewkami. Przyciaga ona również artystów, którzy mogą w tym miejscu w ciszy i spokoju pracować nad swoim materiałem. Ciekawym elementem warsztatów w zagrodzie Magija, są ginące zawody,gdzie możemy sami spróbować swoich sił w wasztatach: bibułkarskich “Cudeńka z bibuły”, malowania na szkle “Na szkle malowane”, garncarskich “Zakręcona glina”, wypieku pieczywa “Z wiejskiego pieca”, wyrobu tradycyjnej biżuterii łemkowskiej, krywulek, czy tkania.

Dane kontaktowe

Zagroda Magija  Magda i Janusz Demkowicz

Orelec 6a, 38-623 Uherce Mineralne

tel. +48606677198

e-mail:  janusz@demkowicz.pl

strona internetowa: http://zagrodamagija.pl/

 

POWRÓT DO MAPY  


Wodospad w Uhercach Mineralnych 

Opis atrakcji

Ten pomnik przyrody nieożywionej jakim jest wodospad w Uhercach Mineralnych to wynik erozyjnej działalności wód płynących. Jest najszerszy jeśli chodzi o ten rejon Bieszczad i liczy 38 metrów a jego wysokość to od 2,5 do 3 metrów. U jego podnóża znajduje się tzw. „kociołek erozyjny” o głębokości 2 metrów. Najłatwiej do wodospadu dojść trasą ekomuzeum „W krainie bobrów”, który jest bardzo dobrze oznakowany.

 

 

POWRÓT DO MAPY  


 

 

 

 

 

Informacja Turystyczna/ IT

Zadzwoń, doradzimy w kwestii wycieczek lub zagospodarowania czasu w słoneczne i deszczowe dni.

 +48 697 075 795

  • Paweł Wójcik
  • licencjonowany przewodnik górski

 

Biura Informacji Turystycznej

w bieszczadzkich miejscowościach:

 

Cisna

Gminne Centrum Informacji Turystycznej
38-607 Cisna
tel:13 468 64 65

Wetlina

Centrum Informacji Turystycznej
tel:500 047 743
Czynne sezonowo w wakacje, 30m od sklepu ABC.

Komańcza

Centrum Promocji i Informacji Turystycznej
 Komańcza 166 
13 467 70 76

Lutowiska

Gminne Centrum Informacji
Lutowiska 14 przy Urzędzie Gminy
tel:13 461 03 13

Lesko

Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej
38-600 Lesko, ul. Rynek 
tel:13 469 66 95

Polańczyk

Centrum Informacji Turystycznej
38-610 Polańczyk, ul. Wiejska 2

tel:13 470 30 28

Sanok

Centrum Informacji Turystycznej
38-500 Sanok , ul. Rynek 14
tel:13 464 45 33

Ustrzyki Dolne

Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji Turystycznej
38-700 Ustrzyki Dolne, ul. Rynek 16
tel:13 471 11 30